Зосим Тумански
Овај чланак садржи списак литературе, сродне писане изворе или спољашње везе, али његови извори остају нејасни, јер нису унети у сам текст. |
Преподобни Зосим Тумански је био један од монаха синаита из друге половине 14. века који су у Србију дошли за време кнеза Лазара.
Био је велики молитвеник и духовник. По предању овај Синаит је живео сам у каменој пећини код данашњег манастира Туман. Подизање овог манастира, посвећеног Светом архистратигу Михаилу, везано је за име Милоша Обилића, који је у време кнеза Лазара управљао Браничевском облашћу. По предању, Милош је приликом лова нехотице устрелио пустињака Зосима. Тако тешко рањеног Милош га је понео у свој двор у месту Двориште да му се укаже помоћ. Старац Зосим, осећајући свој крај рече Милошу: „Ту мани и остави ме да ту умрем”. На место где старац издахну Милош га сахрани и над гробом подиже цркву, односно манастир који се и данас зове „Туман”.
Мошти преподобног Зосима налазе се у цркви манастира Туман и откривене су 8. августа 1936. године.
О чудима која су се дешавала везано за њега снимљен је филм „Чудотворац тумански” 2022. године.[1]
Веровања
[уреди | уреди извор]Народ данас са многих страна притиче, молећи од светитеља лека својим болестима и избављење од невоља. У редовима за молитву има свакојаких који, примивши утеху и благослов светитеља и из Тумана, одлазе као нови људи. У манастирском летопису записани су многи случајеви чудесних исцељења - од карцинома, леукемије, нечистих сила, бездетности... Светитељ се до данас, јавља онима који га усрдно моле, дарујући мир, благослов и утеху.[2]
Види још
[уреди | уреди извор]- Списак манастира Српске православне цркве
- Споменик природе Бигрена акумулација код манастира Тумане
- Испосница Зосима Синајита
- Манастир Тумане
Референце
[уреди | уреди извор]- ^ „Премијера дугоочекиваног филма "Чудотворац тумански" у Мтс Дворани”. Б92. 21. 10. 2022. Приступљено 23. 10. 2022.
- ^ 24sedam. „Danas slavimo čudotvorca Zosima Tumanskog: Veruje se da bi ovo trebalo da čine oni za koje nije nađen lek”. 24sedam (на језику: српски). Приступљено 2024-08-22.
Литература
[уреди | уреди извор]- Србски свети, Манастир Рукумија, 2000.
- Свети Зосим (манастир Тумане)