Пређи на садржај

Друштвене мреже у образовању — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
Нова страница: {{ВИСЕР032014}} <br /> Сведоци смо све масовније употребе друштвених мрежа, које постепено заузима…
ознака: додавање потенцијално проблематичних линкова
(нема разлике)

Верзија на датум 2. јун 2014. у 16:11


Сведоци смо све масовније употребе друштвених мрежа, које постепено заузимају централно место у модерној електронској комуникацији замењујући форуме, електронску пошту и смс. Коришћење друштвених мрежа у слободном времену је прихваћено, али оно постаје обавезно и у образовању, као и сталан извор информисања.
Како би се процес учења прилагодио потребама ученика и учинио га што интересантнијим и привлачнијим, за њих примећује се да су и сами ученици почели са оснивањем група на друштвеним мрежама, како би се повезали и разменили информације о садржајима и обавезама. Ово је навело и професоре да почну са све већом употребом друштвених мрежа да би ученицима учинили доступнијим садржаје за учење, подстакли дискусије међу ученицима и учинили им доступним различите корисне примере и видео материјале који им помажу да градиво сагледају на нов начин.


Предности и недостаци коришћења друштвених мрежа у образовању

Родитељи, професори и образовне установе морају бити у кораку с брзим развојем информационо-комуникационе технологије како би разумели начин на који друштвене мреже утичу на децу и младе, препознали њихове предности и недостатке, па самим тим образовали и васпитавали децу за сигурно коришћење друштвених мрежа у образовању.

Предности

  • Дељење брзих, кратких и једноставних информација;
  • Дискусија са осталим ученицима;
  • Омогућавање сталног учења;
  • Ученици уче независно, властитим темпом;
  • Могућност слања пдф (pdf), Мајкрософт Офис (Microsoft Office) и аудио фајлова, Фотографија, видео снимака и линкова;
  • Подстицање на аналитичко мишљење, синтезу стеченог знања и самосталност у решавању проблема и одлучивању.

Недостаци

  • Лоша сигурност корисника и компликованост коришћења;
  • Губитак људског контакта;
  • Након неког времена изгуби се могућност праћења постова;
  • Не постоји још увек адекватна друштвена мрежа који би задовољила све потребе ученика;
  • Проблем одржања заинтересованости за тему;
  • Захтева се од корисника да има одређена знања и вештине за коришћење друштвених мрежа.

Начини коришчења најчешћих друштвених мрежа у образовању

Како друштвена мрежа постаје хит у образовању говоре подаци да чак 50% тинејџера кажу да разговарају са својим вршњацима о школи преко друштвених мрежа. Не би се требали изненадити да за десетак година или чак пре, да ће 70% будуће генерације учити у виртуалним школама. Ове методе ученицима су донеле много задовољства, мотивације и креативности. Друштвене мреже подстичу ученике да се укључе у дискусије, да науче тражити квалитетне информације, да развију вештину писања и прихвачања других мишљења.

Фејсбук

Креирање разредних група на Фејсбуку (Facebook) је свима познато, а ученици и студенти могу потражити групе за своја подручја студија. Осим за размену информација које се тичу предмета који се слушају, такве групе корисне су и за подизање мотивације. Професори тако могу објавити садржаје које користе у настави. Осим тога професори или ученици могу састављати различите квизове.
Једна од могућности је и креирање догађаја (event) за неки пројекат. Догађај може бити јаван или видљив за одређен број људи, па је то практичан начин за окупљање одређених људи на неком пројекту.
Образовне институције могу да направе сопствене фан странице путем којих обавештавају своје кориснике, најчешће студенте о сервисним и образовним информацијама. Стављањем у део за омиљене странице неће вам промаћи важне информације. Тако ћете бити међу првима који ће видети нове информације.

Твитер

Твитер (Тwitter) је заправо врло једноставна платформа која пружа већи простор за реализацију идеја. Онлине квиз апликација може бити креирана на темељу твитовања.
Код нас можда не толико често, али у иностранству много професора користи Твитер за брзу комуникацију са ученицима. Студенти би у свако доба могли поставити питање професору, уместо да своје недоумице у вези са градивом морају записивати или памтити до следећег предавања. Професори најчешће одговарају само на питања која траже искључиво одговор “да” или “не”. То би, с друге стране, подстакло студенте да концизно формулишу питање и тако развијају вештину прецизног изражавања.

ЈутјубЕду

ЈуТјубЕду (YouTubeEDU) на којем можете наћи материјале и предавања из подручја математике, хемије, физике, књижевности, уметности и слично.
Највећа социјална Vеб (Web) страница на свету намењена је дељењу аудио-видео снимака. Она је омогућила професорима да сниме своје образовне садржаје, поставе их на JуТјубе , како би их ученици могли прегледати колико пута то желе, када то желе, или док им садржај не буде потпуно јасан.

ЕдуБлог

ЕдуБлог (EduBlog) омогућује једноставно креирање блогова за ученике и професоре. Користе га факлутети, средње школе, па чак и владе широм света.
Можете лако делити линкове интернетских страница, чланке, видео записе и остале материјале везане за градиво. Корисно је ако већина ученика из разреда или групе такође има блог исте намене. На њему можете поставити питање које вас мучи. Питање може послужити и као подсетник на то да одређену тему морате боље проучити. Можда тако помогнете и некоме од колега. Уз то, блог је згодно место за акумулирање података везаних за школовање.

Едмодо

Едмодо је бесплатна друштвена мрежа намењена професорима и ученицима. Она даје могућности отварања професорских, ученичких и родитељских налога, креирања група, дељење докумената, праћење рада ученика или одређене групе. Помаже у решавању комуникацијских и проблема међусобне сарадње што спутава савремену наставу. Часови не трају само 45 минута, већ онолико колико ученици имају интересовање за предмет.

ЕдуВал

ЕдуВал (EduWall) омогућава да се превазиђе недостатак социјалног контакта који се понекад појављује у онлине образовању. Посебно дизајниран да професору омогући што бољи рад са ученицима давајући му могућност бржег и лакшег дељања свих врста образовних садржаја, могућност приказивања корисних примера и постављања занимљивих задатака.

ГлогстерЕду

ГлогстерЕду (GlogsterEdu) је друштвена мрежа која омогућава професорима и ученицима да креирају интерактивне бесплатне плакате, постере (Glogs). Тренутно ова друштвена мрежа има више од милион регистрованих корисника.
Коришћење је врло једноставно. Плакати могу да се деле са другим корисницима на тој друштвеној мрежи и могу да се деле преко многих друштвених мрежа као што су Фejcбук и Твитер.

Примери примене друштвених мрежа у образовању

Примери примене друштвених мрежа у образовању у Србији

  • Ученици Пете Београдске Гимназије су направили Фејсбук странице наших писаца [1];
  • Ученици електротехничке и грађевинске школе ”Никола Тесла” у Земуну [2] такође уче путем Фејсбук-а;
  • Едмодо се користи у настави Основне школе “Иван Горан Ковачић” у Нишкој Бањи;
  • Глогстер се користи као виртуална учионица у Основној школи ”Ђура Јакшић” у Каћу [3] ;
  • ИТАкадемy користи ЕдуВал за студенте који стурдирају на даљину.

Примери примене друштвених мрежа у образовању у свету

  • Едмодo се користи у Економској школи у Осјеку [4];
  • Техничка школа “Никола Тесла“ у Вуковару користи Фејсбук у учењу.
  • Универзитет у Тексасу и Минесоти у настави користе Твиттер.

Референце

Литература

  • "Друштвене мреже као окружење за е-учење" Љиљана Дељанин

Спољашње везе

  1. Фејсбук
  2. Твитер
  3. ЈуТјубеEDU
  4. ЕдБлог
  5. Едмодо
  6. Глогстер