Пређи на садржај

Теорија З

С Википедије, слободне енциклопедије

Теорија З је облик управљања који укључује облике јапанске праксе управљања прилагођених америчком окружењу. Теорија З наглашава квалитетне односе са људима и неформалне и демократске односе засноване на поверењу.[1]

Упркос свим овим напорима да се брине о људској компоненти у компанијама, хијерархијска структура остаје нетакнута и одговорност остаје на појединцу, што је у потпуној супротности са принципима јапанског менаџмента.

Иронично је да су јапански менаџмент и теорија З засновани на Демингових 14 принципа који нису били прихваћени у САД. Затим је отишао у Јапан и био један од најзаслужнијих за велики јапански развој осамдесетих година. На крају, ове исте теорије и принципи се враћају у САД са много закашњења.[2]

  1. ^ Roberts, Thomas B. (2013). The psychedelic future of the mind : how entheogens are enhancing cognition, boosting intelligence, and raising values. Rochester, Vt.: Park Street Press. ISBN 978-1-59477-459-1. OCLC 777662999. 
  2. ^ „Abraham Maslow on Transpersonal Psychology and self-transcendence”. www.rare-leadership.org. Приступљено 2023-01-12.