Врака
Врака је регион у сјеверној Албанији у округу Скадра.[1] Регион обухвата насеља смјештена на обали Скадарског језера, неких 7 км северно од града Скадра. Овај етнографски регион насељавају Срби-Црногорци, Подгоричани (како тамо називају Словене Муслимане) и Албанци; то је центар српско-црногорске заједнице у Албанији.
Насеља
[уреди | уреди извор]Године 2007. лингвисти Клаус Штајнке и Џелал Или су радом на терену уврдили тачност навода у литератури из прошлости, о постојању села етничких мањина која говори српским језиком.[2] У области Скадра постоји седам села са словенском популацијом која говори црногорски дијалект српског језика.
Однос власти према српској заједници
[уреди | уреди извор]Године 1989. четврт Борич је одвојена од села Борич.[3] Током ратова у Југославији 1995. године пријављено је да је било инцидената насиља над српско-црногорском мањином на мјестима као што су Мали Борич и Велики Борич, и такође да је албанска влада покушала присилно да им одузме земљу. [4] Српско-црногорска мањина у Скадарском округу и области Велика Малесија тврди да их власти третирају непрописно.[5] Албанска полиција ухапсила је бројне људе из села, након суђења Бећиру Лешевићу оптуженом за шпијунирање за југословенску тајну службу. [5]
Познате личности
[уреди | уреди извор]- Никола Вулић - српски академик
- Васо Кадић - народни херој Албаније
- Бранко Кадић - народни херој Албаније
- Јордан Мишовић - народни херој Албаније
- Коста Миличевић - сликар
- Милош Ђерђ Никола - писац
Референце
[уреди | уреди извор]- ^ Марковић, Благоје В. „Врака и Врачани”.
- ^ „Die slavischen Minderheiten in Albanien (SMA)”. T. Vraka, Borakaj. 2007 — преко Google Books.
- ^ „JPRS Report: East Europe”. Foreign Broadcast Information Service. 25. 3. 1989 — преко Google Books.
- ^ „FBIS Daily Report: East Europe”. The Service. 25. 3. 1994 — преко Google Books.
- ^ а б „FBIS Daily Report: East Europe”. The Service. 25. 3. 1995 — преко Google Books.