Европа (острво) — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
Нема описа измене
Ред 8: Ред 8:
== Историја ==
== Историја ==


Иако су острво вероватно приметили морепловци још у XVI веку, име је добило [[Уједињено Краљевство|британском]] броду ''Еуропа'', који је посетио острво у децембру 1774. године. Рушевине и гробови на острву сведоче о неколико покушаја насељавања оствра између 1860-их и 1920-их година.
Иако су острво вероватно приметили морепловци још у XVI веку, име је добило [[Уједињено Краљевство|британском]] броду ''Еуропа'', који је посетио острво у децембру 1774. године. Рушевине и гробови на острву сведоче о неколико покушаја насељавања оствра између 1860-их и 1920-их година, међутим острво се показало прилично негостољубиво, због недостатка питке воде, те ројева комараца и обиља ајкула које га насељавају.


== Клима ==
== Клима ==

Верзија на датум 11. јул 2014. у 16:21

Острво Европа (франц. Île Europa) је тропско корално острво површине 28км², које се налази у Мозамбичком каналу, на трећини пута од јужног Мадагаскара према јужном Мозамбику. Острво је посед Француске од 1897. године, али на њега такође право полаже Мадагаскар. Иако ненасељено, острво је део француског административног региона француске јужне и антарктичке земље (франц. Terres australes et antarctiques françaises, TAAF), а Француска одржава константно цивилно и војно присуство на острву још од 1950-их, са задужењем одржавања метеоролошке станице која се налази на самом острву.

Опис

Острво Европа је величине 6 километара у пречнику, са максималном надморском висином од 6 метара и 22.2 километра обале. Богато је разноврсном и добро очуваном природном вегетацијом и представља рај за бројни животињски свет, а пре свега је познато као омиљено место за размножавање зелених морских корњача. Окружено је коралним плажама и гребенима, те обухвата лагуну мангрова површине 9км², која је отворена према мору једном страном. На острву не постоје луке или пристаништа, а његова ексклузивна економска зона, заједно са зоном Басас да Индија, заузима површину од 127,300 км². Ипак, на острву постоји неасфалтирана авионска писта дужине 1,500 метара.

Историја

Иако су острво вероватно приметили морепловци још у XVI веку, име је добило британском броду Еуропа, који је посетио острво у децембру 1774. године. Рушевине и гробови на острву сведоче о неколико покушаја насељавања оствра између 1860-их и 1920-их година, међутим острво се показало прилично негостољубиво, због недостатка питке воде, те ројева комараца и обиља ајкула које га насељавају.

Клима

Клима острва је тропска и под утицајем Агуљаске струје, са температуром воде углавном преко 30°C, југоисточним пасатима током зиме и повременим циклонима.


Види још