Пређи на садржај

Права ЛГБТ+ особа у Словенији

С Википедије, слободне енциклопедије
Права ЛГБТ+ особа у
Словенији
Застава Словеније Застава дугиних боја
Застава Словеније Застава дугиних боја
Положај Словеније
Законска регулатива
Легализација хомосексуалности Зелена квачицаY – мушка легална од 1977, женска никада није криминализована.
Родни идентитет Да - Не постоји закон о самоидентификацији
Антидискриминациони закони Зелена квачицаY - од 1998.
Узраст сексуалне сагласности Зелена квачицаY – од 1977.
Војна служба Да
Породична права
Брак Зелена квачицаY - од 2017.
Истополна заједница Зелена квачицаY - од 2006.
Усвајање Зелена квачицаY - од 2011.
Ин витро фертилизација
за лезбијке
НеН
ЛГБТ+ у Словенији
Организације
Права
Медији
Догађаји
Особе
Значајна места
ЛГБТ+ портал

Словенија се сматра најпрогресивинијом земљом средње Европе по питању права лезбијки, гејева, бисексуалних и трансродних особа. ЛГБТ покрет је активан у Словенији од 1984. године, када је основана секција Магнус при ШКУЦ-у. Феминистичка група, Лилит, која је подржавала лезбијска права, основана је 1985, а лезбијска секција у оквиру ШКУЦ-а, ЛЛ основана је 1987. Године 1990. Магнус и ЛЛ су основале националну геј и лезбијску групу, Роза клуб. Словенија признаје истополна партнерства и забрањује дискриминацију на основу сексуалне оријентације. Закон о брачној једнакости ступа на снагу 4. 3. 2015, који је био препооручен од левичара, те парламент одобрава закон и статус се изједначује са статусом хетеросексуалних парова. У фебруару 2015, анкета је показала да 59% становиништва подржава истосполне бракове, а 38% усвајање од стране истосполних партнера. Црква је, заједно с коалицијом „За отроке гре” хтјела оборити закон референдумом, за којег су већ били прикупљени потписи. Након многобројних препирки државни збор је забранио расписивање референдума. Странке ЗЛ, ДеСУС, СД И ЗаАБ су били на страни новог закона; једнакост за све, без одлучивања већине о правима мањина.

Конзервативци су се обратили Уставном суду. Након пар месеци (22. 10. 2015), Уставни суд је упркос закону у којем се јасно наводи да већина не може одлучивати о правима мањине, тесном већином (5-4) донио одлуку да је референдум допуштен. Референдум је одржан 20. децембра 2015., а на њему је Закон о брачној једнакости срушен са 36,98% гласова за и 63,02% против.

Декриминализација

[уреди | уреди извор]

Као и у другим државама бивше СФРЈ, истополни односи између мушкараца били су кажњавани од 1959. године. Променом устава, кривични закон долази у надлежност република и Словенија декриминализује хомосексуалност, 1976. (ступа на снагу 1977.) године. И ако под утицајем СФРЈ-а, Словенија је временом постала либералнија земља.

Истополне заједнице

[уреди | уреди извор]

Словенија признаје истополне заједнице од 23. јула, 2006. године. Први закон, који је усвојен 2005. године покривао је само имовинска и нека наследна питања, као и право/обавезу на издржавање економски слабије стране и није гарантовао право наследства, социјално и здравствено осигурање,пензија, као ни родбински статус. 24. фебруара 2017. истополни бракови су дозвољени.[1].

Заштита од дискриминације

[уреди | уреди извор]

Словенија забрањује дискриминацију на основу сексуалне оријентације на радном месту од 1998. Словенија забрањује дискриминацију и на другим пољима и има један од најширих закона о забрани дискриминације у ЕУ.

Став друштва

[уреди | уреди извор]

Према референдуму из 2015 (DEC.20) ЗА закон је гласало 36,98%, ПРОТИВ 63,02%. У Љубљани постоји развијена ЛГБТ сцена, са бројем клубова у којима се организују ЛГБТ журке. Од 2001. године у Љубљани се одржава парада поноса.

Животни услови

[уреди | уреди извор]
Истополна активност Да (од 1977)
Узраст сексуалне сагласности Да (од 1997)
Анти-дискриминациони закони у запошљавању Да (од 1998)
Анти-дискриминациони закони о пружању добара и услуга Да (од 1998)
Анти-дискриминациони закони у сваком погледу (укључујући неизравну дискриминацију, говор мржње) Да (од 1998)
Истополни бракови Да (од 2017)
Признавање истосполних парова Да (од 2006)
Признавање другог партнера као родитеља Да (од 2011)
Заједничка усвајања од стране истополних парова Не (Закон о брачној једнакости који је оборен референдумом (20.12.2015) би омогућио усвајајња од стране хомосексуалаца, како год, закон је пао на референдуму)
Право на слободно служење војног рока Да
Законска промена пола Да
Мушкарци који имају секс с мушкарцем могу донирати крв Не
Сурогат Не (Сурогат је забрањен за све особе)


Референце

[уреди | уреди извор]