Јевреји у Шапцу
У другој половини XIX века, вероватно под утицајем општедруштвених кретања и јачања капиталистичких односа, досељавао се све већи број Јевреја. Већина њих је била привремено настањена у Шапцу, многи су као страни држављани продужавали пасоше, али нико од њих није имао кућу или дућан у свом власништву. О томе најбоље говори Попис у Шапцу из 1862. године међу њима су и јеврејске породице: Јосиф Алмули, трговац, Бињамин Мандил, Мошо Финци, трговац, Јаков Алкалај, трговац, Конорта Борох, трговац, Јаков Аврамовић, трговац, Мошо Аврамовић, трговац, Исак Леви, трговац, Нисим Алфандари, Давид Винтерштајн.
Таковским крстом су одликовани Нахман Аврамовић, трговац и Соломон Насим, председник јеврејске црквене општине у Шапцу.
Школа јеврејске општине
[уреди | уреди извор]Већ 1880. године Министарство просвете и министар известило је Окружно начелство у Шапцу да "Министарство нема ништа против тога да јеврејска деце, поред српске школе, иду и у јеврејску школу, рад учења свог матерњег језика. Зато сам потражио од општине шабачке да она нађе потребан локал, у коме би се деца скупљала ради поменуте потребе. Но општина је одговорила, као што је Начелству познато, да она није у стању учинити за сада никакву помоћ за отварање јеврејске школе у Шапцу. Начелство ће посаветовати поменуте молиоце да шиљу своју децу и од сад редовно у српску школу… Кад шабачка општина буде у стању да подигне школу за јеврејску децу, онда ће се и од стране Министарства учинити све што се може у овој ставри учинити."
Двадесет година касније, крајем 1901 год. Јеврејска црквена општина упутила је Суду општине шабачке, односно Министарству просвете, молбу да се у Шапцу отвори школа за јеврејску децу, јер има преко тридесеторо деце, а такође да се постави и учитељ. После нешто више од месец дана, Министарство просвете је донело решење да се за учитеља постави "Господин Јосиф Леви, са правима на плату и стан што имају и други учитељи."
Вероватно је јеврејска школа непрекидно радила до почетка Првог светског рата, јер је школски надзорник за округ шабачки дао веома кратак опис поводом обиласка јеврејске школе на крају школске 1903/04.одине. Школа црквено јеврејске општине основана је 1894. године.
Синагоге у Шапцу
[уреди | уреди извор]У Шапцу Јевреји говоре немачки језик, Јевреји из Пољске пољски језик, Јевреји из Мађарске, мађарски итд. Познати шабачки културни радник Јосиф Шлезингер, учитељ клавира и вођа војног оркестра био је немачки Јеврејин из Чешке.
У Шапцу су постојале три синагоге, синагога у Београдској улици, поред данашње Народне банке, преко пута Католичке цркве, на месту данашњег спортског терена Медицинске школе, и у Рабаџилуку, Рабаџијског (Владе Јовановића) улици.
Види још
[уреди | уреди извор]Литература
[уреди | уреди извор]- Јеврејска школа у Шапцу, М. Јевтић http://elmundosefarad.wikidot.com/jevrejska-skola-u-sapcu-u-19-veku