Пређи на садржај

Портал:Хокеј на леду

С Википедије, слободне енциклопедије
Портал хокеј на леду

Хокеј на леду

Пак

Хокеј на леду, или само Хокеј је екипни спорт који се игра на вештачким или на природним леденим површинама. Играчи се по леденој површини крећу помоћу клизаљки постижући брзине и до 40 км/сат што хокеј сврстава у категорију најдинамичнијих и најбржих екипних спортова. У игри учествују две екипе са по 6 играча (од којих је један голман), а циљ игре је погодити противнички гол плочицом од вулканизиране гуме која се зове пак (енгл. puck). Играчи паком управљају дугачком палицом која је закривљена на доњем делу.

У својим почецима хокеј на леду се развијао искључиво у подручјима са хладнијом климом где је било могуће наћи одговарајуће ледене површине за игру. Открићем вештачког леда почиње и експанзија хокеја као спорта. Хокеј је убедљиво најпопуларнији спорт у Канади где ужива статус националног спорта, и где је по први пут и стандардизован као спортска дисциплина, па се због тога савремени хокеј често означава и као „канадски хокеј“.

Стандардизацију хокејашке игре врши Светска хокејашка асоцијација (или ИИХФ) која има укупно 68 чланова, и која организује турнире у оквиру светских првенстава и олимпијских игара. Најуспешније репрезентације у хокеју на леду у обе конкуренције су Канада, Русија, САД, Чешка, Финска, Словачка и Шведска.

Изабрани чланак

Чланови америчког златног тима из 1980. заједнички су упалили олимпијски пламен на ЗОИ 2002.
Чланови америчког златног тима из 1980. заједнички су упалили олимпијски пламен на ЗОИ 2002.

Хокејашка репрезентација Сједињених Америчких Држава је хокејашки тим Сједињених Америчких Држава и под контролом је Хокејашког савеза Сједињених Америчких Држава. Репрезентација се међународно такмичи од 1920. године.

Хокејашка репрезентација Сједињених Америчких Држава има освојенe две златне медаље са Светског првенства 1933. у Чехословачкој и Светског првенства 2025. у Шведској и Данској. На Олимпијским играма учествовали су 24 пута. Највећи успех им је било прво место 1960. и 1980. године.

На Олимпијским играма хокеј се први пут појавио на играма VII Олимпијаде 1920. године, у Антверпену. Олимпијске игре су уједно биле и Светско првенство. Турнир је одржан у три круга по Бергваловом систему. Први круг је представљао елиминациону рунду у којој се одлучивало о освајачу златне медаље. У другом кругу су се за сребрну медаљу бориле екипе које су поражене од освајача злата, а исти систем је кориштен и у борби за бронзану медаљу. У првом кругу Канада је победила у све три утакмице и освојила златну медаљу. У финалу су савладали Шведску са 27:1. У наредној рунди славила је селекција САД која је освојила сребро, док је у трећем колу најбоља била селекција Чехословачке којој је припала бронза. Исти резултат САД је поновила и на Олимпијским играма 1924. године.

На следећим играма 1928. у швајцарском Санкт Морицу учествовало је 11 екипа, али међу њима није било САД-а. Они су се вратили на следећим ЗОИ одржаним 1932. у Лејк Плесиду. Учествовале су само 4 екипе, а турнир се играо по двокружном бод систему свако са сваким. Златну медаљу поново осваја селекција Канаде, испред САД, Немачке и Пољске. На Светском првенству 1933. у Чехословачкој, Сједињене Америчке Државе су први пут постале шампиони света када су у финалу победиле Канаду. Тиме је прекинут канадски низ од шест узастопних златних медаља.

Даље...

Да ли сте знали

Хокејашка репрезентација Канаде
Хокејашка репрезентација Канаде
  • ... да је Србија постала чланица ИИХФ давне 1939. године
  • ... да је женска репрезентација Канаде на светском првенству 2005. остварила гол разлику од 38:0 а ипак није освојила титулу светких првакиња?
  • ... да сваки хокејаш током каријере у просеку изгуби по 6 зуба?
  • ... да су се првобитне хокејашке клизаљке правиле од животињских костију?
  • ... да је Британи Сесил једини навијач који је смртно страдао од пака који је излетео са терена током неке утакмице НХЛ лиге. (Коламбус, Охајо 16. марта 2002.)
  • ... да руски хокејаш Денис Куљаш држи светски рекорд у јачини ударца. Куљаш је на КХЛ ол стар утакмици 2011. ударио пак брзином од 177,58 км/ч.
  • ... да је екипа Хамилтон тајгерса 1925. одустала од наступа у финалу Стенли купа јер им управа лиге није исплатила тражени бонус од 200 канадских долара.
  • ... да је победник првог европског првенства у хокеју на леду била репрезентација САД-а?
  • ...да је Здено Хара (на слици) остварио рекорд по јачини ударца на такмичењу на Ол стару, ударивши пак брзином 105,9 миља.
  • ...да су Франтишек Каберле и Томаш Каберле прва браћа из Европе која су освојила Стенли куп?
  • ...да је Њузи Лалонд у НХЛ-у у сезони 1917/18. био најплаћенији играч са 1300 канадских долара
  • ...да је канађанин Вејн Грецки поставио 60 рекорда, укључујући највећи број поена, голова и асистенција у НХЛ?

Категорије

Савети

Уколико напишете неки кратак чланак (клицу) на тему хокеја на леду молимо Вас да користите шаблон {{клица-хокеј на леду}} како би га означили да чланак није завршен и да му треба допуна. Клице на тему хокеја на леду историје можете наћи у категорији Клице хокеј на леду.

Када напишете нови чланак на дну странице поставите везу ка овом порталу у форми {{портал|хокеј на леду}}.

Изабрана биографија

Леонардо Ђенони 2012.
Леонардо Ђенони 2012.

Леонардо Ђенони (нем. Leonardo Genoni, рођен 28. августа 1987. године у Семионију, Швајцарска) је швајцарски професионални хокејаш на леду. Игра на позицији голмана и тренутно наступа за клуб Цуг у Швајцарској националној хокејашкој лиги.

Ђенони је започео своју професионалну каријеру у сезони 2004/05 у Цирих лајонсима, али је углавном играо у развојним тимовима. Након три сезоне, прешао је у Давос 2007. године, где је провео девет сезона и освојио три титуле шампиона Швајцарске (2009, 2011, 2015).

Године 2016. потписао је трогодишњи уговор са клубом Берн, вредан 1,8 милиона швајцарских франака. Током боравка у Берну, освојио је две титуле шампиона (2017, 2019).

У августу 2018. године, Ђенони је потписао петогодишњи уговор вредан 5 милиона швајцарских франака са клубом Цуг, који је ступио на снагу у сезони 2019/20.

Ђенони је представљао репрезентацију Швајцарске на бројним међународним такмичењима, укључујући Светска првенства и Олимпијске игре. Освојио је сребрне медаље на Светским првенствима 2018, 2024. и 2025. године.

На Светском првенству 2025. године, Ђенони је проглашен за најкориснијег играча и најбољег голмана турнира, са четири утакмице без примљеног гола и процентом одбрана од 95,3%.

Прочитајте цео чланак

Изабрана слика


Пехар који се додељује прваку света у хокеју на леду.

остале изабране слике

Изабране странице

Сјајни чланци:

Добри чланци:

Задаци

Уколико желите да помогнете у одржавању портала хокеј на леду, овде ћете наћи чланке које је потребно направити/проширити. Ако сте приметили да неки чланак из области хокеја на леду недостаје, а сами не можете да га напишете, молимо вас да га унесете овде.

Учесници

Ако желите да помогнете у уређивању портала, допишите своје име.

  1. Марко Станојевић
  2. НиколаБ
  3. Павлица
  4. Mateja Milosevic
  5. Ничим неизазван

Такође постаните и део Википедија:Тим/Хокеј на леду и помогните у писању и сређивању чланака о хокеју на леду.

Остали портали на википедији