Википедија:Гласање/Предлог/Измена правила избора за сјајни чланак/п2

С Википедије, слободне енциклопедије

Како искрено верујем да се две струје предлога заправо не косе једна са другом, решио сам да дефинишем и како би њихова симбиоза оквирно изгледала. Укратко, нема ничег лошег у томе да тим корисника поради на чланку у року од седам дана. Паралелно са тим, главни проблем верификације је то што известан број корисника сматра да се много чека. Дакле, решење је да се рок чекања фиксира, као и да се смање овлашћења верификатора односно пооштре услови за ове људе.

Давање предлога:

  1. Нови сјајан чланак може да предложи сваки корисник са правом гласа у таквом гласању. Предлог се даје на страни гласања и чланак се обележава адекватним шаблоном.
  2. Чланак према политици не може бити предложен уколико је био скоро поприште рата измена. Такође је услов за отварање предлога да чланак не може да садржи слике са спорним статусом или слике без описа. Присуство било каквих слика није предуслов за почетак расправе или гласања.

Расправа пре гласања и његово одобравање:

  1. По предлогу следи седмодневна расправа о квалитету и начинима побољшања чланка-кандидата
  2. Уколико је у овој расправи учествовало пет или више корисника, који нису непосрадни аутори неког дела чланка тј. вршили су само стилске и друге поправке чланка без дописивања садржаја, гласање аутоматски може да почне по истеку рока од седам дана. У овај број се могу урачунати и верификатори који су се расправи прикључили до истека њеног четвртог дана. У супротном се не урачунава.
    1. Уколико овај услов (број учесника у расправи) није испуњен, потребно је да верификатор одобри гласање
      1. Верификатор треба да се по дужности у расправу о кандидату укључи најкасније током њеног шестог дана, да да свој суд и образложи га. Уколико се ни један верификатор не укључи у расправу до истека шестог дана, гласање може да започне без верификације.
      2. По истеку седмог дана, верификатор сме да процени да ли о чланку може да се гласа или не, и своју одлуку саопштава на страни гласања. Он мора истовремено и да отвори гласање односно да архивира одбијени предлог. Даља расправа са верификатором по питању донесене одлуке није могућа. Могућ је само предлог за његово уклањање са ове позиције по процедури наведеној испод.
      3. Уколико се верификатор укључио у расправу, а мимо њега се у међувремену у расправу укључио и пети корисник према ставци 2, верификација више није потребна.
  3. Расправа о поправкама и квалитету чланка се почетком гласања не прекида, и може да потраје све до завршетка гласања. Пожељно је ове расправе архивирати с времена на време.

Избор верификатора:

  1. Верификатор мора бити особа која ужива поверење у заједници као квалитетан читалац текстова. Предлог је да то буде особа, која је добила макар 70%-ну подршку у најмање 20 гласова.
  2. Док не буде изабран макар један верификатор, сва гласања се аутоматски отварају по истеку седмодневног рока за сређивање чланка. Може их отворити било који корисник.
  3. Предлог за уклањање верификаторске дозволе може да да само корисник који задњих седам дана није учествовао у било каквој расправи на пројекту са дотичним верификатором.
  4. Сви тренутни верификатори се уклањају са својих позиција

Гласање:

  1. Гласа се за и против чланка, док се уздржан глас укида
  2. Осим овога, гласање се спроводи према текућој политици
  3. Гласање закључује било који корисник, по истеку рока

Уклањање чланка са списка сјајних :

  1. Чланак може бити предложен као кандидат за укидање статуса сјајног, уколико се најмање три корисника сложе да више не испуњава услове да га одржи.
  2. Приједлог за укидање статуса се поставља на страници Википедија:Сјајни текстови/Гласање, уз што прецизније образложење.
  3. Отвара се расправа у трајању од 7 дана у којој сви заинтересовани корисници коментаришу кандидатуру за укидање статуса сјајног, на самом разговору о чланку. У овом периоду, дају се приједлози за побољшање чланка, а сви заинтересовани корисници раде на његовом побољшању, узимајући у обзир образложење за укидање статуса.
    1. Евентуални приједлози за побољшање чланка, треба да буду конкретни и у циљу да се уклоне уочени недостаци, како би чланак очувао статус сјајног.
  4. Након претходне седмодневне расправе и евентуалног рада на уклањању недостатака, отпочиње гласање, које такође траје 7 дана. Корисници могу гласати против и за, оставити своје коментаре у одјељку за коментаре, или образложења гласа за скидање статуса, уколико су тако гласали.
  5. Седам дана након отварања гласања, гласање се затвара.
  6. Ако је чланак изгубио статус, може бити поново предложен као кандидат након 15 дана од момента губљења статуса, при чему пролази кроз процедуру као и сви остали кандидати за сјајан чланак.
  7. Гласање закључује било који корисник, по истеку рока

Михајло [ talk ] 06:29, 8. јануар 2010. (CET)[одговори]