Пређи на садржај

Горема

С Википедије, слободне енциклопедије


Göreme
Opština
Gorema, grad i dolina
Gorema, grad i dolina
DržavaTurska
ProvincijaNevşehir
Надморска висина1.104 m (3.622 ft)
Веб-сајтgoreme.bel.tr

Горема ( турски: [ɟœˈɾeme]  ; Старогрчки : Κοραμα, Корама ), смештен међу каменим формацијама "димњака као из бајке", је град у Кападокији, историјској регији Турске. Налази се у провинцији Невсехир у централној Анатолији и има око 2.000 становника. [1]

Ранија имена града била су Корама, Матиана, Мачан или Мачан и Авцилар. [2] Када је долина Гореме у близини проглашена за важно туристичко одредиште, "центар" за целокупни туризам у Кападокији, назив града је из практичних разлога промењен у Гореме. Међу историјски важним локалитетима Гореме су цркве Безирхане, Дурмус Кадир, Ортахане и Иусуф Коц, осим богато украшене Токали Килисе, Јабучна црква, као и бројне куће и голубарске куће урезане у камене формације у граду.

Историја

[уреди | уреди извор]

Није познато када је Горемa први пут биla насељенa, али познато је да је насеље настало током Хетитске ере, између 1800. и 1200. године пре нове ере. Током векова, локација је била централна између ривалских царстава, као што су Хурри - Митанни, Хетитско царство, Средње Асиријско Царство, Нео Асиријско Царство, Персијско Ахеменидско царство и Грчко царство Селеукида, што је довело домаће људе да се увуку у стене да би избегли политичке немире. Током римске ере то подручје је припало хришћанима који су се повлачили из Рима. [3] Хришћанство је превладавало као главна религија у региону, што је видљиво из многих камених цркава које се и данас могу видети.

Панорама града Гореме.

Национални парк

[уреди | уреди извор]

Национални парк Гореме додан је на УНЕСКО- ову листу светске културне баштине 1985. [1]

Галерија

[уреди | уреди извор]
Панорамски поглед на димњаке из бајке у националном парку Гореме
  • Амасиа
  • Цркве Гореме, Турска
  • Ургуп

Референце

[уреди | уреди извор]
  1. ^ а б Lynch, Paul; McIntosh, Alison J.; Tucker, Hazel (2009-06-02). Commercial Homes in Tourism: An International Perspective (на језику: енглески). Routledge. ISBN 978-1-134-03028-6. 
  2. ^ „Goreme”. goreme.org. Архивирано из оригинала 26. 10. 2017. г. Приступљено 2015-08-30. 
  3. ^ „Cappadocia -- World Heritage Site”. NationalGeographic.com. National Geographic Society. Приступљено 2015-08-30. 

Туристичка путовања у родни град http://www.hometowntravelturkey.com

Спољашње везе

[уреди | уреди извор]