Харијет Бичер Стоу
Харијет Бичер Стоу | |
---|---|
Лични подаци | |
Пуно име | Харијет Елизабет Бичер Стоу |
Датум рођења | 14. јун 1811. |
Место рођења | Личфилд, САД |
Датум смрти | 1. јул 1896.85 год.) ( |
Место смрти | Хартфорд, САД |
Занимање | писац |
Породица | |
Родитељи | Лајман Стоу Роксана Фут Бичер |
Књижевни рад | |
Најважнија дела | Чича Томина колиба |
Потпис | |
Званични веб-сајт |
Харијет Елизабет Бичер Стоу (енгл. Harriet Beecher Stowe; Личфилд, 14. јун 1811 — Хартфорд, 1. јул 1896[1]) била је аболициониста и аутор више од 10 књига, од којих је најчувенија Чича Томина колиба, која описује живот у ропству[2] и која је први пут објављена у наставцима 1851. и 1852 у аболиционистичком гласилу National Era.[3]
Живот и дело
[уреди | уреди извор]Харијет Елизабет Бичер је рођена 14. јуна 1811. у Личфилду, у Конектикату,[4] као седма од деветоро деце и најмлађа ћерка Лајмана Бичера, конгрегационалистичког свештеника, и Роксане Фут Бичер. Након што је њена мајка умрла од туберкулозе 1816. године, њен отац се оженио са Харијет Портер, са којом је имао још четворо деце. С обзиром да је потицала из веома утицајне породице, Бичер је имала прилику да се образује у веома угледној школи – Женској академији у Личфилду (Litchfield Female Academy), где је уписана 1819. године.[5] Још од малих ногу показивала је велики потенцијал, такав да је њен отац, свестан потешкоћа са којима ће се сусрести због тога што је жена, наводно једном рекао да му је жао што се није родила као мушкарац.[6]
Године 1824. преселила се у Хартфорд како би похађала једну од првих образованих институција за жене (Hartford Female Seminary) коју је основала и водила њена сестра Кетрин Е. Бичер.[5] Не само да је ту добила академско образовање које је у то доба било углавном доступно само мушкарцима, већ је и убрзо и сама почела да подучава (од 1827. године).[5] Почела је да пише средином двадесетих година 19. века, а њена прва дела су један теолошки есеј и недовршена трагедија у бланкверсу „Клеон” (1825). Њена прва објављена дела су приче за часопис Western Monthly Magazine (1833).[7]
Године 1832. са породицом се преселила у Синсинати (Кентаки).[5] Године које је провела у Синсинатију, према неким изворима, представљају кључни период у животу Харијет Бичер Стоу, јер се тада изградила и као предавач, и као писац.[6] До 1837. године била је асистент на Западњачком институту за жене, који је такође основала њена сестра Кетрин, а 1836. удала се за Келвина Елиса Стоуа, професора библијске књижевности у школи њеног оца, са којим је имала седморо деце.[7] У Синсинатију се такође по први пут сусрела са проблемом робовласништва, а како су и њена и мужевљева породица били противници ропства, убрзо су се придружили аболиционистичком покрету.[7]
Слике ропства са којима се сусретала током живота у држави Кентаки поново ће оживети у чувеном роману Чича Томина колиба.[6] Овај роман написала је у Брансвику, Мејн, где се преселила 1850. године. Роман је најпре објављиван у наставцима у часопису National Era, а у целини је први пут објављен 1852. године. Преведен је на најмање двадесет и три језика и доживео је велики успех, али је и жестоко нападан на „робовласничком Југу“ САД.[7] Године 1856. објавила је још један антиробовласнички роман (Dred: A Tale of the Great Dismal Swamp), али он није доживео успех.[7]
Од 1852. до 1864. живела је у Андоверу, у Масачусетсу, да би се, након што се њен муж пензионисао, поново преселила у Хартфорд. Док је живела у Андоверу, објавила је још неколико романа, који представљају хронике живота у Новој Енглеској.[7] Такође је објављивала чланке у часопису Atlantic Monthly, што јој је доносило профит све до 1869. када је часопис изгубио више од 15.000 претплатника због њеног чланка Права прича о животу Лејди Бајрон (The Truе Story of Lady Byron’s Wife), где је представила њене брачне проблеме и развод од чувеног песника. Ипак, ово је није спречило да чланак прошири и објави као књигу под насловом Одбрана Лејди Бајрон (Lady Byron Vindicated).[7] Поред поменутих дела, Харијет Бичер Стоу је писала и објављивала и књиге за децу.[7] Умрла је у Хартфорду 1. јула 1896, у 85. години, од можданог удара.[5]
Изабрани радови
[уреди | уреди извор]Књиге
[уреди | уреди извор]Романи
[уреди | уреди извор]- „Uncle Tom's Cabin; or, Life Among the Lowly”. The National Era. 5. 6. 1851.
- Uncle Tom's Cabin, or, Life among the Lowly. Boston & Cleveland: J.P. Jewett; Jewett, Proctor & Worthington. 1852.
- Uncle Tom's Cabin: The Great American Novel, to be completed in six weekly numbers, price one penny each Saturday. London: Vickers. 7. 8. 1852.
- Uncle Tom's Cabin; or, The History of a Christian Slave. London: Partridge and Oakey. 1852.
- Dred, A Tale of the Great Dismal Swamp. Boston: Phillips, Sampson. 1856.
- Our Charley and What to do with Him. Boston: Phillips, Sampson. 1858.
- The Minister's Wooing. New York: Derby and Jackson. 1859.
- The Pearl of Orr's Island: A Story of the Coast of Maine. Boston: Ticknor and Fields. 1862.
- Agnes of Sorrento. Boston: Ticknor and Fields. 1862.
- Oldtown Folks. Montreal; London: Dawson; Sampson Low, Son & Marston. 1869.
- Little Pussy Willow. Boston: Fields, Osgood. 1870.
- Pink and White Tyranny; A Society Novel. Boston: Roberts Brothers. 1871.
- My Wife and I: or, Harry Henderson's History. Boston; New York: Houghton, Mifflin and Co.; J.B. Ford and Company. 1871.
- Six of One by Half a Dozen of the Other. Boston: Roberts Brothers. 1872.
- We and our Neighbors; or, The Records of an Unfashionable Street: A Novel. New York: J.B. Ford & Company. 10. 1. 1875.
Драма
[уреди | уреди извор]- The Christian Slave. A Drama founded on a Portion of Uncle Tom's Cabin. Boston: Phillips, Sampson & Company. 1855.
Поезија
[уреди | уреди извор]- Religious Poems. Boston: Ticknor and Fields. 1867.
Дела која нису фикција
[уреди | уреди извор]- A New England Sketchbook. Lowell [Mass.]: A. Gilman. 1834.
- Earthly Care, A Heavenly Discipline. Boston: The American Tract Society.
- „A New Year's Dream”. The Christian Keepsake, and Missionary Annual, for MDCCCXLIX. n.l.: Brower, Hayes & Co.
- History of the Edmonson Family. Andover, Mass.: The Author. 1852?.
- A Key to Uncle Tom's Cabin, presenting the original facts and documents upon which the story is founded together with corroborative statements verifying the truth of the work. Boston, Cleveland, London: John P. Jewett & Co.; Jewett, Proctor & Worthington; Low and Company. 1853.
- Sunny Memories of Foreign Lands. Boston; New York: Phillips, Sampson, and Company; J.C. Derby. 1854.
- First Geography for Children. Boston: Philips, Sampson and Co. 1855.
- Stories about our Dogs. Edinburgh: William P. Nimmo.
- House and Home Papers. Boston: Ticknor and Fields. 1865.
- Little Foxes. Boston: Ticknor and Fields. 1866.
- Men of our Times; or, Leading Patriots of the Day. Being narratives of the lives and deeds of statesmen, generals, and orators. Including biographical sketches and anecdotes of Lincoln, Grant, Garrison, Sumner, Chase, Wilson, Greeley, Farragut, Andrew, Colfax, Stanton, Douglass, Buckingham, Sherman, Sheridan, Howard, Phillips and Beecher. Hartford, Conn.; New York: Hartford Publishing Co.; J.D. Denison. 1868.
- The Chimney Corner. Boston: Ticknor and Fields. 1868.
- The American Woman's Home; or, Principles of Domestic Science being a guide to the formation and maintenance of economical, healthful, beautiful, and Christian homes. New York; Boston: J.B. Ford and Company; H.A. Brown & Co. 1869.
- Principles of Domestic Science as Applied to the Duties and Pleasures of Home: A Text-book for the use of Young Ladies in Schools, Seminaries, and Colleges. New York: J.B. Ford and Company. 1870.
- The Lives and Deeds of our Self-made Men. Hartford, Conn.: Worthington, Dustin. 1872.
- Lady Byron Vindicated: A History of the Byron Controversy, from its beginning in 1816 to the present time. Boston: Fields, Osgood, & Co. 1870.
- Palmetto-Leaves. Boston: J.R. Osgood and Company. 1873.
- Woman in Sacred History: A Series of Sketches Drawn from Scriptural, Historical, and Legendary Sources. New York: J.B. Ford and Company. 1873.)
- Footsteps of the Master. New York: J.B. Ford & Company. 1877.
- Bible Heroines, Being Narrative Biographies of Prominent Hebrew Women in the Patriarchal, National, and Christian Eras, Giving Views of Women in Sacred History, as Revealed in the Light of the Present Day. New York: Fords, Howard, & Hulbert. 1878.
- Poganuc People: Their Loves and Lives. New York: Fords, Howard, & Hulbert. 1878. [1878].
- He's Coming Tomorrow. Boston: James H. Earle.
- A Dog's Mission; or, The Story of the Old Avery House and Other Stories. New York: Fords, Howard, and Hulbert. 1880.
Колекција
[уреди | уреди извор]Током Харијетиног живота
[уреди | уреди извор]- The Mayflower; or, Sketches of Scenes and Characters among the Descendants of the Pilgrims. New York: Harper & Brothers. 1843.
- Uncle Sam's Emancipation; Earthly Care, A Heavenly Discipline; and Other Sketches. Philadelphia: W.P. Hazard. 1853.
- Evergreen: Being the Smaller Works of Mrs. H. Beecher Stowe. Belfast: Alex. S. Mayne. 1853.
- Queer Little People. Boston: Ticknor and Fields. 1868.
- Oldtown Fireside Stories. Boston: J.R. Osgood. 1872.
- Betty's Bright Idea [and Other Stories]. New York: J.B. Ford & Company. 1876.
- Sam Lawson's Oldtown Fireside Stories. Boston; New York: Houghton, Mifflin and Company. 1887.
- Life of Harriet Beecher Stowe Compiled from her Letters and Journals by her son, Charles Edward Stowe. Boston; New York: Houghton Mifflin and Company. 1889.
Значајне постхумне колекције
[уреди | уреди извор]- The Writings of Harriet Beecher Stowe. Boston: Houghton, Mifflin & Co. 1896—1897. 17 Volumes. (A digital copy, hosted by HathiTrust, is linked to each volume number: Vol. I and Vol. II: Uncle Ton's Cabin and A Key to Uncle Tom's Cabin in two volumes; Vol. III & Vol IV: Dread, A Tale of the Great Dismal Swamp and Antislavery Tales and Papers, and Life in Florida After the War; in two volumes Vol. V: The Minister's Wooing; Vol. VI: The Pearl of Orr's Island; Vol. VII: Agnes of Sorento; Vol. VIII: Household Papers and Stories; Vol. IX and Vol. X: Oldtown Folks and Sam Lawson's Oldtown Fireside Stories in two volumes; Vol. XI" Poganuc Peoples and Pink and White Tyranny; Vol. XII: My Wife and I; Vol. XIII: We and Our Neighbors; [Vol. XIV]: Stories, Sketches and Studies: "Uncle Lot," "Love versus Law," "The Tea Rose," "Aunt Mary," "Frankness," "Cousin William," "Mrs. A and Mrs. B; or, What She Thinks about It," "Which is the Liberal Man?" "The Canal Boat," "Feeling," "The Seamstress," "Old Father Morris," "The Coral Ring," "Art and Nature," "The New Year's Gift," "Our Wood Lot in Winter," "The Mourning Veil," "New England Ministers," "Betty's Bright Idea," Deacon Pritkin's Farm, The First Christmas of New England and Little Foxes; Vol. XV: Religious Studies, Sketches and Poems; Vol. XVI: Stories and Sketches for the Young: Queer Little People, Little Pussy Willow, The Minister's Watermelons, A Dog's Mission, Lulu's Pupil and The Daisy's First Winter; [Vol. XVII]: Life and Letters of Harriet Beecher Stowe edited by Annie Field.)
- Kathryn Sklar, ур. (1982). Harriet Beecher Stowe: Three Novels. New York: Library of America. ISBN 978-0-940450-01-1. (Contains Uncle Tom's Cabin, The Minister's Wooing and Oldtown Folks.)
Приче и чланци
[уреди | уреди извор]- „Cousin William”. The Boston Weekly Magazine. 1 (3): 19. 22. 9. 1838.
- „Old Father Morris”. Lady's Book: 145. октобар 1838.
- „Flower Gathering”. Southern Rose. 7 (4): 60. 13. 10. 1838.
- „Trials of a Housekeeper”. Godey's Lady's Book. XVIII: 4. јануар 1839.
- „Stealing Peaches”. Episcopal Recorder. 16 (43): 172. 19. 1. 1839.
- „Olympiana”. Lady's Book: 241. јун 1839.
- „The Drunkard Reclaimed (I)”. New York Evangelist. 10 (48): 1. 30. 11. 1839. and „The Drunkard Reclaimed (II)”. New York Evangelist. 10 (40): 1. 7. 12. 1839.
- „Art and Nature”. Lady's Book: 241. децембар 1839.
- "Mark Meriden" in E. Leslie, ур. (1841). Mr. and Mrs. Woodbridge with Other Tales. Providence, R.I.: Isaac H. Cady. стр. 129. (Digital copy hosted by HathiTrust.)
- „The Tea Rose”. Godey's Lady's Book. 24 (3): 145. март 1842.
- „The Dancing School (I)”. New York Evangelist. 14 (14): 1. 6. 4. 1843. and „The Dancing School (II)”. New York Evangelist. 14 (14): 1. 13. 4. 1843.
- „The Family Circle”. Christian Reflector. 6 (19). 10. 5. 1843.
- „Feeling”. New York Evangelist. 14 (16): 1. 20. 4. 1843.
- „Now we see through a glass darkly”. New York Evangelist. 14 (23): 1. 8. 6. 1843.
- „The Bashful Cousin”. Philanthropist. 7 (44): 4. 12. 7. 1843.
- „So Many Calls”. Ladies Repository, and Gatherings of the West. 3: 278. септембар 1843.
- „The Nursery (I)”. The Youth's Companion. 17 (25): 98. 26. 10. 1843. and „The Nursery (II)”. The Youth's Companion. 17 (26): 102. 2. 11. 1843.
- „Which is the Liberal Man?”. New York Evangelist. 15 (5): 1. 1. 2. 1844.
- „Moralist and Miscellanist”. Christian Reflector. 7 (6): 24. 8. 2. 1844.
- „Mark Meriden”. The Rover: A Weekly Magazine of Tales, Poetry, and Engravings. 3 (24): 376. 7. 8. 1844.
- „Tales and Sketches of Real Life”. Littell's Living Age. 2 (18): 339. 14. 9. 1844.
- „Mary at the Cross”. New York Evangelist. 15 (48): 192. 28. 11. 1844.
- „Love and Fear”. New York Evangelist. 15 (49): 196. 5. 12. 1844.
- „Immediate Emancipation – A Sketch”. The Cincinnati Weekly Herald and Philanthropist. 9 (21): 2. 5. 2. 1845.
- „Ladies' Department”. Massachusetts Ploughman and New England Journal of Agriculture. 4 (24): 4. 15. 3. 1845.
- „Narrative”. The Youth's Companion. 18 (48): 190. 3. 4. 1845.
- „Slavery”. Zion's Herald and Wesleyan Journal. 16 (15): 60. 9. 4. 1845.
- „The Interior or Hidden Life”. New York Evangelist. 16 (16): 1. 17. 4. 1845..
- „Uncle Abel and Little Edatrd”. Zion's Herald and Wesleyan Journal. 16 (21): 1. 21. 5. 1845..
- „A Tradition of the Church of Laodicea”. Episcopal Recorder. 23 (28): 109. 27. 9. 1845.
- „Children”. New York Evangelist. 17 (3): 1. 15. 1. 1846.
- „What will the American People do? (I)”. New York Evangelist. 17 (5): 1. 29. 1. 1846. and „What will the American People do? (II)”. New York Evangelist. 17 (6): 1. 5. 2. 1846.
- „Parents and Children”. The New York Observer and Chronicle. 24 (32): 128. 8. 8. 1946.
- „The Way to Live on Christ”. Christian Watchman. 28 (2): 1. 8. 1. 1847.
- „Feelings”. Godey's Magazine and Lady's Book. 36: 102. фебруар 1848.
- „The Coral Ring”. Godey's Magazine and Lady's Book. 36: 340. јун 1848.
- „Moral Tales (I)”. The Youth's Companion. 22 (20): 77. 14. 9. 1848. and „Moral Tales (II)”. The Youth's Companion. 22 (21): 81. 21. 9. 1848.
- „Atonement – A Historical Reverie”. New York Evangelist. 19 (52): 1. 28. 12. 1948.
- „A Little Child Shall Lead Them”. Christian Parlor Magazine: 248. 1. 5. 1850.
- „The Freeman's Dream: A Parable”. National Era. IV (31): 121. 1. 8. 1850.
- „Earthly Care a Heavenly Discipline”. New York Evangelist. 21 (1): 1. 1. 8. 1850.
- „Heinrich Stilling”. New York Evangelist. 22 (6): 1. 6. 2. 1851.
- „The Two Altars; or, Two Pictures in One (I)”. New York Evangelist. 22 (24): 1. 12. 6. 1851. and „The Two Altars; or, Two Pictures in One (II)”. New York Evangelist. 22 (25): 1. 19. 6. 1851. (Reprinted in a collection of leading abolitionists with facsimile signatures of the authors. Autographs for Freedom. London: Sampson Low, Son & Co.; and John Cassell. 1853. стр. 88. Digitised by Archive.org.)
- „The True Story of Lady Byron's Life”. The Atlantic Monthly. 24: 295. септембар 1869.
Види још
[уреди | уреди извор]Референце
[уреди | уреди извор]- ^ Wilson, Scott. Resting Places: The Burial Sites of More Than 14,000 Famous Persons, 3d ed.: 2 (Kindle Location 45342). McFarland & Company, Inc., Publishers. Kindle Edition.
- ^ Vollaro, Daniel R. 'Lincoln, Stowe, And The Little Woman/Great War' Story: The Making, And Breaking, Of A Great American Anecdote'. Journal of the Abraham Lincoln Association 30.1 (2015): 1. Web. 30 Mar. 2015.
- ^ Hedrick 1995, стр. 208
- ^ McFarland 2007, стр. 112
- ^ а б в г д Weinstein, Cindy. The Cambridge Companion to Harriet Beecher Stowe. Cambridge University Press. стр. xi. ISBN 978-0-511-22184-2.
- ^ а б в Robbins, Sarah. The Cambridge Introduction to Harriet Beecher Stowe. Cambridge University Press. стр. 3. ISBN 978-0-511-27388-9.
- ^ а б в г д ђ е ж Bloom, Harold (2008). Bloom's Guides: Uncle Tom's Cabin. Bloom's Literary Criticism. ISBN 978-0-7910-9789-2.
Литература
[уреди | уреди извор]- McFarland, Philip (2007). Loves of Harriet Beecher Stowe. New York: Grove Press. стр. 112. ISBN 978-0-8021-4390-7.
- Hedrick, Joan D. (1995). Harriet Beecher Stowe: A Life. Oxford University Press. стр. 208. ISBN 978-0-19-802310-4.
- Weinstein, Cindy. The Cambridge Companion to Harriet Beecher Stowe. Cambridge University Press. ISBN 978-0-511-22184-2.
- Robbins, Sarah (2007). The Cambridge Introduction to Harriet Beecher Stowe. Cambridge University Press. ISBN 978-0-511-27388-9.
- Bloom, Harold (2008). Bloom's Guides: Uncle Tom's Cabin. Bloom's Literary Criticism. ISBN 978-0-7910-9789-2.
- Adams, Bluford (18. 12. 2014). „"A Word or Two on the Other Side": Harriet Beecher Stowe in the Debate Over Women's Health”. ESQ: A Journal of the American Renaissance (на језику: енглески). 60 (4): 593—633. ISSN 1935-021X. S2CID 161598914. doi:10.1353/esq.2014.0019.
- DiMaggio, Kenneth (2014). „Uncle Tom's Cabin: Global Best Seller, Anti-slave Narrative, Imperialist Agenda”. The Global Studies Journal. 7 (1): 15—23. doi:10.18848/1835-4432/CGP/46892.
- Hedrick, Joan D. (август 1997). „Harriet Beecher Stowe”. Ур.: Richard Kopley. Prospects for the Study of American Literature: A Guide for Scholars and Students (на језику: енглески). NYU Press. стр. 112–32. ISBN 978-0-8147-4698-1. Приступљено 20. 9. 2018.
- Holliger, Andrea (20. 3. 2015). „America's Culture of Servitude at War: The Servant Problem, The Soldier Problem, and Harriet Beecher Stowe's House and Home Papers”. ESQ: A Journal of the American Renaissance (на језику: енглески). 61 (1): 37—72. ISSN 1935-021X. S2CID 159913134. doi:10.1353/esq.2015.0004. Приступљено 20. 9. 2018.
- Kellow, Margaret M.R. (новембар 2013). „Women and Abolitionism in the United States: Recent Historiography” (PDF). History Compass (на језику: енглески). 11 (11): 1008—20. ISSN 1478-0542. doi:10.1111/hic3.12100. Архивирано из оригинала (PDF) 16. 1. 2017. г. Приступљено 20. 9. 2018.
- Klein, Rachel N. (1. 10. 2001). „Harriet Beecher Stowe and the Domestication of Free Labor Ideology”. Legacy (на језику: енглески). 18 (2): 135—52. ISSN 1534-0643. S2CID 144096199. doi:10.1353/leg.2001.0026.
- Koester, Nancy (2014). Harriet Beecher Stowe: A Spiritual Life. Eerdmans.xi, 371.
- Nichols, Anne (2016). „Harriet Beecher Stowe's Woman In Sacred History: Biblical Criticism, Evolution, and the Maternal Ethic.”. Religion & Literature. 47 (3). Приступљено 20. 9. 2018.
- Pelletier, Kevin (2013). „David Walker, Harriet Beecher Stowe, and the Logic of Sentimental Terror”. African American Review (на језику: енглески). 46 (2): 255—69. ISSN 1945-6182. S2CID 142191833. doi:10.1353/afa.2013.0079.
- Scott, John Anthony. Woman Againat Slavery: The Story of Harriet Beecher Stowe. . New York: Thomas Y. Crowell. 1978. ISBN 978-0-690-00701-5..
- Vollaro, Daniel R. (зима 2009). „Lincoln, Stowe, and the 'Little Woman/Great War' Story: The Making, and Breaking, of a Great American Anecdote”. Journal of the Abraham Lincoln Association. 30 (1). .
- Wilson, Edmund (2019). „Harriet Beecher Stowe”. Patriotic Gore. New York: Farrar, Straus and Giroux. ISBN 978-1-4668-9963-6. OCLC 269476.
Спољашње везе
[уреди | уреди извор]Presentation by Joan Hedrick on Harriet Beecher Stowe: A Life, October 17, 1996, C-SPAN |
- Harriet Beecher Stowe's Cat Calvin
- Харијет Бичер Стоу на сајту IMDb (језик: енглески)
- Harriet Beecher Stowe на сајту Пројекат Гутенберг (језик: енглески)
- Харијет Бичер Стоу на сајту Internet Archive (језик: енглески)
- Харијет Бичер Стоу на сајту LibriVox (језик: енглески)
- Works by Харијет Бичер Стоу in eBook form на сајту Standard Ebooks
- Harriet Beecher Stowe's Uncle Tom's Cabin: an Electronic Edition of the National Era Version Архивирано на сајту Wayback Machine (25. јун 2009) – Edited by textual scholar Wesley Raabe, this is the first edition of the novel to be based on the original text published in the National Era
- Uncle Tom's Cabin and American Culture Архивирано на сајту Wayback Machine (7. мај 2009) – A multimedia archive edited by Stephen Railton about the Stowe's novel's place in American history and society
- Harriet Beecher Stowe House & Center – Stowe's adulthood home in Hartford, Connecticut
- Harriet Beecher Stowe Society – Scholarly organization dedicated to the study of the life and works of Harriet Beecher Stowe
- The Online Books Page (University of Pennsylvania)
- Life of Harriet Beecher Stowe Compiled From Her Letters and Journals by Her Son Charles Edward Stowe на пројекту Гутенберг
- Harriet Beecher Stowe's brief biography and works
- "Uncle Tom's Cabin: the book that ignited a nation"
- "How To Live on Christ", a pamphlet by Harriet Beecher Stowe, taken from her Introduction to Chistopher Dean's Religion As It Should Be or The Remarkable Experience and Triumphant Death of Ann Thane Peck published in 1847—Hudson Taylor sent a pamphlet using the words of this preface out to all the missionaries of the China Inland Mission in 1869.
- Barron's BookNotes for Uncle Tom's Cabin – The Author and Her Times
- "Writings of Harriet Beecher Stowe" from C-SPAN's American Writers: A Journey Through History
- Letter from Harriet Beecher Stowe to Horace Mann, 2 March 1852 from the Horace Mann Papers III at the Massachusetts Historical Society, retrieved June 4, 2012
- Beecher-Stowe family Papers. Schlesinger Library, Radcliffe Institute, Harvard University.
- The 1849 Cholera Epidemic in Kentucky and Ohio and its connection to Harriet Beecher Stowe's "Uncle Tom's Cabin"
- Michals, Debra "Harriet Beecher Stowe". National Women's History Museum. 2017.
- Stowe family collection from Princeton University Library. Special Collections