Пређи на садржај

Денга грозница — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
м Бот Мења: nl:Knokkelkoorts
Ред 20: Ред 20:
*[http://www.cdc.gov/ncidod/dvbid/dengue/index.htm Денга грозница на -{www.cdc.gov}-] {{ен}}
*[http://www.cdc.gov/ncidod/dvbid/dengue/index.htm Денга грозница на -{www.cdc.gov}-] {{ен}}
*[http://www.dengueinfo.org/ -{www.dengueinfo.org}-] {{ен}}
*[http://www.dengueinfo.org/ -{www.dengueinfo.org}-] {{ен}}
*[http://www.denguevirusnet.com/ Dengue Virus Net] {{en}}


----
----

Верзија на датум 19. јул 2010. у 07:38

Денга вирус под микроскопом
Комарац Aedes aegypti убада човека

Денга грозница је акутно инфективно обољење из групе хеморагијских грозница које се одликује двофазном температуром праћеном артралгичним и хеморагијским синдромом.

Узрок настанка

Узрочник је арбо вирус из рода Флавивируса, фамилија Флавивираде. Болест је распрострањена у тропским и суптропским крајевима Америке, Азије и Аустралије. Извор болести је оболела особа, док у џунглама то може бити мајмун. Болест преноси женка комарца Aedes aegypti.

Клиничка слика

Након инкубације од 5-8 дана болест почиње нагло скоком температуре и алгичким симптомима (главобоља, болови у дугим костима, болови у слабинама, зглобовима). Главобоља је супраорбитална и појачава се при покретима очних јабучица. Због болова у слабинама болесник има принудни положај. Температура пада после 5-7 дана а често је двофазна. Болест прати тромбоцитопенија и леукопенија.

Распрострањеност

Распрострањеност Денга грознице у свету 2005. године

Прве епидемије грознице су откривено скоро истовремено у Азији, Африци и Северној Америци 1780-их година. Болест је идентификована и добила је име 1779. године. Светска епидемија је почела у Југоисточној Азији 1950их и до 1975. године Денга грозница је постала главни узрочник смрти међу децом тог региона. Заразе овом болести су постале чешће 1980их година - да би до касних 1990их ова болест, после маларије, постала најзначајније обољење које преносе комарци. У том периоду бележено је око 40 случајева заразе овом болешћу годишње. У фебруару 2002. године појавило се значајно жариште овог обољења у Рио де Жанеиру. Тада је заражено око милион људи, али је од последица заразе умрло само шеснаест.

Значајан пораст денга грознице се јавља сваких пет или шест година. Ипак уз одговарајућу медицинску негу стопа смртности од ове болести је мања од 1 на 1.000.

Спољашње везе



Чланак је делом преузет са сајта www.stetoskop.info уз дозволу коју можете видети овде.



Молимо Вас, обратите пажњу на важно упозорење
у вези са темама из области медицине (здравља).