Разговор:Македонски језик/Архива 1
Ово је архива прошлих расправа. Не мењајте садржај ове странице. Ако желите започети нову расправу или обновити стару, урадите то на тренутној страници за разговор. |
Архива 1 | Архива 2 |
Па?
И шта о језика? Можда зато шта он није признаен у Бугарској, не смије се наведивати да има македонски говорници тамо? То је већ притисак и угнетење - ми не можемо да им причамо на те људи који језик да говоре зато шта ми не волимо тај који они всушност и говоре.
Антоне, пуно релевантни извори посочују да у Бурарску има насеље које говори македонском језику:
- Етнолог, као један од најзначајни
- УКЛА
- хелсиншки комитет, кој иначе тврди и да број Македонаца у Бугарску је знатно вечи из садашњи, прикривени број (нивни коментар, не мој)
- Британика, једна велика енциклопедија *BBC, глобална телевизиска мрежа.
Зато, мислим да је реално да "Бугарску" стоји у графу. Поздрав, Бојан Манчев 15:53, 24. јануар 2006. (CET)
- Као шта сам написао већ у графи "Уопштено" "Према последњем попису само око 3000 држављани Бугарскоj су изjавиле да говоре македонски.Реч ни jе о македонцима,већ о jезика". Попис je наjпоуздан извор. Тако да према мени нема смисла да причамо о "притисак и угнетење", ова ниje политичка дискусиjа. Ми треба да решимо дали због толико назнатан броj говорници да стоjи Бугарска или да буде дел из "другим државама". Обично у графу "Говори се у:" су ставени држави са већи броj говорника. То jе све, остало jе покушаj пропаганде и можемо то да оставимо активистама одговораjуће структуре. Поздрав, --Антон Кецкаров 14:01, 25. јануар 2006. (CET)
- У овој енциклопедији се пише као и у свакој другој на Земљину куглу. А тамо врло јасно је изложена и Бугарска. Види горњи релевантни извори.
P.S. Јели си сигуран за то о политици и пропаганде, -Македонац-? :-) Бојан Манчев 01:43, 27. јануар 2006. (CET)
- Нисам добио одговор мог питања дали због само 3000 говорника (такви су резултати пописа, мада то може да не се допада некоме) мора да стоиjи и Бугарска. Тада морамо да наведемо и jош државе са више говорници.--Антон Кецкаров 18:49, 15. фебруар 2006. (CET)
Је ли? А ја ни сам добио одговор зашто се Википедија мора разликује из осталих светски енциклопедијама. Бојан Манчев 22:16, 15. фебруар 2006. (CET)
Ja не могу да коментирам какви су критериjуми неких из осталих енциклопедиjа. Можда они да описуjу сви држави, у коjи неки jе обjавио да прича т.зв. македонски jезик. Али jа могу и коментирам овде какви да буду критериjуми у Википедиjи. Према мени jeдан критериjум je броj говорника. --Антон Кецкаров 17:08, 16. фебруар 2006. (CET)
Антоне ако може да стоји у британии може и овде, а што се то теби не свиђа је друга ствар. Такође бих вас упозорио на правило 3 врађања. На енглској википедији се корисници после тога блокирају --Јованвб 22:03, 16. фебруар 2006. (CET)
Јованвб, jа сам поставио принципно питање а и сам то коментирао на разговор. Данас Боjан ниje ме почастио са одговор. Ако прочитате шта сам написао видећете да je моjе питање врло просто и не иде реч дали се мени или другоме свиђа или не: Ако ми ставимо Бугарскоj због 3000 говорника где je Немачка и друге државе у списку? (У СЧГ например према попису из 2002. год. има 25847 Македонаца (Предпостављам да већи део из њих je изjавио да говори и таj jезик). Jош у почетком сам предлажио да тачно одредимо принцип: ако je принцип броj говорника (као што се мени чини логичниje) имамо две варианте:
- да изброимо и многе друге земље;
- да примимо да Бугарска je у "другим државама".
Ако неко предлаже неки друг принцип - добро. Нек видимо плусове и минуси. --Антон Кецкаров 22:23, 16. фебруар 2006. (CET)
Могу ли да питам шта је разлог о овом твој "принцип"? Бојан Манчев 23:07, 16. фебруар 2006. (CET)
Наравно можеш да питаш. Разлог мог принципа je као и разлог свих принципа: да одредимо правила игре. :)--Антон Кецкаров 23:20, 16. фебруар 2006. (CET)
- Ај, немој молимте, правила игре су - пиши статије и оно шта је најбитно о њих. А број Македонаца у Бугарској је врло битан, јер је то суседња држава Македоније и има македонски организације који негују македонски језик. У твоју Немачку коју спомињеш - таквих организација једноставно - нема. Бојан Манчев 23:25, 16. фебруар 2006. (CET)
Aхаaа, политика значи! Je ли си ти сигуран да у "моjу" Немачку не постоje македонске организациje? P.S. Jа не ти сметам да напишеш чланак о Македонце у Бугарскоj. Добро си сам написао: "пиши статије и оно шта је најбитно о њих". Поздрав, --Антон Кецкаров 23:50, 16. фебруар 2006. (CET)
- Е баш хоћу да ми наведеш македонске организације из Немачке. Ја нисам чуо за њих. А и плус, значајна е и делатност македонских организације у Бугарској - обиди да уводи македонски језик у школама и разне друге институције за македонско малцинство, које то Бугарска стриктно не дозволује. Крај крајева, ако су два језика слична, шта не дозволи употреба македонским... Бојан Манчев 23:54, 16. фебруар 2006. (CET)
Боjан, то што неко незнаje нешта то не значи да то не постоjи. Еве само jeдан пример за 3 македонски организациjи у Немачкоj: http://217.16.70.236/default.aspx?pBroj=2289&stID=24540. О какви обиди да се уводи македонски језик у школама у Бугарскоj причаш? Колико су родители то изjавили као захтев и где? Поздрав, --Антон Кецкаров 00:07, 17. фебруар 2006. (CET)
Да ли знате када ће се увести македомски језик у бугарским школама, када се уведе бугарски у македонским!
Када ће се признати македонци у бугарској 'каде се признају бугари у македонији!
Сва питања у вези македонаца поставите их обрнуто!
Зашто неко да ти призна нацију кад ти им недаш мањину у Македонији?
И онај дечко да научи српски или да уопште не покушава да пише... лакше ће му бити да научи бугарски!
Једно питање у вези тога ЗАШТО ПОЛА МАКЕДОНИЈЕ ИМА БУГАРСКО ДРЖАВЉАНСТВО?
Јеремијин одговор
Македонски језик не постоји исто као што не постоји ни македонска нација. Македонски језик је мешавина српског и бугарског.
Као што не постоје босански и црногорски, тако не постоји ни македонски.
- Језик нема везе са нацијом. А што се тиче "македонског језика", он има властиту граматичку и лингвистичку структуру, као и словеначки, према томе не може се сматрати дијалектом. Случај босанског и црногорског, је сасвим друга прича. Они који заговарају њихово постојање су обојени политичким и националистичким бојама. Такав приступ језику не занима лингвисте и остале који се баве свијетским језицима. Тако да по најугледнијим свијетским лингвистима дан данас, босански и црногорски као посебне језичке и лингвистичке структуре не постоје. А једино су угледни свијетски стручњаци језика, по мени, мјеродавни да кажу да ли је нешто дијалект или језик. --Славен Косановић 20:01, 15. фебруар 2006. (CET)
- Мислим такође да Википедија није мјесто за анализе те природе, пошто је енциклопедија. Тиме треба да се баве стручњаци језика, а ми смо овдје да констатујемо њихове закључке, како у вези језика, тако и за све остале области и науке. При томе треба да се водимо оним мишљењима и закљуцима који су општеприхваћени, а не да дајемо личне констатације. Енциклопедија није и не смије да буде форум за изношење личних ставова када је у питању наука и језик. Дискутовати се наравно може, а и пожељно је на страницама за разговор, о било којој теми, али оно што уђе у чланак треба да буде поткријепљено научним и стручним мишљењима.--Славен Косановић 20:06, 15. фебруар 2006. (CET)
Од када постоје
Источна и западна група Јужнословенских језика??? Јел то од како је Бугарска ушла у НАТО?--Оњегин (разговор) 01:05, 20. новембар 2013. (CET)
Први поднаслов
Ако некоj тврди да "у другој половини прошлога века код Македонаца је већ веома изразито формирана свест о томе да су они посебан словенски народ и да је македонски језик посебан словенски језик (Ђорђи Пулевски, Константин Миладинов, Рајко Жинзифов, Григор Прличев и др.)" мора за то да изнесе одредену аргументациjу. Ко може да каже да бугарски интелектуалци Константин Миладинов, Рајко Жинзифов, Григор Прличев нису били такви? То je исто као некоj сада да напише да Вук ниje био Србин, него Словен или рецимо припадник новоствареноj (у ХХ в.) Босанскоj нации :). Извините, но реченица да "у првој половини XX века почиње новији период развоја македонске књижевности, кад она добија грађански карактер. Јављају се песници који пишу у духу националног романтизма (К. Миладинов, Р. Жинзифов, Г. Прличев) и сакупљачи народних умотворина (браћа Миладинови, Шапкарев, Цепенков и др.)." сосема ниje коректна - бар за то што већина из наведених нису били на овом свету у првој половини XX века. Да не причамо о томе да су они биле и да су радили као Бугари, а не као Македонци у етничком смислу. Jордан
Eве jедан цитат од Прличев: http://www.geocities.com/mac_truth/secrets/prlicev.html Jордан
P.S. И од Константин Миладинов - http://www.geocities.com/mac_truth/secrets/miladinovci.html
Покварене спољашње повезнице 5
Током неколико аутоматски провера, бот је пронашао покварене спољашње повезнице. Молимо вас проверите да ли је повезница добра, поправите је или је уклоните!
- http://www.websters-online-dictionary.org/definition/Macedonian-english/ (archive)
- In Македонски језик on 2014-10-04 07:54:41, 404 Not Found
- In Македонски језик on 2015-02-21 07:32:42, 404 Not Found
Веб страница је сачувана у Интернет архиви. Препоручујемо вам да ставите везу до одређене архивиране верзије: [1].--Autobot (разговор) 08:32, 21. фебруар 2015. (CET)
Покварене спољашње повезнице 6
Током неколико аутоматски провера, бот је пронашао покварене спољашње повезнице. Молимо вас проверите да ли је повезница добра, поправите је или је уклоните!
- http://www.misirkov.org/ (archive)
- In Македонски језик on 2014-10-04 07:54:57, Socket Error: 'A connection attempt failed because the connected party did not properly respond after a period of time, or established connection failed because connected host has failed to respond'
- In Македонски језик on 2015-02-21 07:32:43, Socket Error: 'A connection attempt failed because the connected party did not properly respond after a period of time, or established connection failed because connected host has failed to respond'
Веб страница је сачувана у Интернет архиви. Препоручујемо вам да ставите везу до одређене архивиране верзије: [2].--Autobot (разговор) 08:32, 21. фебруар 2015. (CET)
ДЗ
У стандардном српском језику нема дублета дз.--Владимир Нимчевић (разговор) 19:56, 14. септембар 2015. (CEST)