Разломак — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
м Враћене измене 109.92.148.53 (разговор) на последњу измену корисника Djordjes
ознака: враћање
Нема описа измене
Ред 6: Ред 6:
* Разломак <math>\frac 1 4</math> се састоји из три дела: бројилац (1), именилац (4) и разломачка црта.(/)
* Разломак <math>\frac 1 4</math> се састоји из три дела: бројилац (1), именилац (4) и разломачка црта.(/)


Прави разломак је онај коме је бројилац мањи од имениоца. Неправи разломак је онај коме је бројилац већи од имениоца, а привидан разломак је онај коме је бројилац дељив имениоцем. Сваки неправи разломак може се написати у облику мешовитог броја, односно помоћу природног броја и разломка. То радимо тако што: на пример, имамо разломак <math>\frac {25} {4}</math> - њега ћемо написати у облику мештовитог броја: 25 делимо бројем 4. Број 4 се у 25 састоји 6 пута (4*6=24) и остаје нам остатак 1. Број 6 означава 6 целих, а остатак један колико узимамо. Овај мешовит број изгледао би овако: 6 <math>\frac 1 4</math>.
Прави разломак је онај коме је бројилац мањи од имениоца. Неправи разломак је онај коме је бројилац већи од имениоца, а привидан разломак је онај коме је бројилац дељив имениоцем. Сваки неправи разломак може се написати у облику мешовитог броја, односно помоћу природног броја и разломка. То радимо тако што: на пример, имамо разломак <math>\frac {25} {4}</math> - њега ћемо написати у облику мештовитог броја: 25 делимо бројем 4. Број 4 се у 25 састоји 6 пута (4*6=24) и остаје нам остатак 1. Број 6 означава 6 целих, а остатак један колико узимамо. Овај мешовит број изгледао би овако: <math>6\frac 1 4</math>.





Верзија на датум 22. мај 2018. у 20:48

Слика која показује како је једна четвртина колача одузета.

Разломак (од латинске речи Fractus што значи сломљено, разломљено) је однос једног целог броја (бројиоца) према другом (имениоцу) који није у њему садржан као сачинитељ.

  • Разломак — број 2 је бројилац, а 3 именилац. „Прави“ разломак има бројилац мањи од имениоца: , иначе је „неправи“ нпр. ; децимални разломци имају као именитељ број 10, 100, 1000... (зависно од броја децималних места): 0,5 би било .
  • Разломак се састоји из три дела: бројилац (1), именилац (4) и разломачка црта.(/)

Прави разломак је онај коме је бројилац мањи од имениоца. Неправи разломак је онај коме је бројилац већи од имениоца, а привидан разломак је онај коме је бројилац дељив имениоцем. Сваки неправи разломак може се написати у облику мешовитог броја, односно помоћу природног броја и разломка. То радимо тако што: на пример, имамо разломак - њега ћемо написати у облику мештовитог броја: 25 делимо бројем 4. Број 4 се у 25 састоји 6 пута (4*6=24) и остаје нам остатак 1. Број 6 означава 6 целих, а остатак један колико узимамо. Овај мешовит број изгледао би овако: .


Види још

Спољашње везе