Корисник:Tevenen/песак

С Википедије, слободне енциклопедије
Лига Правде
Лига Правде
Настанак и садржај
АуторГарднер Фокс
Издавање
ИздавачДЦ анимирани универзум

Лига Правде, такође позната и као Лига правде Америке, је фикциони тим супер хероја који се појављују у америчким стриповима издатим од стране ДЦ анимираног универзума. Лига правде је зачета од стране писца Гарднера Фокса, и први пут се појавила у стрипу Храбри и одважни #28 (Фебруар-Март 1960).[1]

Тим је скуп хероја који заједно чине Лигу правде. Седам првобитних чланова су: Супермен, Бетмен, Чудесна жена, Аквамен, Флеш, Зелена светиљка и Марсовски ловац на главе. Тим се током година више пута мењао, и у њему је била већина супер хероја из ДЦ универзума.[2]
Лига правде је добила свој лични стрип назван Лига правде у октобру 1960. 2011. године је ДЦ "рестартовао" свој универзум, и објавио из почетка модификоване приче свих својих јунака и тимова. Тада је објављен и други том Лиге Правде, а 2015. је објављен четврти том Лиге Правде Америке. Од настанка, тим је више пута коришћен у филмовима, серијама и видео играма.

Историја издавања[уреди | уреди извор]

Након успешног представљања великог броја суперхероја златног доба ДЦ универзума касних педесетих година, уредник Џулијус Шварц је питао творца Гарднера Фокса да поново представи Друштво праведника Америке. Шварц је, под утицајем популарности бејзбол лиге у Америци, одлучио да преименује Друштво праведника у Лигу Правде.[2]

Лига Правде Америке је дебитовала у стрипу Храбри и одважни#28(Март 1960.)[3] и после још два појављивања у том стрипу, добили су свој и убрзо постали најпопуларнији и најпродаванији наслов.[4] Фокс и цртач Мајк Сековски су били задужени за стрип првих осам година. Последње издање Сековског је било #63(Јун 1968.), а Фокс је отишао након #65(Септембар 1968.).
Шварц је постао нови уредник и остао на тој позицији до 1979.[5]

Сребрно и бронзано доба/Лига Правде Америке[уреди | уреди извор]

Првобитни чланови лиге били су 7 ДЦ хероја који су били познати у то време:Супермен,Бетмен, Аквамен, Флеш, Чудесна жена, Зелена Светиљка и Марсовски ловац на главе. С обзиром на то да су се мало појављивали, Супермен и Бетмен су ретко били на корицама стрипова. Још три хероја, Зелена стрела[6], Човек соко[7] и Атом[8] су прикључени тиму у наредних четири године. База тима била је у малој пећини у близини градића Хепи Харбор, на острву Род. Тинејџер Лукас „Снапер“ Кар је такође био прикључен неким мисијама, поставши уједно маскота тима и његов члан. Снапер је помогао тиму да савлада зликовца Стара Освајача у првом појављивању тима. Супер зликовац Доктор Светлост се први пут сукобио са тимом у издању #12(Јун 1962).[9] У Лиги Правде Америке #21 и #22(Август-Септембар 1963) су први пут сарађивали Лига Праведника и Друштво Праведника Америке као и прво коришћење израза "криза" у смислу преплитања прича ликова.[10] Њихова следећа сарадња представила је опасност од стране Синдиката зликоваца са Земље-3.[11] Суперхероју Метаморфу је понуђено место у Лиги, које је он одбио. Након одласка Гарднера Фокса и Мајка Сековског писац Дени Онил и цртач Дик Дилин постали су задужени за стрипове. Дилин је цртао издања од #64(Август 1968) до #183(Октобар 1980).[12] Онил је реконструисао Лигу избацивши Чудесну жену у #69 и Марсовског ловца на главе у #71.[13] Након сарадње Лиге Правде и Друштва Праведника у издањима #73 и #74 и смрти мужа, Црна Канаринка је одлучила да започне живот из почетка, тако што се преселила на Земљу-1 и прикључила Лиги. У наредним издањима је описан развој моћи овог лика познате као "плач канаринца". У издању #77(Децембар 1969) Снапер је преварен од стране Џокера да му открије тајно седиште Лиге, након чега је избачен из исте. [14]

Године сателита[уреди | уреди извор]

Због потребе за новим тајним склоништем, Лига Праведника се преселила у сателит који кружи око Земље у Лига Правде Америке #78(Фебруар 1970). Истегљиви човек, Црвени торнадо, Човек соко, Затана и Ватрена олуја су се прикључили тиму, док се Чудесна жена вратила.

Детроит[уреди | уреди извор]

У покушају да зараде на популарности тима, Гери Конвеј и Чак Патон су "оживели" стрипове о Лиги Правде. Након неуспеха првобитних хероја у одбрани Земље од инвазије Марсоваца, Аквамен је расформирао Лигу Правде и поновно је формирао само са члановима који су могли да дају својих 100% циљевима Лиге.[15] Новом тиму су се прикључили Аквамен, Затана Затара, Марсовски ловац на главе, Истегљиви човек и Виксен, као и трио тинејџера Гипси, Вибрација и Челик.[16] Аквамен напушта тим након годину дана, и улогу лидера преузима Марсовски ловац на главе. Ова серија стрипова се завршава са издањима #258-#261, написаним од стране Џ.М.Дематеиса и Лука Мекдонела, након убистава Вибрације и Челика од стране робота које је направио дугогодишњи непријатељ Лиге, професор Иво, и напуштања тима од стране Виксен, Гипсија и Истегљивог човека.

Модерне инкарнације Лиге Правде[уреди | уреди извор]

Интернационална Лига Правде[уреди | уреди извор]

1968. године компаније "Легенде" је преузела на себе "оживљавање" Лиге Правде. Нови тим је назван Интернационална Лига Правде. Творци нове серије стрипова Кит Гифен, Џ.М.Дематеис и Кевин Мегвајер(касније и Адам Хјуз) додали су хумор у приче. Тиму су се прикључили Бетмен, Црна Канаринка, Плава буба, Капетан Марвел, Доктор Светлост, Доктор Судбина, Марсовски ловац на главе, Господин Чудо, и Гај Гарднер(Зелена Светиљка), док су се касније прикључили и Бустер Голд, Капетан Атом, Ватра, Лед и двојица Црвених Ракета. Гифен/Дематеис тим је одржавао тим 5 година, до завршетка серије 1991. и 1992. године.[17]

Лига Правде Америке[уреди | уреди извор]

Слаба продаја претходне серије је изазвала ДЦ да оживи Лигу као самосталан тим са самосталним насловом. Лига Правде Америке је образована у септембру 1996. ограниченом серијом стрипова Лига Правде: Ноћна мора средине лета, од стране Марка Вајда и Фабијана Ницијезе, који су ујединили велику седморку Лиге први пут након "Кризе на беснокачним Земљама". 1997. године, ДЦ је издао нову серију стрипова Лига Правде Америке, чији су аутори били Грант Морисон, Хауард Портер и Џон Дел. Морисон је алегорично представио Лигу као скуп богова, са различитим личностима и моћима, укључујући у Лигу Зауриела, Биг Барда,Ориона, Ловкињу, Оракле, Челика и Пластичног човека. Такође су се Лиги привремено прикључили Азтек, Жена Сутрашњице и Зелена Стрела(Конор Хоук).

52[уреди | уреди извор]

У недељи 24 серије 52, Ватрена олуја је регрутовао групу хероја да поново састави Лигу Правде. Уз њега су били Ватрени Соко, Супер-Шеф, Булетир и Буба из заседе. Борили су се против поремећеног Скитса, који је убио Супер-Шефа и преузео његове моћи, као и још много људи који су стекли моћи преко пројекта Лекса Лутора "Свечовек". Након тога, Ватрена олуја је распустио тим.

Нови 52[уреди | уреди извор]

У септембру 2011 године, након завршетка Временског парадокса, сви ДЦ-јеви наслови су отказани, и поново објављени у серији Нови 52, поновно "рестартујући" универзум. Лига Правде Америке је поново постала Лига Правде, писана од стране Џофа Џонса и цртана од стране Џима Лија, и била је први издати наслов, и објављена је на исти дан када и крај Временског парадокса. Време првих пет стрипова је смештено 5 година раније и то је омогућило нови почетак тима. Након првих 12 издања Џима Лија је наследио Иван Реис. Касније је Реиса наследио Џејсон Фабок. Првобитна постава тима била је следећа: Супермен, Бетмен, Чудесна жена, Зелена светиљка(Хал Џордан), Аквамен, Флеш и Киборг. Атом, Ватрена олуја и Елемент жена су се нешто касније прикључили.


Чланови Лиге правде[уреди | уреди извор]

Карактер Право име Прикључен лиги Информације
Бетмен Брус Вејн Лига правде Vol. 2 #6 Проналазач
Супермен Кларк Кент/Кал-ел
Флеш Бери Ален
Чудесна жена Принцеза Дијана
Аквамен Орин/Артур Кури
Киборг Виктор Стоун
Зелена светиљка Хал Џордан
Марсовски ловац на главе Џ'онн Џ'онзз/Џон Џонс Између Лига правде Vol. 2 #6 и Лига правде Vol. 2 #7 Прикључио се али је касније напао и напустио Лигу Правде, што је написано у Лига правде vol. 2 #8.
Бивши члан Осматрачнице.
Тренутно члан Лиге правде Америке.
Зелена стрела Оливер Квин Лига Правде Америке#4 Први пут се појавио у Забавнији стрипови#73(Новембар 1941)
Црна Канаринка Дина Лорел Ленс Лига Правде Америке#31. Први пут се појавила у Флеш#86(Септембар 1947.). Члан херојске групе Птице грабљивице.
Атом Ронда Пинеда Лига правде Vol. 2 #18 Појавио се у Лига Правде Vol. 2 #23 као члан Лиге зликоваца Америке, шпијун који се представљао као члан Лиге Правде.

Умро у Заувек зли #7.

Елемент жена Емили Сунг Напустила после Заувек зли #7
Ватрена олуја Рони Рејмонд и Џејсон Раш
Шазам Били Батсон Лига правде Vol. 2 #31

Непријатељи Лиге правде[уреди | уреди извор]

Име зликовца Прво појављивање Опис
Дарксајд Суперменов другар Џими Олсен #134(Новембар 1970) Дарксајд је владар планете Апокалипс и Дарксајдове елите, и главни актер космичког рата који је довео до Финалне кризе. Из пакла Апокалипса изашао је Дарксајд, оличење зла,немилосрдни тиранин који је захтевао безпрекорну послушност и верност од својих поданика. Иако биће неизмерне снаге, Дарксајд је избегавао да лично улази у сукобе осим ако је био испровоциран. Његове очи емитују Омега зраке, који имају могућност да униште, телепортују или оживе у зависности од Дарксајдових жеља. Његова животна жеља јесте да пронађе и стекне контролу над Анти-животном формулом, која би му омогућила да завлада универзумом.
Лекс Лутор Акциони стрипови #23(Април 1940) Суперменов непријатељ, када се Човек од челика прикључио Лиги правде, Лутор је то видео као изазов и оформио два пута Лигу неправде. Пре велике кризе био је луди научник, а након кризе корумпирани милијардер.
Џокер Бетмен #1(Пролеће 1940) Бетменов заклети непријатељ, преварио је Снапер Кара да му преда кључеве од главног штаба Лиге правде и поставио замке за чланове Лиге, борећи се са Лигом самостално. Касније, када је мислио да умире од рака, Џокер је проузроковао анархију на Земљи тако што је заразио зликовце земље својим отровом.
Дивљи Вандал Зелена светиљка #10(Зима 1943) Пећински човек, који је био изложен утицају метеорита који му је даровао бесмртност, и који је манипулисао историјом, био фараон у Египту и учествовао у убиству Гаја Јулија Цезара,прво се суочио са Зеленом светиљком а затим и са остатком Лиге, поставши један од оснивача Лиге неправде, Дивљи је преокренуо свој фокус према Лиги. Он је регрутовао Блатњаво лице,Трн,Помрачење и Соломона Грандија у Лигу неправде.
Сирсе Чудесна жена #37(Септембар-Октобар 1949) Моћна вештица која је добила своје моћи од богиње чаробњаштва Хекате, и која је талентована за претварање људи у разнолике звери. Генерално непријатељ Чудесне жене, Сирсе је улазила у сукоб са Лигом у више наврата укључујући Рат Богова, понудом да преузме Копље судбине, као и приликом напада амазонки.
Мозгоња Акциони стрипове #242(Јул 1958) Један од Суперменових најсмртоноснијих непријатеља, надпросечно интелигентни ванземаљац Мозгоња се сукобио са Лигом у више наврата, као што су Небеска паника и Мозгоња 13 Y2K.
Горила Грод Флеш #106(Мај 1959) Један из расе супер интелигентних горила са менталним моћима. Првобитно Флешов непријатељ, Грод се сукобио са Лигом у више наврата, као када је водио Тајно друштво супер зликоваца или када је својим умом заробио умове Интернационале Ултрамарин Корпорације.
Синестро Зелена светиљка #7 (Јул-Август 1961) Смртни непријатељ Хала Џордана и одбегла Зелена светиљка, Синестро се често борио са Лигом као део групе зликоваца док није оформио Синестро корпорацију која је користила жуте прстенове снаге и ратовала са Земљом и њеним браниоцима Лигом правде.

Филмови засновани на стриповима Лиге правде и њених чланова[уреди | уреди извор]

Година Назив филма
1951 Супермен и човек кртица
1966 Бетмен
1978 Супермен
1980 Супермен 2
1983 Суперман 3
1984 Супер девојка
1987 Супермен 4: Мировна мисија
1989 Бетмен
1992 Повратак Бетмена
1995 Бетмен заувек
1997 Бетмен и Робин
2004 Жена мачка
2005 Константин
Бетмен почиње
2006 Повратак Супермена
2008 Мрачни витез
2011 Зелена светиљка
2012 Уздизање Мрачног витеза
2013 Човек од челика
2016 Бетмен против Супермена: Зора праведника
Филмови најављени за будућност
2016 Одред отписаних
2017 Чудесна жена
Лига правде:Први део
2018 Флеш
Аквамен
2019 Шазам
Лига правде:Други део
2020 Киборг
Корпорација Зелена Светиљка

Види још[уреди | уреди извор]

  1. http://www.dccomics.com/
  2. http://www.warnerbros.com/tv/smallville-complete-series/about
  3. http://www.cwtv.com/shows/arrow
  4. http://www.cwtv.com/shows/dcs-legends-of-tomorrow
  5. http://www.cwtv.com/shows/the-flash
  6. https://www.dcuniverseonline.com/home

Референце[уреди | уреди извор]

  1. ^ Fox, Gardner (w), Sekowsky, Mike (p), Sachs, Bernard, Giella, Joe, Anderson, Murphy (i). "Starro the Conqueror" The Brave and the Bold 28 (Feb.-March 1960)
  2. ^ а б Eury, Michael (2005). The Justice League Companion. Raleigh, NC: TwoMorrows Publishing. стр. 10. ISBN 1-893905-48-9. „The readers were more familiar with 'League' from the National League and the American League. 
  3. ^ McAvennie, Michael; Dolan, Hannah, ed. (2010). „1960s”. DC Comics Year By Year A Visual Chronicle. London, United Kingdom: Dorling Kindersley. стр. 99. ISBN 978-0-7566-6742-9. „Editor Julius Schwartz had repopulated the [superhero] subculture by revitalizing Golden Age icons like Green Lantern and the Flash. He recruited writer Gardner Fox and artist Mike Sekowsky, and together they came up with the Justice League of America, a modern version of the legendary Justice Society of America from the 1940s. 
  4. ^ Daniels, Les (1995). „The Justice League of America A Team of Good Sports”. DC Comics: Sixty Years of the World's Favorite Comic Book Heroes. New York, NY: Bulfinch Press. стр. 127. ISBN 0821220764. „'Justice League was a hit. It solidified once and for all the importance of super hero groups, and in the process provided a playground where DC's characters could attract new fans while entertaining established admirers. 
  5. ^ „Julius Schwartz' run on the Justice League of America. Grand Comics Database. 
  6. ^ Fox, Gardner (w), Sekowsky, Mike (p), Sachs, Bernard (i). "Doom of the Star Diamond" Justice League of America 4 (April–May 1961)
  7. ^ Fox, Gardner (w), Sekowsky, Mike (p), Sachs, Bernard (i). "Riddle of the Runaway Room!" Justice League of America 31 (November 1964)
  8. ^ Fox, Gardner (w), Sekowsky, Mike (p), Sachs, Bernard (i). "The Menace of the 'Atom' Bomb!" Justice League of America 14 (September 1962)
  9. ^ McAvennie "1960s" in Dolan, p. 105: "In a tale written by Gardner Fox, with art by Mike Sekowsky, Dr. Light's first [adventure] was almost the JLA's last."
  10. ^ McAvennie "1960s" in Dolan, p. 109: "The two-part 'Crisis on Earth-One!' and 'Crisis on Earth-Two!' saga represented the first use of the term 'Crisis' in crossovers, as well as the designations 'Earth-1' and 'Earth-2'. In it editor Julius Schwartz, [writer Gardner] Fox, and artist Mike Sekowsky devised a menace worthy of the World's Greatest Heroes."
  11. ^ McAvennie "1960s" in Dolan, p. 112: "Writer Gardner Fox and artist Mike Sekowsky crafted a tale in which the Crime Syndicate...ambushed the JLA on Earth-1."
  12. ^ Dick Dillin's run on Justice League of America at the Grand Comics Database. Dillin missed only the planned reprint issues #67, 76, 85 and 93; issue #153 which was pencilled by George Tuska; and issue #157 where Dillin provided the intro and epilogue pages while Juan Ortiz pencilled the main story.
  13. ^ McAvennie "1960s" in Dolan, p. 133: "In less than a year on the Justice League of America series, scribe Denny O'Neil and artist Dick Dillin had made major changes to the team. Two issues after Wonder Woman left the JLA, the Martian Manhunter did the same."
  14. ^ McAvennie "1960s" in Dolan, p. 135: "As told by writer Denny O'Neil and artist Dick Dillin, the JLA suffered heartbreak at the hands of Snapper Carr...a disgraced Snapper resigned his JLA honorary membership."
  15. ^ Conway, Gerry (w), Patton, Chuck (p), Hunt, Dave (i). "--The End of the Justice League!" Justice League of America Annual 2 (1984)
  16. ^ Manning "1980s" in Dolan, p. 209 "The prestigious Justice League of America got a bit easier to join, thanks to writer Gerry Conway and artist Chuck Patton. Marking the debut of camouflaging hero Gypsy, the shockwave-casting Vibe, and the second generation hero Steel, this landmark comic saw many of the more famous League members step down in order to make way for a younger roster to carry on their legacy."
  17. ^ Manning "1990s" in Dolan, p. 251: "The lauded Giffen/DeMatteis era of the Justice League came to a dramatic close with "Breakdowns", a sixteen-part storyline that crossed through the pages of both Justice League America and Justice League Europe."