Тодор Швракић — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
Нема описа измене
мНема описа измене
Ред 1: Ред 1:
'''Тодор Швракић''' ([*[Приједор]], [[10. март]] [[1882.]]<ref name="EN">'' Народна енциклопедија, Ст. Станојевић, Загреб, 1925.- 1929.
'''Тодор Швракић''' ([[Приједор]], [[10. март]] [[1882.]] — [[Београд]] {{чињеница}}, [[5. децембар]] [[1931.]]) је био први школовани сликар са простора Босне и Херцеговине. Син дрводјеље, са 16 година одлази у [[Београд]] гдје похађа приватну сликарску школу [[Риста Вукановић|Ристе]] и [[Бета Вукановић |Бете Вукановић]], да би школовање продужио код [[Паја Јовановић |Паје Јовановића]] у [[Беч]]у и касније у [[Праг]]у. Радио портрете, од којих је најпознатији званични и једини портрет [[Никола Пашић|Николе Пашића]]. Сматран је једним од најбољих српских [[акварел]]иста.
.''</ref> ,[[Сарајево]]<ref name="ЕЕ">'' http://www.zetna.org/zek/konyvek/19/gimi.html.''</ref>[[5. децембар]] [[1931.]]) је био први школовани сликар са простора Босне и Херцеговине. Син дрводјеље, са 16 година одлази у [[Београд]] гдје похађа приватну сликарску школу [[Риста Вукановић|Ристе]] и [[Бета Вукановић |Бете Вукановић]], да би школовање продужио код [[Паја Јовановић |Паје Јовановића]] у [[Беч]]у и касније у [[Праг]]у. Пре рета био је члан друштва Медулић. Радио је композиције портрете и пејсаже, од којих је најпознатији званични и једини портрет [[Никола Пашић|Николе Пашића]]. Излагао је [[1911.]] године у [[Праг]]у, и на свим изложбама Медулића, затим у [[Рим]]у [[1911.]] и на свим југословенским изложбама у то време. Сматран је једним од најбољих српских [[акварел]]иста<ref name="EN">'' Народна енциклопедија, Ст. Станојевић, Загреб, 1925.- 1929.
.''</ref>.


== Референце ==
{{рефлист}}
== Спољашње везе ==
== Спољашње везе ==
*http://www.opstinaprijedor.org/vesti_detalj.php?news_id=607&news_category=91
*http://www.opstinaprijedor.org/vesti_detalj.php?news_id=607&news_category=91

Верзија на датум 11. јун 2010. у 13:44

Тодор Швракић ([*[Приједор]], 10. март 1882.[1] — ,†Сарајево[2]5. децембар 1931.) је био први школовани сликар са простора Босне и Херцеговине. Син дрводјеље, са 16 година одлази у Београд гдје похађа приватну сликарску школу Ристе и Бете Вукановић, да би школовање продужио код Паје Јовановића у Бечу и касније у Прагу. Пре рета био је члан друштва Медулић. Радио је композиције портрете и пејсаже, од којих је најпознатији званични и једини портрет Николе Пашића. Излагао је 1911. године у Прагу, и на свим изложбама Медулића, затим у Риму 1911. и на свим југословенским изложбама у то време. Сматран је једним од најбољих српских акварелиста[1].

Референце

  1. ^ а б Народна енциклопедија, Ст. Станојевић, Загреб, 1925.- 1929. .
  2. ^ http://www.zetna.org/zek/konyvek/19/gimi.html.

Спољашње везе