Пређи на садржај

Вилијам Мур

С Википедије, слободне енциклопедије
Вилијам Мур
William Moor
Место рођењаДарамУједињено Краљевство
Датум смрти1765.
Место смртиДарамУједињено Краљевство
ЗанимањеКапетан брода, истраживач
ДеловањеВодио експедицију у потрази за северозападним пролазом

Вилијам Мур (енгл. William Moor) је био британски морнар и истраживач повезан са компанијом Хадсон Беј (ХБК) и бродовима за снабдевање у области залива.[1]

Мур је, под надзором свог рођака Кристофера Мидлтона, био укључен у путовања у залив око 1730. до 1741. године и обављао све важније дужности током тог периода.[1] Године 1741. он и Мидлтон су напустили ХБК и Мур је добио команду над ХМК Дисковери да помогне свом рођаку у ХМК Фурнису у потрази за северозападним пролазом. Презимили су у тврђави Принца од Велса, где је посаду мучила болест. Њихово истраживање обале и плиме и осеке западне стране залива Хадсон није било нарочито успешно.

Експедиција Мура и Мидлтона у периоду од 1741 до 1742. године била су под лупом Артура Добса, противника монопола ХБК-а на област залива. Мидлтон је оптужен да штити монопол ХБК-а, а Мур је стао на Добсову страну.[1] Године 1746. Мур је командовао приватном експедицијом за проналажење северозападног пролаза кроз Хадсонов залив, а коју су финансирали Добс и други. После кратког и неуспешног периода истраживања, Мур је са два брода и посадом одлучио да презими у ХБК постаји у „фабрици Јорк” у североисточној Манитоби.

Следећег лета су обављена истраживања на западној обали и откривена је увала Честерфилд, али није у потпуности истраживана.[1] Мур је такође прегледао залив Ренкин и залив Вагер. У једном тренутку, након даљег истраживања, болест и претње побуном окренуле су експедицију кући. Мурова компетенција као команданта доведена је у питање по повратку.[1] Нема сумње да су његова слабост и несигурност утицали на експедицију, али је незадовољство инвеститора било и због тога што је одбио да се бави илегалном трговином у њихово име.

По подацима Мур се пензионисао отприлике у то време.[1] Његова истраживања су значајно допринела познавању подручја упркос његовим проблемима са командом експедиције.

Мапа
„Западна
Мапа
„Залив
Мапа
„Ренкин
Мапа
„Честерфилд

Референце

[уреди | уреди извор]
  1. ^ а б в г д ђ Williams, Glyndwr (1974). „Moor, William”. Ур.: Halpenny, Francess G. Dictionary of Canadian Biography. III (1741–1770) (online изд.). University of Toronto Press. 


Спољашње везе

[уреди | уреди извор]