Википедија:Википројекат
Овај чланак или један његов део није преведен на српски језик. |
Ово је информативна страница. Описује и тумачи неке аспекте Википедијиних норми, обичаја и пракси. Она није једна од правила или смерница, јер је заједница још није темељно проверила. |
Википројекат је група доприносиоца који желе да раде заједно као тим да би побољшали Википедију. Ове групе се често фокусирају на одређено тематско подручје (на пример, математику), одређену локацију или одређену врсту задатка. Википедија на српском језику тренутно има 28 Википројеката.
Функција
[уреди | уреди извор]Википројекат је у основи друштвена конструкција: његов успех зависи од његове способности да функционише као кохезивна група уредника који раде ка заједничком циљу. Странице Википројекат-а су централно место за сарадњу уредника у одређеној тематској области. Тамошњи уредници развијају критеријуме, одржавају различите процесе сарадње, прате рад који треба обавити и делују као форум на којем се могу расправљати о питањима од интереса за уреднике предмета. Википројекти често пишу савете за уреднике, користе ботове да прате шта се дешава у чланцима од интереса за групу и креирају листе алата и шаблона које њихови чланови обично користе. Странице за дискусију приложене уз страницу пројекта погодан су форум за оне који су укључени у тај пројекат да разговарају о томе шта раде, постављају питања и добијају савете од других људи заинтересованих за рад групе. Чланови Википројект-а такође помажу у вршењу процена квалитета чланака који се односе на њихово одређено тематско подручје.
Обично су то подручја интереса или стручности и могу се користити за сарадњу, координацију, такмичења, терене, доношење одлука, интеграцију и узајамну помоћ.
Википројект-и нису организације које доносе правила, нити могу да тврде да су власници чланака у одређеној тематској области. Википројект-и немају посебна права или привилегије у поређењу са другим уредницима и не могу наметати своје преференције чланцима.
Проналажење пројекта
[уреди | уреди извор]Википројекти поздрављају нове учеснике; слободно се придружите било којем или свим оним који вас занимају!
- Такође можете да користите Претражи поље испод да бисте пронашли Википројекте и подстранице.
Прављење и одржавање пројекта
[уреди | уреди извор]Креирање Википројекта је процес стварања групе људи који желе да раде заједно.
Пре почетка прочитајте водич за организацију Википројекта и проучите неке постојеће Википројекте како бисте разумели како они функционишу у пракси. Ако нисте сигурни у стварање новог пројекта или нисте сигурни да ли је неко други заинтересован, можете да дате предлог за ВикиПројекат. Групе уредника истомишљеника могу покренути нове Википројекте у било ком тренутку и подстичу се, али нису обавезни, да их предложе пре него што то учине. Званични предлози имају бројне предности, укључујући примање драгоцених података, уштеду пуно рада и регрутовање потенцијалних чланова.