Волтметар
Овај чланак садржи списак литературе, сродне писане изворе или спољашње везе, али његови извори остају нејасни, јер нису унети у сам текст. |
Волтметар је електрични мјерни инструмент намијењен за одређивање величине електричног напона у волтима или изведеним јединицама (μV, mV, kV). Могу се по принципу рада подијелити на аналогне и дигиталне.
Аналогни волтметар
[уреди | уреди извор]Аналогни волтметри користе неколико принципа рада. Један је инструмент са меким покретним гвожђем код којега струја пролази кроз фиксну завојницу (калем), а казаљка је причвршћена за комад меканог гвожђа које се помјера према завојници под утицајем магнетског поља које струја ствара око завојнице.
Најчешћи тип је инструмент са покретним калемом (завојницом). Калем са казаљком је покретан у пољу перманентног магнета и отклон одговара величини струје.
Електродинамички инструменти умјесто перманентног магнета имају електромагнет, иначе су слични претходним.
При конструкцији се тежи за што већим отпором да не би сам волтметар утицао превише на мјерење напона у колу, преусмјерењем струје кроз себе. Пошто инструменти са калемом често имају отпоре од неколико стотина или хиљада ома и јако су осјетљиви на мале струје, користе се предотпори за мјерење већих напона. С тиме се постиже да је највећи пад напона на предотпору, а врло мали на завојници инструмента.
При прекапчању мјерних подручја аналогног волтметра, ми у ствари прекапчамо разне вриједности серијског отпорника, погодне за дато мјерно подручје. Што је напон већи предотпор је веће отпорности, али и веће снаге да издржи веће асоцирано загријавање.
На примјер ако наш инструмент постиже пуни отклон казаљке при струји од 1 mA, а морамо да измјеримо напон од 1000 волти, потребан је предотпор вриједности R=U/I = 1000 V/0.001 A = 1000000 ома, или један мегаом.
Дигитални волтметар
[уреди | уреди извор]Обично су у склопу мултиметра способног за разна електрична мјерења. Мјерење напона се обично врши директно, мјерењем пада напона на отпорнику врло великог отпора. Претварање аналогног напона се врши аналогно-дигиталним претварачем (конвертером) и дигитална вриједност напона се приказује на ЛЦД показивачу инструмента.
Повезивање и симбол
[уреди | уреди извор]Волтметар се увијек повезује паралелно са компонентом електричног кола на којој се врши мјерење напона. Дозвољено је повезивање волтметра и без трошила (додатног отпора) у колу, јер волтметар има врло високи унутрашњи отпор.
Види још
[уреди | уреди извор]Литература
[уреди | уреди извор]- Војна енциклопедија. Други том. Београд: Војноиздавачки завод. 1971. стр. стране 659 до 651.
Спољашње везе
[уреди | уреди извор]Медији везани за чланак Волтметар на Викимедијиној остави