Пређи на садржај

Пут — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
м r2.7.2+) (Робот мења: fr:Route terrestre
м r2.5.2) (Робот мења: fr:Route
Ред 61: Ред 61:
[[eu:Errepide]]
[[eu:Errepide]]
[[fa:راه]]
[[fa:راه]]
[[fr:Route terrestre]]
[[fr:Route]]
[[fy:Wei]]
[[fy:Wei]]
[[ga:Bóthar]]
[[ga:Bóthar]]

Верзија на датум 3. фебруар 2012. у 11:38

Пут у Данској

Пут (друм) је део земљишта, најчешће трака, који је припремљен за одвијање саобраћаја и који повезује две дестинације. У најширем смислу, путем се сматра свака површина на којој се одвија саобраћај.

Према значају за саобраћај путеви се, у Србији и Републици Српској, разврставају на аутопутеве, брзе путеве (експрес путеве), магистралне путеве, регионалне путеве, локалне путеве, улице у насељу и некатегорисане путеве. У Србији је 1. јануара 2006. усвојен нови Закон о јавним путевима[1] по коме се називи магистрални, регионални и локални пут замењују називима државни пут 1. реда, државни пут 2. реда и општински пут.

Историја

Аутопут ночу.

У историји постоји много примера изградње и употребе путева. Најпознатији примери су римски путеви и путеви које се правиле Инке. Најстарији откривени пут који је свесно прављен се налази у Енглеској и потиче из 39. века п. н. е.

Финансирање путева

Изградња и одржавање путева су у надлежности држава (аутопут, брзи пут, магистрални и регионални пут), док локални путеви спадају у надлежност општина у којој се налазе. Изградња пута је могућа и путем концесија када правни субјект у договору са владом државе добија право на изградњу и искориштавање пута.

Вожња десном или левом страном

Код нас, као и у већини европских земаља се вози десном страном. Левом страном се вози у Енглеској, Јужној Африци, као и у једном броју земаља Комонвелта.

Референце

  1. ^ http://www.putevi-srbije.rs/pdf/zakon_o_putevima_lat.pdf

Спољашње везе