Корисник:Kivuzidarac/песак

С Википедије, слободне енциклопедије
Nemački oštrodlaki ptičar
Nemački oštrodlaki ptičar
Nemački oštrodlaki ptičar
Алтернативно име
Deutscher Drahthaar Vorstehhund - Nemacki naziv
German Wirehaired Pointing Dog - Engleski naziv
Породица
Птичари
Земља порекла

 Nemačka

Класификација
ФЦИ: Група 7
FCI (Спољнa повезницa)
FCI-[1]

Nemački oštrodlaki ptičar[уреди | уреди извор]

Nemački oštrodlaki ptičar je odgojen na osnovu početaka odgajivača sa kraja 19. veka (Korthalsov grifon) a na osnovu ideje Hegevalda (Heqewald – Sigismund, baron od Zedlica i Nojkirha).U nameri da odgovore na britansku hegemoniju nad ptičarima, nemački uzgajivači odlučili su pre oko 100 godina da stvore psa sa tipičnom nemačkom linijom.[1] Stvoren je pas čvrste naravi, nemački oštrodlaki ptičar. Na osnovu prikaza „kroz upotre- bu do tipa“ i stalnog posmatranja odgajivačkih rezultata, za kratko vreme nastao je od najboljeg materijala oštrodlakih pasa (pudl poenter, Korhalsov grifon, nemački kostresasti i uvođenjem nemačkog kratkodlakog ptičara stvoren je lovački upotrebljiv pas koji je iskazao svestranu upotre- bljivost u svim oblastima lova, a odlikovao se odlakanošću otporan na različite uslove. Ovim osobinama nemački oštrodlaki ptičar je za nekoliko decenija postao najomiljeniji i najpouzdaniji lovački radni pas u Nemačkoj i mnogim zemljama sveta.[2]

Karakter:[уреди | уреди извор]

Čvrst, savladljiv, pomirljiv, bez plašljivosti na divljač niti plašljiv niti agresivan.Poseduje izuzetno siguran njuh i čvrst stav kada markira plen. Može da lovi na svim terenima, ali se pokazao posebno nadaren za lov po šumi i močvarnim predelima. Inteligentan je i poslušan, prijatan i veran saputnik.

Lakoća obučavanja[уреди | уреди извор]

Nemački oštrodlaki ptičar je pas čvrstog karaktera, savladljiv, pomirljiv i lak za obuku. Nije plašljiv prema divljači, ne boji se ljudi, niti je agresivan. Voli decu i lako se navikne na ulogu kućnog ljubimca, mada je to u suštini lovački pas koji traži dosta kretanja i svakodnevne aktivnosti.[3]

Prevencija[уреди | уреди извор]

Prosečan životni vek im je od 12 do 14 godina. U literaturi postoji nekoliko bolesti koje se češće pojavljuju kod ove rase. To su koronarna arterijska bolest i displazija laktova i kukova, zbog čega se i preporučuje preventivno snimanje.[4]

Opšti izgled:[уреди | уреди извор]

Ptičar plemenitog izgleda sa oštrom dlakom koja potpuno štiti kožu, sa pozornim i energičnim izrazom. Kretanje treba da mu je snažno, veliki iskorak, tečno i harmonično.

Proporcije:

Dužina tela i visina grebena treba da su po mogućnosti jednaki. Dužina tela može biti za 3 cm. veća od visine grebena.

Glava:

Odgovara veličini tela i polu. Gornji deo ravan, lobanja na stranama blago zaobljena, para- lelna sa nosnikom, srednje široka jasno izraženi nadočni lukovi.

Nosna pečurka:

Snažno pigmentisana, a boja odgovara boji dlake. Dobro otvorene nozdrve.

Njuška:

Duga, široka snažna, duboka. Blago ovnujski nosnik. Paralelne linije u odnosu na lobanju.

Usne:

Debele, priležuće, nisu opuštene. Dobro u odnosu na boju dlake pigmentisane.

Zubi:

Veliki zubi. Snažne vilice sa perfektnim, pravilnim i potpunim makazastim zagrizom, pri čemu gornji sekutići bez razmaka pokrivaju donje i zubi stoje vertikalno u vilicama. Zubna for- mula sa 42 zuba.

Oči:

Po mogućnosti tamne. Niti duboko smeštene niti ispupčene, sa živahnim i budnim izrazom. Dobro pigmentisani kapci priležu na očnu jabučicu.

Uši:

Srednje velike, visoko i široko usađene i oborene.

Vrat:

Srednje dug, snažno mišićav, blago izbočena potiljna linija suv.

Leđa:

Čvrsta, dobro mišićava.

Grudni koš:

Širok i dubok sa izraženim predgrudima, i sa što je moguće unazad postavljenom snažnom grudnom kosti. Rebra dobro zaobljena.

Rep:

Sledi liniju leđa, po mogućnosti horizontalan ili blago na gore uvijen, ali ne vertikalno. Ni debeo ni tanak. Kupiran prihvatljiv za rad u lovu (u zemljama gde je kupiranje repa zabranjeno mora da ostane u prirodnoj veličini). Treba da doseže do skočnog zgloba i pravo je ili blago sabl- jasto nošen.

Prednje noge:

Posmatrane odnapred ravne i paralelne, a posmatrane sa strane postavljene dobro pod telo. Rastojanje od zemlje do lakta treba da je približno isto kao i od lakta do grebena.

Plećke:

Snažne i mišićave dobro koso i unazad postavljene. Dobra uglovanost plećke i nadlaktice.

Šape:

Ovalne sa dobro zatvorenim prstima i dovoljno debelim, otpornim i dobro pigmentisanim jastučićima. Paralelne su, u mirovanju i u kretanju ni u polje ni unutra postavljene.

Kretanje:

Prednje i zadnje noge paralelne, sa dobrim potiskom, dobar iskorak, pri tome pravilno držanje.

Koža:

Napeta, priležuća, bez nabora.

Dlaka:

Čekinjasta, oštra, priležuća i gusta. Pokrovna dlaka duga 2-4 cm. Podlaka gusta i ne propušta vodu. Silueta tela ne sme biti pokrivena dužom dlakom. Dlaka treba svojom oštrinom i gustinom da čini dobru zaštitu protiv uticaja vremenskih prilika i povreda. Donji delovi nogu, kao i donji deo grudi i stomaka, imaju kraću dlaku, koja je ipak gusta. Glava i uši su odlakani kraćom i pri tome gušćom dlakom ali ne i mekšom. Naglašene obrve sa snažnom ne predugom i po mogućnosti oštrom bradom daju mu energičan izraz.

Boja:

Braon melirano, crno melirano, sa ili bez ploča (fleka), braon sa ili bez fleke na grudima. Druge boje nisu dozvoljene.

Veličina:

Mužjaci 61-68 cm, ženke 57-64 cm.

Reference[уреди | уреди извор]

  1. ^ http://www.zivotinje.rs
  2. ^ https://ksrs.rs/fci-standardi/nemacki-ostrodlaki-pticar/
  3. ^ https://www.zov.rs
  4. ^ https://www.zov.rs