Поступци припреме угља
Да би се угаљ ефикасно и рационално могао користити, потребно га је пре употребе на одговарајући начин припремити.
Поступци припреме угља
[уреди | уреди извор]Припрема угља се састоји у :
- Одстрањивању грубих механичких примеса
- уситњавању
- просејавању и раздвајању по величини
- делимичном ослобађању од влаге
Поступци одстрањивања грубих механичких нечистоћа и влаге, као и грубо дробљење обично се изводе по вађењу угља, а остали процеси изводе се зависно од намене.[1]
Ослобађање угља од грубих механичких примеса
[уреди | уреди извор]Представља једну од основних мера које омогућују побољшање квалитета угља. Одстрањивање минералних примеса из угаља врши се сепараторима. Према начину деловања сепаратори се деле на гравитационе и центрифугалне.
Уситњавање угља
[уреди | уреди извор]Представља процес смањивања величине комада угља до гранулације неопходне за даљу употребу. У пракси се разликују следећи поступци уситњавања:
- дробљење
- млевење
Дробљење је процес уситњавања у коме је величина комада, од највећих(око1500mm), своди на жељену меру. При томе се разликују: крупно дробљење (од величине зрна 100-200 mm), средње (од 25-80 mm) и ситно дробљење (од 3-25 mm). Дробљење угља врши се у дробилицама, које могу бити:чељусне, ваљкасте и ударне. Чељусне дробилице користе се углавном за крупно и средње дробљење, ваљкасте за средље и ситно дробљење, а ударне за ситно дробљење па чак и грубо млевење. У процесима млевења величина претходно уситњеног материјала своди се на још мању меру. Разликује се грубо млевење са величном зрна већом од 0,5mm и фино млевење са величином зрна мањом од 0,5mm.
Просејавање и раздвајање по величини
[уреди | уреди извор]Врши се у циљу добијања комада одређене величине, потребне за одговарајућу намену. Просејавање се врши кроз сита различитог облика и величине(решетке, решета, сита и др.).
Делимично острањивање влаге
[уреди | уреди извор]Острањивање се може вршити:сушењем, дренирањем, центрифугирањем и филтрирањем. Дренирање се користи код депонованог угља у бункерима, на непомичним решеткама, на складишту итд. Код свих поступака одстрањује се добар део грубе влаге. Зависно од намене угаља одстрањивање влаге може се вршити и у сушницама.
Референце
[уреди | уреди извор]- ^ Доцент др Раде Токалић, Професор др Првослав Трифуновић. Технологија материјала у рударству.
Литература
[уреди | уреди извор]- Доцент др Раде Токалић, Професор др Првослав Трифуновић. Технологија материјала у рударству.