Еразмо Охридски — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
мНема описа измене
мНема описа измене
Ред 1: Ред 1:
'''Свештеномученик Еразмо Охридски''' је [[хришћанство|хришћански]] [[светитељи|светитељ]]. Овај светитељ је био пореклом из [[Антиохија|Антиохије]] и живео је за време бладавине царева [[Диоклецијан]]а и [[Максимијан]]а. Подвизивао се на гори Ливанској. У хришћанск0ој традицији помиње се да је био обдарен од [[Бог]]а великим даром чудотворства. [[Слика:Krst.jpg|100п|десно]]Као [[архијереј]] пошао да проповеда [[Јеванђеље]]. У хришћанској традицији помиње се да је стигавши у град [[Охрид]], Еразмо [[молитва|молитвом]] васкрсао сина некога човека по имену Анастаса, и [[крштење|крстио]] га. Том приликом Еразмо је крстио и многе друге многобошце и разрушио у Охриду жртвенике. Због тога је оптужен цару Максимијану који је у то време био у [[Илирија|Илирији]]. Цар га је извео пред бакарни кип [[Зевс]]ов и наредио му, да принесе жртву и да се поклони идолу. Хришћани верују да је тада свети Еразмо учинио чудо те је из идола изашла страшна аждаја, која је поплашила народ, а потом је светитељ опет учинио чудо и убио аждају. После тога Еразмо је проповедао о [[Исус Христос|Христу]] и крстио двадесет хиљада људи. Цар је наредио да се побију сви који су се крстили, а Еразма је ставио на муке, па га онда бацио у тамницу. Хришћани верују и да му се јавио [[анђео]] и изведе Еразма из тамнице. Потом је отишао у Кампанију где је проповедао Јеванђеље људима, па се опет врати у град Хермелију и повукао се у једну пештеру (пустињу), да се у њој до смрти подвизава. Пред смрт трипут се поклони према истоку и с уздигнутим рукама моло се Богу, да Бог опрости грехе и дарује вечни живот свима онима који са вером буду призивали његово име. У хришћанској традицији помиње се да се по свршетку молитве чу се глас с неба: "''Тако нека буде како си молио, целебниче мој Еразмо''!". Сав радостан погледао је светитељ још једном у небо и видео венац славе како се спушташе на њега, и видео хорове ангела, пророка, апостола и мученика, који су прилазили да приме његову душу. Најзад је узвикнуо: "''Господе, прими дух мо''ј!" и преминуо око [[303]]. године. Пештера са [[црква|црквицом]] светог Еразма и данас стоји недалеко од Охрида.
'''Свештеномученик Еразмо Охридски''' је [[хришћанство|хришћански]] [[светитељи|светитељ]]. Овај светитељ је био пореклом из [[Антиохија|Антиохије]] и живео је за време владавине царева [[Диоклецијан]]а и [[Максимијан]]а. Подвизивао се на гори Ливанској. У хришћанској традицији помиње се да је био обдарен од [[Бог]]а великим даром чудотворства. [[Слика:Krst.jpg|100п|десно]]Као [[архијереј]] пошао да проповеда [[Јеванђеље]]. У хришћанској традицији помиње се да је стигавши у град [[Охрид]], Еразмо [[молитва|молитвом]] васкрсао сина некога човека по имену Анастаса, и [[крштење|крстио]] га. Том приликом Еразмо је крстио и многе друге многобошце и разрушио у Охриду жртвенике. Због тога је оптужен цару Максимијану који је у то време био у [[Илирија|Илирији]]. Цар га је извео пред бакарни кип [[Зевс]]ов и наредио му, да принесе жртву и да се поклони идолу. Хришћани верују да је тада свети Еразмо учинио чудо те је из идола изашла страшна аждаја, која је поплашила народ, а потом је светитељ опет учинио чудо и убио аждају. После тога Еразмо је проповедао о [[Исус Христос|Христу]] и крстио двадесет хиљада људи. Цар је наредио да се побију сви који су се крстили, а Еразма је ставио на муке, па га онда бацио у тамницу. Хришћани верују и да му се јавио [[анђео]] и изведе Еразма из тамнице. Потом је отишао у Кампанију где је проповедао Јеванђеље људима, па се опет врати у град Хермелију и повукао се у једну пештеру (пустињу), да се у њој до смрти подвизава. Пред смрт трипут се поклони према истоку и с уздигнутим рукама моло се Богу, да Бог опрости грехе и дарује вечни живот свима онима који са вером буду призивали његово име. У хришћанској традицији помиње се да се по свршетку молитве чу се глас с неба: "''Тако нека буде како си молио, целебниче мој Еразмо''!". Сав радостан погледао је светитељ још једном у небо и видео венац славе како се спушташе на њега, и видео хорове ангела, пророка, апостола и мученика, који су прилазили да приме његову душу. Најзад је узвикнуо: "''Господе, прими дух мо''ј!" и преминуо око [[303]]. године. Пештера са [[црква|црквицом]] светог Еразма и данас стоји недалеко од Охрида.


[[Српска православна црква]] слави га 2. јуна по црквеном, а [[15. јун]]а по [[грегоријански календар|грегоријанском календару]].
[[Српска православна црква]] слави га 2. јуна по црквеном, а [[15. јун]]а по [[грегоријански календар|грегоријанском календару]].

Верзија на датум 15. јун 2006. у 11:41

Свештеномученик Еразмо Охридски је хришћански светитељ. Овај светитељ је био пореклом из Антиохије и живео је за време владавине царева Диоклецијана и Максимијана. Подвизивао се на гори Ливанској. У хришћанској традицији помиње се да је био обдарен од Бога великим даром чудотворства.

Као архијереј пошао да проповеда Јеванђеље. У хришћанској традицији помиње се да је стигавши у град Охрид, Еразмо молитвом васкрсао сина некога човека по имену Анастаса, и крстио га. Том приликом Еразмо је крстио и многе друге многобошце и разрушио у Охриду жртвенике. Због тога је оптужен цару Максимијану који је у то време био у Илирији. Цар га је извео пред бакарни кип Зевсов и наредио му, да принесе жртву и да се поклони идолу. Хришћани верују да је тада свети Еразмо учинио чудо те је из идола изашла страшна аждаја, која је поплашила народ, а потом је светитељ опет учинио чудо и убио аждају. После тога Еразмо је проповедао о Христу и крстио двадесет хиљада људи. Цар је наредио да се побију сви који су се крстили, а Еразма је ставио на муке, па га онда бацио у тамницу. Хришћани верују и да му се јавио анђео и изведе Еразма из тамнице. Потом је отишао у Кампанију где је проповедао Јеванђеље људима, па се опет врати у град Хермелију и повукао се у једну пештеру (пустињу), да се у њој до смрти подвизава. Пред смрт трипут се поклони према истоку и с уздигнутим рукама моло се Богу, да Бог опрости грехе и дарује вечни живот свима онима који са вером буду призивали његово име. У хришћанској традицији помиње се да се по свршетку молитве чу се глас с неба: "Тако нека буде како си молио, целебниче мој Еразмо!". Сав радостан погледао је светитељ још једном у небо и видео венац славе како се спушташе на њега, и видео хорове ангела, пророка, апостола и мученика, који су прилазили да приме његову душу. Најзад је узвикнуо: "Господе, прими дух мој!" и преминуо око 303. године. Пештера са црквицом светог Еразма и данас стоји недалеко од Охрида.

Српска православна црква слави га 2. јуна по црквеном, а 15. јуна по грегоријанском календару.

Литература

Спољашње везе