Пређи на садржај

Црква Светог Мине у Каиру

С Википедије, слободне енциклопедије
Црква Светог Мине у Каиру
Основни подаци

Црква Светог Мине (египатски арапски: كنيسة مارمينا кенисет Мар-Мина) је коптска православна црква у близини Каира и једна је од најстаријих коптских цркава у Египту, која датира из 6. века.

Географски значај

[уреди | уреди извор]

Црква Светог Мине налази се у северном делу Каира, смештена је у региону познатом као Фум ал-Калиг, северно од римског аквадукта и чувене Вавилонске тврђаве, на хришћанском гробљу у северном крају Стари Каиро.

Фум ал Калиг је технички северно од Старог Каира, међутим, још увек је под Коптском православном епархијом Старог Каира, Маниала и Фум Ал-Калига[1].

Фум ал Кхалиг је такође познат као Ал-Хамра. Коптска православна епархија обухвата Ел-Хамру као и коптски Каиро. Црква светог Мине је још увек веома близу древних цркава Старог Каира и вероватно је прва коптска православна црква у Каиру, осим неколико цркава које су све биле у области Старог Каира у то време. Не само да је то доказ ранијег постојања коптског православног хришћанства у Каиру изван Старог града, већ је и један од ретких преживелих делова и великих остатака коптске архитектуре који су сачувани.

Историја

[уреди | уреди извор]

Црква светог Мине је, уз Унескову светску баштину Абу Мену, један од навише признатих архитектонских елемената који су названи по светм Мини. Основана у 6. веку, такође је једна од најстаријих цркава у Египту. У 8. веку је црква уништена за време владавине халифе Хишама Ибн Абдел Малика Ибн Марвана, а убрзо затим поново изграђена.

1164. године, црква је поново обновљена. Стубови су сазидани да замене мермерних стубова. Ови исти зидани стубови, који и данас постоје, одвајају наос од пролаза са по шест са сваке стране[2].

Данас су од зграде из 8. века остали само делови централног светилишта и спољашњег зида. Црква је подељена на више светилишта, наос и припрате. Туристи могу да виде приказ Свете Коптске Библије са зидова цркве. Садашња зграда је димензија око 20,5 са 15 метара и висока је 13,5 метара.

У овој цркви су се раније чувале мошти Светог Мине, међутим већина ових моштију је 1962. године пренета у чувени манастир Светог Мине у Мариуту (код Александрије). Једине преостале се чувају у припрати цркве. На јужном светилишту налази се светилиште које садржи бројне прелепе иконе извезене у коптском стилу[3].

Терористички инцидент

[уреди | уреди извор]

Дана 29. децембра 2017. године, цркву су напали исламистички милитанти[4]. Полиција је приметила двојицу мушкараца који су се сумњиво понашали, који су запуцали на полицију. Погинула су три полицајца, један од нападача и још седам особа. Утврђено је да је мртви нападач носио појас са експлозивом. Други нападач је накнадно ухапшен. Отприлике сат времена касније, нападнута је и оближња радња у власништву Копта, са још два смртна случаја[4].

  1. ^ Al-Fustat and the Making of Old Cairo, The American University in Cairo Press, 2010-10-01, стр. 79—96, Приступљено 2024-10-06 
  2. ^ „Fayum. Nesla. Dedication of a marble (?) revetment in the Church of St. Menas, 672 A.D.?”. Supplementum Epigraphicum Graecum. Приступљено 2024-10-06. 
  3. ^ The Miracle of Saint Menas, punctum books, 2017-09-11, стр. 59—74, ISBN 978-1-947447-19-6, Приступљено 2024-10-06 
  4. ^ а б Unsworth, Francesca Mary, (born 29 Dec. 1957), Director, News and Current Affairs, BBC News, since 2018, Oxford University Press, 2019-12-01, ISBN 978-0-19-954088-4, Приступљено 2024-10-06