Вештачки језик — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
мНема описа измене
мНема описа измене
Ред 16: Ред 16:
**Логички језици као [[Лојбан]]
**Логички језици као [[Лојбан]]


* [[научнофантастични језик|научна фантастика]],
* [[вештачки језик|вештачки језици]],
*Експериментални језици
*Експериментални језици
**Логички језици као [[Логлан]]
**Логички језици као [[Логлан]]

Верзија на датум 4. децембар 2005. у 23:51

Вештачки језик је језик који је свесно сачињен од стране једне особе или групе (тима). Највећи број њих су сачињени за лакшу комуникацију између људи који немају исти матерњи језик (да би били језици исто као и природни језици). Многи су сачињени у жељи да буду употребљавани као међународни помоћни језик, или као научна фантастика, научни експеримент, или као тајни језик.

Често се користи термин плански језик да би се нагласило да је реч о језику за споразумевање у свакодневној људској комуникацији. Најчешће овај термин алудира на тзв. међународне језике као што је есперанто. Многи есперантисти у кампањи за популаризацију више воле тај термин но вештачки језик, јер је овај последњи вишесмислен. (видети природни језици).

Често је тешко дефинисати термин плански језик у пракси. На пример Логлан (Loglan) је плански направљен да тестира Сапир-Ворфову хипотезу и зато је експериментални језик, док њему слични Лојбан (Lojban) јесте, по својим присталицама говорни језик, те је због тога плански језик. Међутим, свакако да се оба могу класификовати у обе класе.

Још једна дистикција битно раздваја поменуте језике између себе и од природних језика а то је: aприорни и aпостеорни језици.

Врсте креираних језика

  • вештачки језици,
  • Експериментални језици
  • Језици за играње и шаљиви језици
  • Тајни језици