Пређи на садржај

Музеј здравствене културе у Нишу

С Википедије, слободне енциклопедије
Музеј здравствене културе у Нишу
Деео поставке Музеја
Оснивање1962.
ЛокацијаНиш
 Србија
Врстамузеј

Музеј здравствене културе у Нишу основан 1962. године у згради бившег Пастеров завод из 1900. године, једина је државна музеолошка установа те вресте не само у Србији већ и шире на Балканском полуострву.[1] Поставка музеја сведочи о развоју српске медицине и здравствене културе у Србији од њеног ослобођења од Османлијског царства до данашнњих дана. У погледу коришћења репозиторијума здравствених институција као иницијалних фондова, највише су коришћени сачувани експонати из Пастеров завод у Нишу, почев од медицинске опреме, инструмената, мобилијара, фотографија и појединачних сачуваних докумената и других предмета.[2]

Музеј се налази на булевару др Зорана Ђинђића, једном од магистралних булевара у централном делу Ниша. Просторно је у саставу болничког комплеска Клиничког центра Ниш. У непосредном је суседству Медицинског и стоматолошког факултетом у Нишу и Института за јавно здравље Ниш и Војне болнице.

Предуслови који су утицали на оснивање музеја

[уреди | уреди извор]

Како здравствену културу (као одраз друштвених прилика), чине: начин исхране, хигијенске навике, брига за околину, телесна активност и здравствена заштита, добрим познавањем здравствене културу,становници неке територије јођ боље упознају друштво у коме живе и различите нивое његовог развоја, кроз који су прошли његови преци.[2]

Имајући ово у виду међу лекарима Ниша настала је идеја да се оснује Музеј здравствене културе на следећим темељним принципима:

  • да је култура део целокупног друштвеног наслеђе неке групе људи, или научених образаца мишљења, осећаја и деловања неке групе, заједнице или друштва.
  • да постоји велика уплетености здравље и култура у стварности, које су у сталном динамичком систему, у коме здравље и култура међусобно утичу једна на другу.
  • да здрави људи граде здраво друштво, а здраво друштво доприноси здрављу људи који га живе.
  • да здравствена култура подразумева и целокупну бригу за здрав живот.[1]
Зграда Пастеровог завода у којој се данас налази музеј

Музеј здравствене културе у Нишу смештен је у реконструисаној згради Пастеровог завода изграђеној 1900. године, која од 1979. године има статус споменика културе великог значаја, која је данас у саставу Института за јавно здравље Ниш.[3]

Зграда у којој се налази Музеј, као и поставка музеја последњи пут је реконструисана 2015. године, на 115-ту годишљици постојања Пастаровог завода у Нишу.[4]

Галерија

[уреди | уреди извор]
  1. ^ а б Једини Музеј здравствене културе на Балкану — РТС, 27. 2. 2015.
  2. ^ а б Jovanović Simić, Jelena T. Musealisation of the history of medicine in Serbia, Disertacija, Datum odbrane disertacije: 23.09.2015.
  3. ^ https://www.juznevesti.com. „Jedna od najstarijih zgrada u Nišu čuva istoriju medicine i čeka pare za rekonstrukciju”. Južne vesti (на језику: српски). Приступљено 2021-02-02. 
  4. ^ Serbia, RTS, Radio televizija Srbije, Radio Television of. „Jedini Muzej zdravstvene kulture na Balkanu”. www.rts.rs. Приступљено 2021-02-02. 

Литература

[уреди | уреди извор]
  • Jovanović Simić, Jelena T. Musealisation of the history of medicine in Serbia, Disertacija, Datum odbrane disertacije: 23.09.2015.

Спољашње везе

[уреди | уреди извор]