Таорски мајдан камена
Изглед
Таорски мајдан камена налази се у близини изворишта реке Скрапеж и Таорских врела у селу Таор испод планине Повлен. Овде се од средњег века вади бигар (сига, седра), камен шупљикаве текстуре и велике порозности.[1]
Употреба
[уреди | уреди извор]Док је у сировом стању, бигар је тако мек да се може резати тестером. Након сушења очврсне. Лаган за обраду и лак, у средњем веку служио је као главни грађевински материјал за градњу сводова и купола цркава. Од таорског камена израђени су најстарији надгробни споменици по селима низ Скрапеж до Косјерића, обележени тек по неким крстом или краћим натписом.[1]
Види још
[уреди | уреди извор]Референце
[уреди | уреди извор]Литература
[уреди | уреди извор]- Дудић, Никола (1995). Стара гробља и надгробни белези у Србији. Београд: Републички завод за заштиту споменика културе; Просвета. ISBN 978-86-80879-07-9.
- Николић, Радојко (1998). Каменоресци народног образа: каменорезаштво и каменоресци западне Србије. Чачак: „Литопапир”.
- Драгићевић, Љубинко М.; Ршумовић, Михаило М. (2008). Конзервација и рестаурација камена. Београд: Републички завод за заштиту споменика културе. ISBN 978-86-80879-72-7.