Завод за заштиту природе Србије — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
мНема описа измене
мНема описа измене
Ред 1: Ред 1:
'''Завод за заштиту природе Србије''' је организација која се бави заштитом и унапређењем природне баштине [[Србија|Србије]]. Овај завод је основан [[30. април]]а [[1948]]. године уредбом [[влада Републике Србије|владе]]. Првобитно име је било ''„Завод за заштиту и научно проучавање природних реткости НР Србије“''. Под данашњим називом, као Завод за заштиту природе Србије постоји од [[1993]]. године<ref name="Брошура">*''брошура „Завод за заштиту природе Србије“; пето издање, Београд 2006. године; тираж 3.000 примерака''</ref>. Седиште завода је у [[Београд]]у, а има и одељења у [[Нови Сад|Новом Саду]] и [[Ниш]]у док одељење у [[Приштина|Приштини]] тренуно није у функцији. Завод је подељен у три сектора: Сектор за заштиту природе, Сектор за истраживачко научну делатност и Сектор за опште послове. У оквиру ових сектора се налази 6 одељења и 7 одсека. Завод за свој рад одговара Влади Србије, а финансира се из буџета Србије<ref name="Организација">[http://www.zzps.rs/novo/index.php?jezik=sr&strana=o_nama_organizacija О организацији завода, на званичној страници]</ref>. На челу завода се налази директор, а о доношењу стратешких одлука одлучује управни одбор, док новчано пословање завода надгледа надзорни одбор<ref name="Организација"/>. Садашњи директор Завода је Александар Драгишић.
'''Завод за заштиту природе Србије''' је организација која се бави заштитом и унапређењем природне баштине [[Србија|Србије]]. Овај завод је основан [[30. април]]а [[1948]]. године уредбом [[влада Републике Србије|владе]]. Првобитно име је било ''„Завод за заштиту и научно проучавање природних реткости НР Србије“''. Под данашњим називом, као Завод за заштиту природе Србије постоји од [[1993]]. године<ref name="Брошура">*''брошура „Завод за заштиту природе Србије“; пето издање, Београд 2006. године; тираж 3.000 примерака''</ref>. Седиште завода је у [[Београд]]у, а има и одељења у [[Нови Сад|Новом Саду]] и [[Ниш]]у док одељење у [[Приштина|Приштини]] тренуно није у функцији. Завод је подељен у три сектора: Сектор за заштиту природе, Сектор за истраживачко научну делатност и Сектор за опште послове. У оквиру ових сектора се налази 6 одељења и 7 одсека. Завод за свој рад одговара Влади Србије, а финансира се из буџета Србије<ref name="Организација">[http://www.zzps.rs/novo/index.php?jezik=sr&strana=o_nama_organizacija О организацији завода, на званичној веб-страници]</ref>. На челу завода се налази директор, а о доношењу стратешких одлука одлучује управни одбор, док новчано пословање завода надгледа надзорни одбор<ref name="Организација"/>. Садашњи директор Завода је Александар Драгишић.


Завод има 117 запослених, од тога 64 са високом стручном спремом<ref name="Организација"/> (2006. године је имао 115 запослених, од којих је 65 било са високом стручном спремом <ref name="Брошура"/>).
Завод има 117 запослених, од тога 64 са високом стручном спремом<ref name="Организација"/> (2006. године је имао 115 запослених, од којих је 65 било са високом стручном спремом <ref name="Брошура"/>).
Ред 6: Ред 6:


== Делатност ==
== Делатност ==
Завод врши следеће делатности<ref>[http://www.zzps.rs/novo/index.php?jezik=sr&strana=o_nama_o_zavodu О заводу, на званичној страници]</ref>:
Завод врши следеће делатности<ref>[http://www.zzps.rs/novo/index.php?jezik=sr&strana=o_nama_o_zavodu О заводу, на званичној веб-страници]</ref>:
* покретање поступка заштите неког природног добра
* покретање поступка заштите неког природног добра
* истраживачки рад и проучавање [[биолошка разноврсност|биодиверзитета]] и [[геодиверзитет]]а
* истраживачки рад и проучавање [[биолошка разноврсност|биодиверзитета]] и [[геодиверзитет]]а

Верзија на датум 31. август 2018. у 18:36

Завод за заштиту природе Србије је организација која се бави заштитом и унапређењем природне баштине Србије. Овај завод је основан 30. априла 1948. године уредбом владе. Првобитно име је било „Завод за заштиту и научно проучавање природних реткости НР Србије“. Под данашњим називом, као Завод за заштиту природе Србије постоји од 1993. године[1]. Седиште завода је у Београду, а има и одељења у Новом Саду и Нишу док одељење у Приштини тренуно није у функцији. Завод је подељен у три сектора: Сектор за заштиту природе, Сектор за истраживачко научну делатност и Сектор за опште послове. У оквиру ових сектора се налази 6 одељења и 7 одсека. Завод за свој рад одговара Влади Србије, а финансира се из буџета Србије[2]. На челу завода се налази директор, а о доношењу стратешких одлука одлучује управни одбор, док новчано пословање завода надгледа надзорни одбор[2]. Садашњи директор Завода је Александар Драгишић.

Завод има 117 запослених, од тога 64 са високом стручном спремом[2] (2006. године је имао 115 запослених, од којих је 65 било са високом стручном спремом [1]).

Завод поседује богату документацију са преко 3.500 књига, 12.000 часописа, 650 студија Завода, 400 студија других установа, 20.000 фотографија итд. Тренутно се ради на прављењу електронске базе података библиотеке.

Делатност

Завод врши следеће делатности[3]:

  • покретање поступка заштите неког природног добра
  • истраживачки рад и проучавање биодиверзитета и геодиверзитета
  • стручни надзор (надгледање заштићеног природног добра и предузимање мера његове заштите)
  • међународна сарадња
  • издавачка делатност
  • образовање, презентација и комуникација
  • музејско-природњачка делатност
  • развијање базе података
  • учествовање у изради просторних планова
  • давање мишљења за издавање дозвола за сакупљање заштићених врста у комерцијалне сврхе

Извори

  1. ^ а б *брошура „Завод за заштиту природе Србије“; пето издање, Београд 2006. године; тираж 3.000 примерака
  2. ^ а б в О организацији завода, на званичној веб-страници
  3. ^ О заводу, на званичној веб-страници