Разговор о шаблону:Теме Европе
Ово је страница за разговор на којој можете да предлажете измене у вези са шаблоном. | |||
|
Дорада[уреди извор]
Овај шаблон је пун мањкавости и треба га допунити. Радован ⁂ 23:36, 18. август 2017. (CEST)
Ево неке:
- Беспотребно одвајање земаља чланица ЕУ од осталих. Уосталом, како третирати УК?
- Азбучни поредак — под којим почетним словом почињу земље: Република Македонија, тзв. Република Косово, Турска Република Северни Кипар, Острво Мен, Република Српска, итд...
- Зависне територије — да ли треба додати Гренланд, и да ли Јан Мајен третирати заједно са Свалбардом?
- ... и друге територије — овде су набројане и неке међународне аутономије, али не и Света гора која такође има овај статус (нажалост изостављена и код др.јез.пројеката). Уједно, да ли и Р. Српска има овај статус?
- Да ли у „друге територије” убацити територије попут: Акротири и Декелија, Азори, Мадеира... итд?
Прије него што ишта промјенимо, очекујем укључење и других у дискусију! Радован ⁂ 00:25, 19. август 2017. (CEST)
- Шаблон је преведен са енглеске Википедије, као и сви остали за континенте („Шаблон:Теме ...”), уз коришћење система за аутоматски испис држава по дефиницијама у {{iso2country/data}}.
- Зашто је беспотребно одвајање чланица ЕУ од осталих? УК ваљда треба третирати као чланицу све до априла 2019. (осим ако пре изађу или ако ни до тада не изађу).
- Азбучни ред је примењен. Македонија почиње логично под м (зашто би почињала рецимо под р?!), Косово под к (зашто би почињало рецимо под р?!), ТРСК под т (јер овде „Република” није баш изоставно као код Македоније и Косова; а и да почиње под с, тренутно је опет на правом месту односно после п), Острво Мен би требало да почиње под м (јер је на манксу Mannin [Манин; ин ваљда означава острво], јер је изоставно „Острво”; али ти си свеједно поништио измену пре расправе), а Република Српска није у шаблону јер је нико није (не) признавао односно јер је ентитет државе односно нема никакав статус тј. има скроз неутралан статус (ентитет) — а да је у шаблону почињала би ваљда под с а не под р; може се евентуално додати у најдоњи ред, Остали ентитети, али онда треба додати и Федерацију БиХ и Брчко Дистрикт — а то ће онда изгледати глупо и бесмислено.
У суштини, како се придев формира тако треба да се узима за сортирање: м за македонски [не може бившејугословенскорепубликомакедонски, републикомакедонски или нешто], тако и к за косовски, за ТРСК баш и не може али свеједно знамо да је тренутно позиција тачна, м за менски, с за српски... - Гренланд би се можда могао додати, а Јан Мајен је политички засебан од Свалбарда и неупитно је по свему битном део Норвешке за разлику од другог поменутог па га по мом не треба додавати.
- Света гора је планина и острво а припада Грчкој, не знам зашто би се додавала. Ја мислим да РС нема тај статус, јер већу аутономију имају нпр. Шкотска и друге конститутивне државе УК а свеједно нису нити треба да буду у шаблону јер нису државе него су конститутивне/аутономне/савезне итд. државе/јединице/покрајине.
- То су све конституенти држава или аутономне покрајине које како год припадају тим државама, и има стотине а не десетине, тако да их не треба додавати без критеријума.
- Наравно да би и други требало да се укључе у дискусију (поготово они који боље познају политику), и то не само ову дискусију — било коју, али с валидним објашњењима и аргументима а не треба овако јер ја мислим да је тако и јер се мени тако свиђа и јер ја тако волим/хоћу и јер сам ја на овој страни а неко на другој па ћу надгласати некога собом стављајући да се броје гласови уместо аргумената. — Обсусер✉ 02:05, 19. август 2017. (CEST)
Одговори:
- И раније сам ти скретао пажњу да енглеска википедија није свето слово, већ нам може само бити полазна тачка за наш пројекат;
- код 1 — зашто се овде ниси угледао на енг. вики?;
- код 2 — да ниси лупетао о статусу Р.Српске, био бих задовољан твојим одговором. Ипак, позитивно је то што си увидио да је придјев за Р.Српска - српски, што је велики напредак у односу на оне идоте који нам са тв-а лупетају назови придјеве „реса” и/или „ентитета Република Српска”.
- код 4 — немој да износиш мишљење за нешто што си потпуно неупућен!
- Света гора — је аутономија на основу међународног уговора из 1912.
- Р.Српској — је призната аутономија такође на основу међ. уговора из 1995. као и Федерацији БиХ,
- У Европи на основу међународног споразума формиране/признате су још аутономије: Оландска Острва (1922.), Свалбард (1920.), али и Јужни Тирол (1946.) и Сјеверна Ирска (1998.)
- твоја опсервација статуса Р.Српске, те спомињање Брчког и Шкотске је чисто филозофирање при чиму показујеш елементарно незнање међународне политике (не мислим на политиканство);
- код 5 — ниси примјетио да су Акротири и Декелија једина британска прекоморска територија која нигдје није споменута у шаблонима и ниси се запитао: „зашто?” А опет филозофираш о „конституентима” и мјешаш „бабе и жабе” (прекоморске територије, унутрашње и међународне аутономије). Сад пусти И ДРУГЕ да се изјасне! Радован ⁂ 23:00, 19. август 2017. (CEST)
Коментар: Слажем се по свим тачкама са Радованом!--Soundwaweserb (разговор) 08:38, 20. август 2017. (CEST)
- Такође. Zoranzoki21 (разговор) 19:55, 20. август 2017. (CEST)
Слаже се да је потпуно непотребно раздвајање суверених држава на оне које су чланице ЕУ и оне које то нису. Зашто су уклоњене напомене за државе које се делимично налазе у Европи, или се уопште не налазе, а културолошки су део европског континента (Кипар, Јерменија)? Против сам кориштења назива Република Косово јер се тако прејудицира његов статус, довољно је само Косово. Републику Српску бих додао у остале субјекте само зато што се односи на нас (исти статус имају и Каталонија, Баварска, Фландрија, Валонија). Света Гора такође треба да стоји у шаблону, чуди ме што је већ нема. Од ових осталих територија требало би да стоје и Акротири и Декелија, Сеута и Мелиља, Азори и Канари, Ман и Џерзи, Фарска Острва, Гибралтар, Свалбард и Јан Мајен, Оландска Острва и то је то. И код Уједињеног Краљевства у загради у умањеном приказу навести Енглеску, Шкотску, Велс и Северну Ирску. Толико од мене.--ΝικόλαςΜπ. (разговор) 09:41, 20. август 2017. (CEST)
Назив делује недоречено. Шта овде значи Европа? Шта овде значе теме?--Владимир Нимчевић (разговор) 10:19, 20. август 2017. (CEST)
- Врло занимљива нека размишљања. Драго ми је да се слажемо у већини... па и за Р.Српску. Међутим, Никола — ја не сматрам да ми њу треба да уврштавамо због субјективности, већ објективно због начина на који је она призната. И пошто си овде набројао неке друге аутономије (Каталонија, Баварска, Фландрија, Валонија) „са истим статусом” — молим те подсјети ме, којим међународним актом су оне формиране/признате? Радован ⁂ 19:31, 20. август 2017. (CEST)
Енглеска Википедија председник шаблона на овој Википедији са Обсусером на челу. Само то могу рећи. Толико од мене. Zoranzoki21 (разговор) 19:55, 20. август 2017. (CEST)
- Уредити се може шаблон и иначе шта год према било којој другој Википедији, ако ће бити боље него што је тренутно. Енглеску Вики се углавном узима као полазну тачку јер је највише ажурирана и неутрална, а и овај језик је најпознатији у свету. — Обсусер✉ 06:42, 22. август 2017. (CEST)
Направити, ако већ нема, шаблон Европска унија и у њему додати чланице и остало, не одвајати их у шаблону о Европи. Пошто је шаблон о Европи нема потребе за додавањем прекоморских територија, као што поменусте Акротире. Свака област која је међународно призната као зависна територија - треба је додати, мислим да Каталонија то није. -- Vux33 (разговор) 08:02, 21. август 2017. (CEST)
- Било шта је немогуће договорити са Обсусером... Нити је тај шаблон неко свето слово да се не може преправљати, нити је ова дискусија његова конференција за штампу да он на сваку мора нама одговорити (ал' тај то никад неће схватити). Сад ћу ја то средити! Радован ⁂ 16:22, 24. август 2017. (CEST)
- Све је могуће договорити са мном. Свако може преправљати шаблон и одговарати „на сваку” коме жели.
- Ја сам и избацио ЕУ, а за осталу дораду како смо се договорили нисам имао времена; ти си је ето унео, а ја сам управо омогућио ијекавицу и падеже те дорадио мало (вратио редослед групе 2 и 3, деактивирао слику тако да се прикаже само кад се попуни параметар итд.) — као што је и код осталих шаблона по континентима. Предлози за даљу дораду су, наравно, увек добродошли. — Обсусер✉ 10:54, 25. август 2017. (CEST)
ЦарРадован ми је прије пар дана указао на ову расправу, имао сам проблема са интернетом и нисам могао да учествујем у њој одмах. Пречешљао сам неке чланке на Википедији на енглеском и Српска, Света Гора, Јужни Тирол и територије које су сличне по свом положају налазе се на списку аутономних области, док постоји посебан списак зависних територија. Већина тих зависних територија има скоро све што има и Српска — заставу, грб, химну, владу, можда и предсједника — али јер се оне не налазе у саставу одређене државе, наводе се посебно у шаблону. По мени би можда најбоље било када би се овакви шаблони оставили само за међународно признати и непризнате (или дјелимично признате) државе, а да се за остале територије направе други шаблони.
Чини ми се да је Обсусер негдје навео да Шкотска има већу аутономију од Српске, занима ме у ком погледа се аутономија разликује, можда би исправније било поредити са Сјеверном Ирском која и има посебан статус у односу на остале конститутивне земље УК. — Ранко Нико лић ✉ 19:33, 25. август 2017. (CEST)
- Занимљиво је да се у већини спортских такмичења спортисти из Уједињеног Краљевства такмиче под именом Велика Британија док спортисти из Северне Ирске имају слободу да одаберу за кога ће да наступају (углавном се такмиче за Ирску) --ΝικόλαςΜπ. (разговор) 19:56, 25. август 2017. (CEST)
- Шкотска је земља (енгл. country), као и остале три у саставу УК; зато има већи статус од свега што је само област, територија, ентитет или субјекат. Такође, ја мислим да свака држава (енгл. state) федерације држава САД има већи ранг од земаља суверене државе УК. Ентитет (што не значи у суштини односно политички ништа) суверене државе не може бити у истом нивоу са земљом суверене државе (нити државом федерације држава). Зато је и написан једино на овој Википедији политикантски чланак ентитет (политика) без иједне референце да је то заиста термин дефинисан у политици (а по свему судећи није дефинисан), зато је по мени поменути чланак написан беспотребно јер ентитет је увек био и остаће филозофски (психолошки, као у идентитет) појам — не политички; то је у ствари општи појам за идент[итет]ификовање неког субјекта, скупа материје итд. — а у политици је зарад неутралности док се суверена држава не подели на две суверене државе (или уједини, обоје је како год боље од ратовања). — Обсусер✉ 21:17, 25. август 2017. (CEST)
- Колико је мени познато, може бити да гријешим, али ти се статуси и рангирања разликују од државе до државе. Код нас земља нема одређено значење и користи се за све територијалне области, док је у УК земља првостепена административна јединица. Све те територијалне јединице треба разликовати по степену аутономије коју оне имају (ако је имају), а не по њиховом називу. — Ранко Нико лић ✉ 22:09, 25. август 2017. (CEST)
- Шкотска је земља (енгл. country), као и остале три у саставу УК; зато има већи статус од свега што је само област, територија, ентитет или субјекат. Такође, ја мислим да свака држава (енгл. state) федерације држава САД има већи ранг од земаља суверене државе УК. Ентитет (што не значи у суштини односно политички ништа) суверене државе не може бити у истом нивоу са земљом суверене државе (нити државом федерације држава). Зато је и написан једино на овој Википедији политикантски чланак ентитет (политика) без иједне референце да је то заиста термин дефинисан у политици (а по свему судећи није дефинисан), зато је по мени поменути чланак написан беспотребно јер ентитет је увек био и остаће филозофски (психолошки, као у идентитет) појам — не политички; то је у ствари општи појам за идент[итет]ификовање неког субјекта, скупа материје итд. — а у политици је зарад неутралности док се суверена држава не подели на две суверене државе (или уједини, обоје је како год боље од ратовања). — Обсусер✉ 21:17, 25. август 2017. (CEST)
Ранко је објаснио па да се не понављам ΝικόλαςΜπ. (разговор) 23:28, 25. август 2017. (CEST)
- Мислиш „завршена”?! Прича на ову тему није завршена, али разговор на овој страници, вјероватно јесте. Кад се наш бескрупулозни стручњак за све и свашта укључи у расправу, он заборави да постоје и остали. Тако да његови километарски коментари, који се понављају послије сваког нашег, обезврјеђују и ову расправу и уопште наше напоре да било шта заједнички усагласимо... Радован ⁂ 16:38, 15. септембар 2017. (CEST)