Пета колона — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
мНема описа измене
м Бот Додаје: eo:Kvina kolono
Ред 17: Ред 17:
[[el:Πέμπτη φάλαγγα]]
[[el:Πέμπτη φάλαγγα]]
[[en:Fifth column]]
[[en:Fifth column]]
[[eo:Kvina kolono]]
[[es:Quinta columna]]
[[es:Quinta columna]]
[[fa:ستون پنجم]]
[[fa:ستون پنجم]]

Верзија на датум 5. август 2008. у 15:52

Пета колона је група људи која делује тајно и субверзивно против веће групе. При томе се предпоставља да би требала тој већој групи бити лојална. То се, на пример, примењује на припаднике мање нације, расе, мањинске религије, када постоје или се измисле разлози за то.

Другим речима припадници „пете колоне“ су издајници.

Термин је настао за време шпанског грађанског рата (1936 – 1939). Термин је употребио франкистички генерал Емилио Мола за време опсаде Мадрида новембар 1938 – март 1939.. Он је нападао град са четири колоне али је рекао да се његова „Пета колона“ налази у самом граду и да ће она помоћи бржем паду града. Обзиром да су борбе трајале више од шест месеци испоставља се да није био у праву.

Практична примена

У временима (ратне и економске) кризе често се друга (мања) нација (или религија, раса...) прогласи потенцијалном „петом колоном“ и на њу се онда примењују различите рестриктивне мере – прогон, принудна сеоба, отпуштање са посла, дискриминација и сл.

Један од примера је, да после напада на Перл Харбор од стране Јапана, Јапанци и Америкаци јапанског порекла су били присилно депортовани у сабирне логоре, који су били даље од запане обале САД јер се очекивао напад Јапанске армије. Јапанци и Американци јапанског порекла су били означени као потенцијална Пета колона. Ово принудно пресељење је примењено на 150.000 људи.