Викимедија Србије је и ове године била део Ноћи истраживача. Сарадња у оквиру ReFocus пројекта је остварена на више нивоа. Имајући у виду тему овогодишње Ноћи истраживача, најпре је организовано такмичење на Википедији на тему Народи света које је трајало од 22. августа до 22. септембра. У плану је било да Ноћ истраживача буде уједно и завршница такмичења, али услед пролонгирања жирирања, ово се није десило. Те вечери је свакако организован уређивачки маратон на коме су учесници писали чланке о разним научницима.
Догађај се одржао у библиотеци Гете института и трајао је од 19:30 до 22 сата. Гете институт је обезбедио пријатан амбијент у коме смо обогатили Википедију биографијама знаменитих научника.
Учесници који нису били у прилици да присуствују маратону, допринели су догађају онлајн тако што су писали и допуњавали чланке о математичарима, историчарима, физичарима и многим другим, а затим их евидентирали у табели са написаним и допуњених чланцима.
О Викимедији Србије
Викимедија Србије је невладино, нестраначко и непрофитно удружење, чији су циљеви промоција и подржавање стварања, сакупљања и умножавања слободног садржаја на српском језику искључиво на непрофитан начин, као и идеје да сви људи имају једнак приступ знању и образовању. Кроз локалне пројекте подржава и промовише рад на Википедији и другим Вики пројектима. У оквиру ГЛАМ програма организују се уређивачки маратони у сарадњи са институцијама културе.
Организација
Адреса
Контакт
Званична страница
Викимедија Србије
Дечанска 4/3
Ивана Маџаревић ivana.madzarevic@vikimedija.org 060/74-54-773
О Ноћи истраживача
Идеја Ноћи истраживача је демистификација науке и приближавање научних концепата и начина размишљања ширем делу популације, као и упознавање са истраживачима и њиховим радом. Пројекат координише и води тим из Института за биолошка истраживања „Синиша Станковић”, а у пројекту учествују Центар за промоцију науке (Београд), Природно математички факултет (Ниш) и Завод за заштиту споменика културе (Крагујевац). Викимедија Србије другу годину заредом учествује у Ноћи истраживача и заједно са организаторима доприноси развоју овог пројекта, али и промоцији Википедије, као слободне енциклопедије која може бити обогаћена информацијама из света науке.