Википедија на српском језику, највећа јужнословенска онлајн енциклопедија, 16. фебруара слави 16 година постојања. Викимедија Србије је поводом ове прославе у уторак, 19. фебруара организовала посету Википедијанки стажисткињи у Музеју науке и технике. Након посете уследило је дружење у просторијама Викимедије Србије.
Википедија на српском језику тренутно има 615.351 чланак, али се тај број повећава из дана у дан. Из дана у дан све је више уредника и корисника који раде на увећању слободног садржаја о најразноврснијим темама из области историје, уметности, културе, спорта… Овим подухватима се све чешће придружују институције културе које могу да понуде богату литературу, као и дигитализовану грађу из својих архива. Као један од успешних примера где се Викимедијини пројекти, а у највећој мери Википедија, користе у повећању видљивости културне грађе јесте Музеј науке и технике. Због тога смо одлучили да гостима понудимо посету овом музеју, у коме тренутно стажира Теодора Лукић, сада већ искусна уредница Википедије.
Њен рад се заснива на дигитализацији и повећању видљивости слободног материјала из области науке и технике. Уредници и волонтери који се придруже прослави имали су прилику да завире иза сцене и виде како изгледа једно стажирање и каква се спона на тај начин може направити између Викимедијиних пројеката и институција културе.
Посетиоци су имали прилику да се упознају са богатим фондом музеја који укључује више од 400 експоната. Осим сталне поставке која је подељена у четири целине и која сведочи о технолошком развоју и његовом утицају на човека, посетили смо и новоотворену изложбу под називом - Гојко Варда, 60 година посвећених дизајну.
Посета музеју је трајала од 16 до 17:30 часова након чега смо дружење наставили у просторијама удружења уз освежење и торту.
За све оне који нису из Београда, обезбедили смо одређена средства за покривање путних трошкова. Заинтересовани су могли да се пријаве слањем мејла на kancelarija@vikimedija.org.
О Викимедији Србије
Викимедија Србије је волонтерска организација која чији су циљеви промоција и подржавање стварања, сакупљања и умножавања слободног садржаја на српском језику искључиво на непрофитан начин, као и идеје да сви људи имају једнак приступ знању и образовању. Кроз своје пројекте промовише рад на Википедији и другим Вики пројектима.
Организација |
Адреса |
Контакт |
Званична страница
|
Викимедија Србије |
Дечанска 4/3, Београд |
Ивана Маџаревић ivana.madzarevic@vikimedija.org 060/74-54-773 |
rs.wikimedia.org
|
- Музеј науке и технике, Добрачина 51, Београд
- Викимедија Србије, Дечанска 4, Београд
- 19. фебруар 2019. године од 16 часовa
Додај своје име уколико желиш да учествујеш, користећи четири тилде (~).
- Ф± 23:42, 12. фебруар 2019. (CET)[одговори]
- --IvanaMadzarevic (разговор) 10:06, 13. фебруар 2019. (CET)[одговори]
- --Geograf208 (разговор) 16:53, 13. фебруар 2019. (CET)[одговори]
- --Miljan Simonović (разговор) 02:13, 14. фебруар 2019. (CET)[одговори]
- --Tekiii (разговор) 10:51, 18. фебруар 2019. (CET)[одговори]
- --Марко Станојевић (разговор) 13:42, 18. фебруар 2019. (CET)[одговори]
- Neboysha87
- NemanjaAnt
- Djordjes
- Ivana Guslarević
- Bojan Cvetanović
- Mickey Mystique
- Just user
- WhatDoesThisButtonDo24
- Бојана Сатарић
Све фотографије могу се видети на Викимедијиној остави.