Стробоскоп
Стробоскоп (грч. стробо - врти се и грч. σκοπέω (скопео- гледати))[1] је оптички уређај који помоћу низа испрекиданих и у покрету представљених цртежа стапа један покрет. У периоду када су се појавиле механичке анимације, играчке које се покрећу навијањем опруга са једноставним механизмима унутар кутије, настао је и стробоскоп или стробоскоп диск. Уређај је величином и начином рада толико сличан фенакистоскопу да се често поистовећују.[2] Стробоскоп је изумео професор Симон Стампфер (нем. Simon Ritter von Stampfer) и његов рад има велику улогу у будућој примени синтезе покрета.
Стробоскоп диск или Стампферов диск
[уреди | уреди извор]Уређај се састојао од два диска од којих је један са уздужним прорезима а други са цртежима у разним фазама покрета. Посматрајући кроз отворе једног диска, цртеже на другом диску, стиће се утисак да се цртеж креће.
Оптички уређаји
[уреди | уреди извор]- Тауматроп
- Фенакистоскоп
- зоотроп или зоетроп
- Фантаскоп
- Праксиноскоп
- Зоопраксископ
- Кинеограф
- Кинора
- Филоскоп
- Мутоскоп
Извори
[уреди | уреди извор]- ^ „Phenakistoscope Part One[[Категорија:Ботовски наслови]]”. Архивирано из оригинала 25. 02. 2020. г. Приступљено 16. 03. 2015. Сукоб URL—викивеза (помоћ)
- ^ „The History of The Discovery of Cinematography - 1830 - 1849[[Категорија:Ботовски наслови]]”. Архивирано из оригинала 16. 10. 2018. г. Приступљено 16. 03. 2015. Сукоб URL—викивеза (помоћ)