Портал:Хокеј на леду

С Википедије, слободне енциклопедије
Портал хокеј на леду

Хокеј на леду

Пак

Хокеј на леду, или само Хокеј је екипни спорт који се игра на вештачким или на природним леденим површинама. Играчи се по леденој површини крећу помоћу клизаљки постижући брзине и до 40 км/сат што хокеј сврстава у категорију најдинамичнијих и најбржих екипних спортова. У игри учествују две екипе са по 6 играча (од којих је један голман), а циљ игре је погодити противнички гол плочицом од вулканизиране гуме која се зове пак (енгл. puck). Играчи паком управљају дугачком палицом која је закривљена на доњем делу.

У својим почецима хокеј на леду се развијао искључиво у подручјима са хладнијом климом где је било могуће наћи одговарајуће ледене површине за игру. Открићем вештачког леда почиње и експанзија хокеја као спорта. Хокеј је убедљиво најпопуларнији спорт у Канади где ужива статус националног спорта, и где је по први пут и стандардизован као спортска дисциплина, па се због тога савремени хокеј често означава и као „канадски хокеј“.

Стандардизацију хокејашке игре врши Светска хокејашка асоцијација (или ИИХФ) која има укупно 68 чланова, и која организује турнире у оквиру светских првенстава и олимпијских игара. Најуспешније репрезентације у хокеју на леду у обе конкуренције су Канада, Русија, САД, Чешка, Финска, Словачка и Шведска.

Изабрани чланак

Јеж Спики 2.0, званична маскота првенства
Јеж Спики 2.0, званична маскота првенства

Светско првенство у хокеју на леду 2023. било је 86. по реду такмичењу за титулу светског првака у хокеју на леду у организацији Светске хокејашке федерације (ИИХФ). Домаћин турнира били су Финска и Летонија, а утакмице су се играле у Тампереу и Риги. Првенство се играло у периоду од 12. до 28. маја 2023. године.

Као и у издању 2022. године, на турниру је остварено неколико изненађујућих резултата: победа Казахстана над Норвешком, победа Мађарске над Француском, прва победа Летоније над Чешком, друга победа Норвешке над Канадом, као и прва победа Казахстана над Словачком. У плеј-офу је такође било изненађења, пошто је Летонија стигла до полуфинала након што је у четвртфиналу победила фаворита Шведску са 3:1, Немачка је победила Швајцарску са 3:1, а актуелни олимпијски и светски шампион Финска је изгубила од Канаде 4:1. Чешка је завршила на 8. месту након што је у четвртфиналу изгубила од Сједињених Држава са 3:0, што је до сада најгори пласман те нације у историји Светског првенства. Немачка је стигла до финала први пут од 1930. након што је у продужетку победила првог носиоца САД резултатом 4:3. Коначно, ово је био први пут од 1950. године да међу освајачима медаља није укључена барем једна од традиционалних хокејашких сила: Шведска, Финска, Русија (и Совјетски Савез) и Чешка (и Чехословачка).

Канада је освојила своју 28. титулу победивши Немачку са 5:2 у финалу. Сребро је била прва медаља Немачке од 1953. Летонија је освојила своју прву ИИХФ медаљу након што је победила Сједињене Државе са 4:3 у продужетку и завршила на трећем месту.

Даље...

Да ли сте знали

Хокејашка репрезентација Канаде
Хокејашка репрезентација Канаде
  • ... да је Србија постала чланица ИИХФ давне 1939. године
  • ... да је женска репрезентација Канаде на светском првенству 2005. остварила гол разлику од 38:0 а ипак није освојила титулу светких првакиња?
  • ... да сваки хокејаш током каријере у просеку изгуби по 6 зуба?
  • ... да су се првобитне хокејашке клизаљке правиле од животињских костију?
  • ... да је Британи Сесил једини навијач који је смртно страдао од пака који је излетео са терена током неке утакмице НХЛ лиге. (Коламбус, Охајо 16. марта 2002.)
  • ... да руски хокејаш Денис Куљаш држи светски рекорд у јачини ударца. Куљаш је на КХЛ ол стар утакмици 2011. ударио пак брзином од 177,58 км/ч.
  • ... да је екипа Хамилтон тајгерса 1925. одустала од наступа у финалу Стенли купа јер им управа лиге није исплатила тражени бонус од 200 канадских долара.
  • ... да је победник првог европског првенства у хокеју на леду била репрезентација САД-а?
  • ...да је Здено Хара (на слици) остварио рекорд по јачини ударца на такмичењу на Ол стару, ударивши пак брзином 105,9 миља.
  • ...да су Франтишек Каберле и Томаш Каберле прва браћа из Европе која су освојила Стенли куп?
  • ...да је Њузи Лалонд у НХЛ-у у сезони 1917/18. био најплаћенији играч са 1300 канадских долара
  • ...да је канађанин Вејн Грецки поставио 60 рекорда, укључујући највећи број поена, голова и асистенција у НХЛ?

Категорије

Савети

Уколико напишете неки кратак чланак (клицу) на тему хокеја на леду молимо Вас да користите шаблон {{клица-хокеј на леду}} како би га означили да чланак није завршен и да му треба допуна. Клице на тему хокеја на леду историје можете наћи у категорији Клице хокеј на леду.

Када напишете нови чланак на дну странице поставите везу ка овом порталу у форми {{портал|хокеј на леду}}.

Изабрана биографија

Џо Торнтон у дресу Шаркса
Џо Торнтон у дресу Шаркса

Џозеф Ерик Торнтон (енгл. Joseph Eric Thornton; рођен 2. јула 1979. у Сент Томасу, Онтарио) је бивши канадски професионални хокејашки центар и алтернативни капитен Сан Хозе шаркса у НХЛ-у. На драфту 1997. одабран је као први пик од стране Бостон бруинса са којима је одиграо првих седам сезона у најјачој хокејашкој лиги света (три сезоне им је био капитен). У току сезоне 2005/06 трејдован је у Сан Хозе шарксе у замену за тројицу младих играча. Исте сезоне освојио је Арт Росов трофеј као играч са највише освојених поена у лиги и Хартов меморијални трофеј као најкориснији играч лиге (МВП).

Одличан преглед терена, сјајна контрола пака, прецизни пасови и изузетан нападачки стил игре допринели су да брзо постане један од најбољих и најтраженијих центара у лиги. Због своје висине од 193 центиметара и преко 100 килограма тежине од навијача је добио надимак Џамбо Џо.

Са ајкулама је у сезони 2015/16 освојио титулу шампиона западне конференције и играо своје прво Стенли куп финале (поражени су од Питсбурга 4-2). Са репрезентацијом Канаде освојио је олимпијско злато на зимским олимпијским играма 2010. у Ванкуверу. На шампионату света у хокеју 2005. године у Аустрији, где је национални тим Канаде освојио сребрну медаљу, Торнтон је проглашен за најкориснијег играча турнира (МВП; 6 голова, 10 асистенција).

Прочитајте цео чланак

Изабрана фотографија

Изабране странице

Сјајни чланци:

Добри чланци:

Задаци

Уколико желите да помогнете у одржавању портала хокеј на леду, овде ћете наћи чланке које је потребно направити/проширити. Ако сте приметили да неки чланак из области хокеја на леду недостаје, а сами не можете да га напишете, молимо вас да га унесете овде.

Учесници

Ако желите да помогнете у уређивању портала, допишите своје име.

  1. Марко Станојевић
  2. НиколаБ
  3. Павлица
  4. Mateja Milosevic
  5. Ничим неизазван

Такође постаните и део Википедија:Тим/Хокеј на леду и помогните у писању и сређивању чланака о хокеју на леду.

Остали портали на википедији