Аеродром Морава — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
Нова страница: {{Аеродром кутијица | име = Аеродром Морава Краљево | лого = | IATA = -{КVO}- | ICAO = -{LYKV}- | тип = Јавни/В…
(нема разлике)

Верзија на датум 24. јануар 2012. у 17:39

Аеродром Морава Краљево
Општи подаци
IATA КVO
ICAO LYKV
Тип Јавни/Војни
Држава Србија
Најближи град Краљево
Надморска висина 209 m
Координате 43° 49′ N 20° 35′ E / 43.817° С; 20.583° И / 43.817; 20.583 Координате: Пронађени додатни неочекивани параметри
{{#coordinates:}}: invalid latitude
Статистика
Број писта 1
Полетно-слетне стазе
Смер Дужина Површина
m ft
14/32 2.200 7.218 Асфалтирана

Aеродром Лађевци, или Аеродром Морава (IATA: КVO, ICAO: LYKV) се налази у месту Лађевци, на територији Града Краљево. Тренутно, аеродром функционише као војни, анакон завршетка радова на конверзији дела аеродрома у цивилни, постаће трећи цивилни аеродром у Србију (без Косова и Метохије). Према пројекту, радови на реконструкцији аеродрома и конверзији планирани су за пролеће 2012. године, када се могу и очекивати први цивилни летови.

Аеродром је лоциран 15 км од Краљева, 25 км од Чачка, 32 км од Горњег Милановца и 39 км од Крагујеваца. Аеродром је идеално лоциран. Градски центри који гравитирају аеродрому су уједно и велики индустријски центри. Постоји и јака база у пољопривредној производњи, посебно воћарству, као и изузетан туристички потенцијал, пре свега у великом туристичким центрима који гравитирају аеродроми (Врњачка Бања, ски центар Копаоник).

Историјат

Војни аеродром код Краљева изграђен је 1967. године. Прва јединица на овом аеродрому била је 235 ловачко-бомбардерска ескадрила која је била опремљена авионима типа F-84 Тандерџет.

Највећи број летилица на Лађевцима био је присутан 1992. године када су у Краљево пребазиране ескадриле 98 пука који је повучен из Скопља, као и 353 извиђачка ескадрила и 240 ловачко-бомбардерска ескадрила из Мостара.

У овом тренутку, војни део аеродрома је дом 241 ловачко-бомбардерске ескадриле опремљене авионима Орао и Супергалеб, као и 714. против-оклопне хеликоптерске ескадриле која користи хеликоптере Газела.

НА аеродрому су смештени и 98 артиљеријско-ракетни дивизион ПВО, ваздухопловно-технички батаљон и батаљон за обезбеђење аеродрома.

05. октобра 2011. на краљевачки аеродром Морава слетео је први цивилни авион, чиме је овај, раније искључиво војни аеродром, почео да функционише као мешовита војно – цивилна ваздушна лука. Међу путницима на тридесетоминутном лету из Београда били су председник Србије Борис Тадић, министар одбране Драган Шутановац и министар економије и развоја Небојша Ћирић.

Улагања и развој

Према плану, од пролећа 2012. године аеродром ће бити отворен за редован саобраћај мањих авиона до 100 путника. Укупна вредност инвестиције је 32 милиона евра, а партнер је Турска, која учествује са 10 милиона евра. Министарство одбране Србије издвојило је 12 милиона евра, Агенција за контролу летења Србије и Црне Горе 3,5 милиона, друга министарства два милиона и Аеродром Београд два милиона. Цивилни и војни део аеродрома биће инфраструктурно одвојени. У првој фази прилагођавања војног аеродрома за цивилни саобраћај биће изграђена пристанишна зграда, контролни торањ, техноекономски блок и изведени на уређењу писте. У наредној фази реконструкције, планираној за 2012. годину, овај аеродром ће бити ваздушна лука за велике летилице и слетање под свим временским условима. Биће то, после београдског и нишког, трећи аеродром у Србији са међународним карактеристикама.

Извори

  • www.24sata.rs [1]
  • www.blic.rs [2]
  • www.b92.net [3]