Бојкот — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
м r2.7.2) (Робот мења: id:Boikot
Autobot (разговор | доприноси)
м premestanje commonscata/spoljasnje veze
Ред 9: Ред 9:
* [[Пикетинг]]
* [[Пикетинг]]
* [[Штрајк]]
* [[Штрајк]]

== Спољашње везе ==
{{Commonscat|Boycotts}}
{{Commonscat|Boycotts}}



Верзија на датум 10. јануар 2012. у 08:18

Бојкот је било који облик борбе који се састоји у прекидању сваке везе са неким или потпуно прекидање свакодневног функционисања било којег облика уређења. Овај термин је добио назив по Чарлсу Канингему Бојкоту који је био енглески официр и надзорник имања. Родио се у Берг Сент Питерсу 1832. округа Норфолк, а умро у Флекстону 1897. године.

Сељаци у Грофобији Ерн, у Ирској, који су трпели од самовоље надзорника Бојкота, послужили су се новом тактиком борбе. Уместо да га отворено нападају, настојали су да спрече извршење његових одлука и онемогуће све мере које је он предузимао простим неизвршавањем и оглушавањем о заповести. Бојкотовали су његове одлуке и тако га победили.

Као облик борбе, бојкот су касније примењивали и радници против капиталиста, а понекад и поједине државе бојкотују другу државу због неких нерешених проблема. Пример су санкције УН против Србије и Црне Горе од 1993. до 1995. године, као и бојкот словеначке робе организзован 1989. године од стране власти Слободана Милошевића.

Види још

Спољашње везе