Пређи на садржај

Приватни живот Хенрија VIII

С Википедије, слободне енциклопедије
Приватни живот Хенрија VIII
Филмски постер
Изворни насловThe Private Life of Henry VIII
РежијаАлександар Корда
СценариоЛајош Биро
Артур Вимперис
ПродуцентАлександар Корда
Лудовико Топлиц
Главне улогеЧарлс Лотон
Бини Барнс
Роберт Донат
МузикаКурт Шредер
Директор
фотографије
Жорж Перинал
МонтажаСтивен Харисон
Продуцентска
кућа
London Film Productions
ДистрибутерUnited Artists
Година1933.
Трајање97 минута
ЗемљаУједињено Краљевство
Језикенглески
Буџет93.710 фунти[1]
Зарада750.000 фунти[2]
IMDb веза

Приватни живот Хенрија VIII (енгл. The Private Life of Henry VIII) је британски историјски филм из 1933. године, режисера и ко-продуцента Александра Корде, у коме главне улоге тумаче Чарлс Лотон, Бини Барнс, Роберт Донат, Мерл Оберон и Елса Ланчестер. Сценарио су написали Лајош Биро и Артур Вимперис, а прича је смештена у 16. век и фокусира се на бракове енглеског краља Хенрија VIII. Филм је остварио успех широм света и прославио Корду као редитеља и Лотона као глумца. Лотон је за своју улогу освојио Оскара за најбољег глумца, док је сам филм био номинован у категорији за најбољи филм.

Упозорење: Следе детаљи заплета или комплетан опис филма!

У мају 1536. године, непосредно након погубљења своје друге жене Ане Болен, енглески краљ Хенри VIII се жени Џејн Симор, која умире на порођају 18 месеци касније, доносећи на свет принца Едварда. Затим се жени немачком принцезом, Аном Клевском. Овај брак се завршава разводом након што се Ана намерно учини непривлачном како би могла да се уда за свог љубавника. Хенри се затим жени прелепом и амбициозном леди Катарином Хауард. Она је целог живота одбијала љубав у корист амбиција, али се након удаје заљубљује у Хенријевог наочитог дворанина Томаса Калпепера, који је у прошлости покушавао да јој се удвара. Хенријев двор је открио њихову везу и њих двоје су погубљени. Слаб и остарео Хенри се теши својим последњим браком са Катарином Пар, која се показује као заповедничка супруга. У последњој сцени, када Парова изађе из просторије, краљ руши четврти зид, говорећи публици: „Шест жена, а најбоља од њих је најгора”.

Глумац Улога
Чарлс Лотон краљ Хенри VIII
Мерл Оберон Ана Болен
Венди Бари Џејн Симор
Елса Ланчестер Ана Клевска
Бини Барнс Катарина Хауард
Еверли Грег Катарина Пар
Роберт Донат Томас Калпепер
Френклин Дајал Томас Кромвел
Мајлс Мандер Томас Врајотесли
Лоренс Ханреј надбискуп Томас Кранмер
Вилијам Остин војвода Јохан III од Клева
Џон Лодер Томас Пенел
Хелен Мод Холт краљева гувернанта
Џон Тернбул Ханс Холбајн Млађи
Вилијам Хјуан Кингстон
Џуди Кели Џејн Болин
Хеј Питри краљев берберин

Референце

[уреди | уреди извор]
  1. ^ Chapman, J. (2022). The Money Behind the Screen: A History of British Film Finance, 1945-1985. Edinburgh University Press p 17. Varietty gave the figure as US $550,000 see „Good Pix Can't Be Made Cheaply”. Variety. 12. 6. 1934. стр. 21. 
  2. ^ „British Film Losses”. The Barrier Miner. Broken Hill, New South Wales. 8. 2. 1936. стр. 3. Приступљено 4. 8. 2012 — преко National Library of Australia. 

Спољашње везе

[уреди | уреди извор]