Субинтимална ангиопластика
Субинтимална ангиопластика (СИА) је метода у васкуларној хирургији и интервентној радиологији која је први пут описана 1987. године. као метода намењена за извођења ендоваскуларног артеријског бајпаса, за лечење феморо-поплитеалне оклузивне болести у интермитентној клаудикацији.[1] У овој методи користи се катетер за улазак у субинтимални простор на или изнад нивоа оклузије. Жица водилица се провлачи кроз катетер и ствара се жичана петља, која се користи за субинтимално прелазак оклузије и поновни улазак у лумен крвних судова изван оклузије.
Историја
[уреди | уреди извор]Субинтимална ангиопластика (СИА) је први пут описана 1987. године као метода за лечење феморо-поплитеалне оклузивне болести са интермитентном клаудикацијом. Иако је СИА последњих година постала популарна, посебно код критичне исхемије удова (КИУ), она је и даље остала контроверзна код пацијената са интермитентном клаудикацијом (ИК) због уочене високе стопе компликација и ниске дугорочне проходности.[2]
Опште информација
[уреди | уреди извор]У почетку СИА се користио само за феморалне и поплитеалне оклузије, али се сада примењује и на оклузије дугих круралних артерија.[3]
Ова терапија, пошто је минимално инвазивна, нуди многе предности у поређењу са другим опцијама лечења. Пацијентима је потребна само локална анестезија да би се омогућио приступ заједничкој феморалној артерији, а након захвата пацијенти су брзо поново покретни.
Опције лечења феморо-поплитеалне оклузивне болести спадају у неколико широких категорија: медицински третман за које се примењује хируршки феморо-поплитеални бајпас (БГ), перкутана транслуминална ангиопластика (ПТА) и субинтимална ангиопластика (СИА).
Избор лечења ће варирати у зависности од преференција пацијента и клиничара, локалне експертизе и од Трансатлантског међудруштвеног консензуса 2 ( 3 о стратификацији васкуларне лезије. На основу анализа ризика и користи успех СИА зависи од клиничке презентације и такође ће бити под утицајем присуства коморбидитета као што су кардиоваскуларне или плућне болести.
Поред тога, неуспела СИА не искључује могућност хируршке реваскуларизације [ 4 ]. Упркос овим предностима, постоје и специјалисти који заузимају критички став према СИА, наводе да је методу тешко научити, да дугорочни резултати нису познати и да не постоје рандомизоване студије које упоређују СИА са операцијом.
Компликације
[уреди | уреди извор]Укупне стопе компликација субинтималне ангиопластике је између 6% и 17%. Дефиниције компликација се веома разликују, а постоји веома ограничен број доказа о факторима који утичу на стопу компликација. Стопа компликација код СИА није већа него код ПТА, 15 а ризик од великих нежељених догађаја је мањи код СИА него код класичних операције.
Стопа ампутације након СИА је 2,2% код пацијената са ЦЛИ и 0% код пацијената са ИЦ од стране 15 Такође је пријавњен већи медицински морбидитет од 2,4% и хитна хируршка интервенција која је потребна након 2,3% процедура.[3]
Две друге важне компликације су перфорација крвних судова, која се лако решава емболизацијом или прекривеним стентом, и дистални емболус. Зачепљеном крвном суду мора се приступити пажљиво, јер у њему може бити свежег тромба, који би требало хируршко лечити од самог почетка.
Извори
[уреди | уреди извор]- ^ Shennib, Hani; Teribery, Emily; Evans, Amanda; Huerta, Victor (2024). „Popliteal Access for Iliofemoral Occlusive Disease in the Office-Based Catheter Laboratory”. Journal of Vascular Surgery. ISSN 0741-5214. doi:10.1016/j.jvs.2024.08.055.
- ^ Markose, George; Miller, Fiona N.A.C.; Bolia, Amman (2010). „Subintimal angioplasty for femoro-popliteal occlusive disease”. Journal of Vascular Surgery. 52 (5): 1410—1416. ISSN 0741-5214. doi:10.1016/j.jvs.2010.03.046.
- ^ а б Hou, Bingchen; Gang, Qingwei; Li, Xinyang; Lun, Yu; Jiang, Han; Shen, Shikai; Xin, Shijie; Zhang, Jian (2024). „Clinical implications of diverse calcification patterns in endovascular therapy for femoral-popliteal arterial occlusive disease”. Journal of Vascular Surgery. 80 (1): 188—198.e1. ISSN 0741-5214. doi:10.1016/j.jvs.2024.01.205.
Спољашње везе
[уреди | уреди извор]Молимо Вас, обратите пажњу на важно упозорење у вези са темама из области медицине (здравља). |