Пређи на садржај

Јаков Омучски

С Википедије, слободне енциклопедије
Јаков Омучски
Сабор Санкт-Петербургских светих
Лични подаци
Датум смрти1412
Место смртиТеофилова Пустиња,
Световни подаци
Празник21 октобар

Јаков Омучки († 1412) - преподобни Руске православне цркве, оснивач Омучке испоснице у Лушком округу Санктпетербуршке губерније[1].

Биографија

[уреди | уреди извор]

О Јакововом детињству и световном животу није сачувано готово никаквих података, а каснији биографски подаци о њему су веома оскудни и фрагментарни. Познато је да је био монах Коневског манастира Рођења Богородице, где је упознао Теофила Омучког, који је убрзо изабран за игумана[2].

Оптерећени сувише бучним животом манастира Коневског, Теофил и Јаков тражили су тишину и самоћу међу маховинама, планинама и мочварама, на обалама реке Омуче, где су од 1396. године проводили живот у строгом посту, непрестаној молитви и у борбу против помисли и насртаја злих духова[3]. Међутим, и овде су подвизи пустињака убрзо постали надалеко познати у околини и привукли ревнитеље побожности, који су, заједно са монасима, усред забаченог краја, основаног на реци Омучи (60-70 километара од града Порхов) Омучки скит Успења Богородице, назван по Теофилу[4].

Јеромонах Никодим (Кононов) у свом богословском делу под насловом: „Руски светитељи и подвижници побожности, који су се подвизавали и удостојили се у оквиру Петроградске епархије 14-17 века. Хагиолошки есеји” објављене у Санкт Петербургу 1901. године, цитиране су следеће речи архиепископа Руске православне цркве Филарета: „Преосвећени Теофил и Јаков 1396. године основали су скит у част Успења Богородице на реци Омуги, у близини Демјановског храма, 65 верста од Порхова. Теофил је био оснивач пустиње, а Јаков је био организатор манастира“[5].

Јаков је умро скоро истовремено са Теофилом око 1412. године. Његове мошти су сахрањене испод дрвене Успенске цркве.

Успомена Јакова Омучког празнује се 21. октобра Сабором петербуршких светитеља и Сабором новгородских светитеља (у трећу недељу по Духовима)[6].

  1. ^ „Иа́ков Омучский: житие, иконы, день памяти”. azbyka.ru (на језику: руски). Приступљено 2024-08-30. 
  2. ^ „Фео́фил Омучский: житие, иконы, день памяти”. azbyka.ru (на језику: руски). Приступљено 2024-08-30. 
  3. ^ „Преподобный Иаков Омучский”. ortox.ru. Приступљено 2024-08-30. 
  4. ^ „Феофилова Пустынь”. www.pskov-eparhia.ellink.ru. Приступљено 2024-08-30. 
  5. ^ „Праведный Иаков Менюжский, Новгородский, отрок”. obitel-minsk.ru. Приступљено 2024-08-30. 
  6. ^ „ИАКОВ ОМУЧСКИЙ - Древо”. drevo-info.ru (на језику: руски). Приступљено 2024-08-30.