На првенству је учестовало укупно 9 репрезентација. Репрезентација Чехословачке није учестовала на првенству и самим тим није бранила титулу освојену годину дана раније. Званичан разлог неучешћа било је одбијање локалних власти да двојици чехословачких новинара доделе визе за улазак у Британију. Ставрни разлог неучествовања чехословачког тима били су све учесталији пребјези спортиста из ове, у том периоду комунистичке земље, а све је кулминирало напуштањем земље тада највеће чешке спортске звезде Јарослава Дробног. Чехословачка тајна служба је ухапсила неколико играча на аеродрому у Прагу, непосредно пре полетања авиона за Лондон, и они су већ 7. октобра 1950. проглашени кривима за издају и осуђени на вишегодишње казне робије. Највећу казну у трајању од 15 година затвора добио је капитен репрезентације Бохумил Модри.
Титулу светског првака, своју 13. по реду освојила је селекција Канаде коју су на овом првенству представљали играчи екипе Едмонтон меркјуриз. Сребрну медаљу освојила је селекција Сједињених Држава, док је репрезентација Швајцарске поред бронзане медаље освојила и титулу европског првака као најбољепласирана европска селекција.
Све утакмице је посматрало укупно око 127.000 гледалаца или у просеку 4.730 гледалаца по утакмици. На турниру су на 27 утакмица постигнута укупно 302 гола или у просеку 11,19 голова по утакмици.
Систем такмичења је био идентичан ономе са СП 1949. Укупно 9 екипа је у првој фази подељено у три групе са по три тима. Играло се по једнокружном бод систему у два кола, а пласман у финалну рунду остварила су по два првопласирана тима из све три групе. Тих 6 репрезентација се у финалној групи борило за медаље, док су екипе коју су биле последњепласиране у групама такмичење наставиле у борбама за пласман од 7. до 9. места.
Победа се вредновала са 2, а нерешен резултат са 1 бодом.