Фијанкето

С Википедије, слободне енциклопедије

У шаху, фијанкето је шаблон развоја коме је ловац развијен на другом реду сусједне б или г колоне, а скакачев пјешак је помјерен један или два поља напријед.

Фијанкето је склоп многих "хипермодерних" отварања, чија је филозофија одлагање непосредног заузимања центра с планом подривања и уништавања противничког централног упоришта. Такође се редовно дешава у индијској одбрани. Фијанкето је мање заступљен у Отвореним играма (1.е4 е5), али краљев ловац је понекад фијанкетиран од црног у шпанској партији или од белог у неуобичајеној варијанти бечке партије.

Једна од главних користи фијанкетирања јесте да често фијанкетиран ловац буде више активан. Фијенкетирана позиција такође представља могућности за противника; ако фијанкетирани ловац може бити размјењен, поља које је тај ловац штитио постаће слаба и могу формирати основу за напад (нарочито ако је фијанкето изведен на краљевој страни). Размјену фијанкетираних ловаца не би требало радити олако, посебно, ако је непријатељски ловац исте боје и даље на табли.

Концепт[уреди | уреди извор]

abcdefgh
8
a8 black rook
b8 black knight
d8 black queen
e8 black king
f8 black bishop
g8 black knight
h8 black rook
a7 black pawn
b7 black bishop
c7 black pawn
d7 black pawn
e7 black pawn
f7 black pawn
g7 black pawn
h7 black pawn
b5 black pawn
a3 white bishop
b3 white pawn
g3 white pawn
a2 white pawn
c2 white pawn
d2 white pawn
e2 white pawn
f2 white pawn
g2 white bishop
h2 white pawn
a1 white rook
b1 white knight
d1 white queen
e1 white king
g1 white knight
h1 white rook
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh

На суседном дијаграму приказане су три различите врсте фијанкетирања (не као дио стварне игре, већ као засебни примјери који су илустровани у једну шаховницу). Ловац белог краља налази се на нормалном фијанкетном мјесту, а скакачев пјешак је напредовао једно поље, а ловац је заузео дугу дијагоналу. Ово је најчешћа врста фијанкета која се, између осталих отварања, виђа у сицилијанском Змају, Пирчевој одбрани, модерној одбрани, модерном Бенонију, Гринфелдовој одбрани и краљевој индијанској одбрани .

Ловац црног играча на даминој страни је такође фијанкетиран, али скакачев пјешак се померио напред два поља, чинећи ово дугачким фијанкетом. Б-пјешак такође контролише ц4 поље, што је често корисно. Ако бијели игра краљев индијански напад 1. Сф3 2.г3, црни може играти дуги краљичин фијанкето да се супротстави бијелом ловцу и отежати бијелом да игра пјешачки удар на ц4. Дуги фијанкето на краљевој страни се ређе игра јер слаби пјешачки зид испред рокадног положаја и контролише мање важно поље. Ипак, Гробов напад 1.г4 и Боргова одбрана ("Гроб" уназад) 1.е4 г5 ?! понекад играју играчи попут ИМ Михњела Басмана .

Ловац белог играча на даминој страни је дошао на поље а3 што се понекад назива и проширеним фијанкетом. Уместо да контролише дугу дијагоналу, он циља на поље ф8 у табору црног играча. Ако црни помјери свог е-пјешака, бијели може играти Лкф8, након чега ће црни морати губити време на вјештачку рокаду након што узме ловца на пољу ф8 својим краљем. Ова тактика је често виђена на Еванс Гамбит-у и даје Бенко Гамбит-у много могућности. Црни често игра. . . Ла6 у француској одбрани и даминој индијској одбрани ако бијели игра г3 како би фијанкетирао свог ловца (потез Арона Нимзовича против класичне главне линије ).

Четири фијанкетирана ловца[уреди | уреди извор]

abcdefgh
8
a8 black rook
b8 black knight
d8 black queen
e8 black king
h8 black rook
a7 black pawn
b7 black bishop
d7 black pawn
e7 black pawn
f7 black pawn
g7 black bishop
h7 black pawn
f6 black knight
g6 black pawn
c5 black pawn
c4 white pawn
b3 white pawn
f3 white knight
g3 white pawn
a2 white pawn
b2 white bishop
e2 white pawn
f2 white pawn
g2 white bishop
h2 white pawn
a1 white rook
b1 white knight
d1 white queen
e1 white king
h1 white rook
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh
Четири фијанкетирана ловца послије 8.Лb2

Игра Рубинштајн - Нимзович, Мариенбад 1925. [1] имала је четири фијанкетирана ловца, два развијена скакача и два на својим почетним пољима. У овом положају, Нимзович је шаљиво нагласио у Мојем систему : "Свака страна рокира сада са чистом савешћу, јер чак ни хипермодерни пар мајстора не може да произведе више од четири фијанкетирана ловца!"

Референце[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]