Сврљишке планине
Сврљишке планине представљају планински венац који се пружа територијама општина Сврљиг, Бела Паланка, Нишка Бања, Пантелеј (Град Ниш). Обухватају површину од 430 km². Заједно са Калафатом чине северни и североисточни обод Нишке котлине.
Сврљишке планине ограничене су Сврљишким Тимоком на северу, Сићевачком клисуром на југу, Трговишким Тимоком на истоку и Нишком котлином на западу.
Типично кречњачко било издиже се до висине од 1 334 m, што је висина Зеленог врха, највишег врха ових планине, који се издиже над селом Гулијаном. На Зеленом врху налазе се још две високе коте (1273 и 1271 m). Од осталих врхова ваља навести: Црни врх (1270 метара), изнад села Лозан; Плеш (1267 метара), изнад села Белоиње; Уланац (1191 метар), изнад села Периш; Големи камен (1173 метра)...
Карактеристичне су по великом броју врела и извора као што су: Белоињско врело, Студенац, Преконошко врело, Црнољевачко, Округличко, Крупачко итд.[1]
Галерија
[уреди | уреди извор]-
Сврљишке планине, панорама
-
Сврљишке планине, панорама
-
Поглед на Сврљишке планине из Нишке Бање
-
Сврљишке планине - Црни врх, 2016
-
Сврљишке планине - Поглед на село Гулијан, 2016
-
Сврљишке планине - Црни врх, 2016, цвет
-
Поглед на Сврљишке планине са стазе која води ка селу Вргудинац
-
Поглед на Сврљишке планине са стазе која води ка селу Вргудинац
-
Поглед из Долца поред Беле Паланке
Спољашње везе
[уреди | уреди извор]- Svrljiške planine na sajtu Niške planine Архивирано на сајту Wayback Machine (27. новембар 2013)
- Svrljiške planine na Wikimapia sajtu
- На огранцима Плеша легу се орлови, а у дубравама његових превоја људи векују са овцама и козама, самилосни и према курјацима ("Политика", 7. авг. 1939)
Референце
[уреди | уреди извор]- ^ Миловановић, Милан (2013). Економско-географска валоризација шумског потенцијала Нишавског округа. Ниш.