Међународно приватно право — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
Нова страница: Međunarodno privatno pravo je grana unutrašnjeg prava koja pravno oformljuje društvene odnose koji treba da proizvedu posledice i na međunarodnom i na unutrašnjem pla...
 
sređivanje
Ред 1: Ред 1:
{{sređivanje}}
Međunarodno privatno pravo je grana unutrašnjeg prava koja pravno oformljuje društvene odnose koji treba da proizvedu posledice i na međunarodnom i na unutrašnjem planu.Njene začetke možemo pronaći u staroj Grčkoj i Rimu.Najznačajniji problem mpp je određivanje merodavnog prava u slučaju kada se jedan privatno pravni odnos vezuje ya više suvereniteta.Mpp to čini posredstvom kolizione norme čiji su sastavni elementi pravna kategorija i tačka veyivanja.Pored određivanja merodavnog prava od značaja je dejstvo strane odluke,međunarodna nadležnost,pravo stranaca i pravo domaćih državljana da stupe u privatno pravne odnose sa stranim elementom.Izvori mpp su zakon,sudski prescedenti,ugovori bilateralni,multilateralni koji su ratifikovani.Najznačajniji teoretičari koji su se bavili pitanjima od značaja za mpp su Karl fon Savinji,Manćini,Huber,Stori,Kajvers,Gašo Knežević. Mpp skraćenica za međunarodno privatno pravo.Znanje stečeno na pravnom fakultetu u Beogradu iz knjige redovnog profesora Gaše Kneževića.Ispit položen kod profesora Vladimira Pavića.
'''Međunarodno privatno pravo''' je grana unutrašnjeg prava koja pravno oformljuje društvene odnose koji treba da proizvedu posledice i na međunarodnom i na unutrašnjem planu. Njene začetke možemo pronaći u staroj Grčkoj i Rimu. Najznačajniji problem mpp je određivanje merodavnog prava u slučaju kada se jedan privatno pravni odnos vezuje za više suvereniteta. Mpp to čini posredstvom kolizione norme čiji su sastavni elementi pravna kategorija i tačka vezivanja. Pored određivanja merodavnog prava od značaja je dejstvo strane odluke, međunarodna nadležnost, pravo stranaca i pravo domaćih državljana da stupe u privatno pravne odnose sa stranim elementom. Izvori mpp su zakon, sudski prescedenti, bilateralni ugovori, multilateralni koji su ratifikovani. Najznačajniji teoretičari koji su se bavili pitanjima od značaja za mpp su Karl fon Savinji, Manćini, Huber, Stori, Kajvers, Gašo Knežević. Mpp skraćenica za međunarodno privatno pravo.

[[Категорија:Право]]

Верзија на датум 2. фебруар 2007. у 19:31

Međunarodno privatno pravo je grana unutrašnjeg prava koja pravno oformljuje društvene odnose koji treba da proizvedu posledice i na međunarodnom i na unutrašnjem planu. Njene začetke možemo pronaći u staroj Grčkoj i Rimu. Najznačajniji problem mpp je određivanje merodavnog prava u slučaju kada se jedan privatno pravni odnos vezuje za više suvereniteta. Mpp to čini posredstvom kolizione norme čiji su sastavni elementi pravna kategorija i tačka vezivanja. Pored određivanja merodavnog prava od značaja je dejstvo strane odluke, međunarodna nadležnost, pravo stranaca i pravo domaćih državljana da stupe u privatno pravne odnose sa stranim elementom. Izvori mpp su zakon, sudski prescedenti, bilateralni ugovori, multilateralni koji su ratifikovani. Najznačajniji teoretičari koji su se bavili pitanjima od značaja za mpp su Karl fon Savinji, Manćini, Huber, Stori, Kajvers, Gašo Knežević. Mpp skraćenica za međunarodno privatno pravo.