Чизме
Чизме су одевни предмет који служи за заштиту стопала али и подклоленице од спољних утицаја. У суштини оне су врсте ципела чија је основна карактеристика већа дубљина.[1]
Историја
[уреди | уреди извор]Најраније чизме су чиниле два дела, дољи који је био упоредив са обичним ципелама и горњи направљен од неког топлијег материјала. Око 1000 година пре нове ере, ова два дела су се спојила и тако су настале претече данашњих чизми. Наравно развој чизме се дугује народима који су живели на крајњем северу пре свега степским номадским народима,[2] Русима и Скандинавцима и другим.
У 17.веку у Европи су чизме добиле пре свега војнички стил. У нојиме добу оне постају и модни детаљ па се развијау чизме са потпетицом[3].
Врсте
[уреди | уреди извор]Чизме се могу у зависности од намена правити од најразличитијих материјала: кожа, вуна, платно, гума, цинтетички материјали и др. По величини чизме могу бити: надколенице, подколенице и плитке чизме. Такође постоји и подела према намени односно местима где се могу користити. С обзиром на конструкцију и уколико се користе одговарајуући материјали чизме могу бити и заштитне пре свега у грађевинарству, код ватрогасаца и слично[4][5].
Галерија
[уреди | уреди извор]Види још
[уреди | уреди извор]Референце
[уреди | уреди извор]- ^ „Чизме: са којом одећом се комбинују”. Архивирано из оригинала 29. 11. 2020. г. Невалидан унос
|dead-url=dead
(помоћ) - ^ „Музей "Русские валенки"”. www.museum.ru. Приступљено 2024-01-31.
- ^ „Čizme sa potpeticom » Obuća » Žene » Lookbook » Fashion.hr lookbook[[Категорија:Ботовски наслови]]”. Архивирано из оригинала 07. 08. 2013. г. Приступљено 12. 09. 2013. Сукоб URL—викивеза (помоћ)
- ^ ::: ekapija - Vatrogasci Hong Konga u pirotskim čizmama - korporacija "Tigar" ulaže u fabriku za reciklažu otpadnih guma i novu fabriku hemijskih proizvoda :::
- ^ „Sigurnosne čizme Tigar - detalji[[Категорија:Ботовски наслови]]”. Архивирано из оригинала 25. 03. 2013. г. Приступљено 12. 09. 2013. Сукоб URL—викивеза (помоћ)