Пређи на садржај

Аеродром Њујорк — Џон Ф. Кенеди

С Википедије, слободне енциклопедије
Аеродром Џон Ф. Кенеди

Лого аеродрома

Аеродром Џон Ф. Кенеди
Аеродром Џон Ф. Кенеди

Општи подаци
Изворни назив John F. Kennedy Airport
IATA JFK
ICAO KJFK
Тип Јавни
Оператор Port Authority of New York and New Jersey
Држава САД
Најближи град Њујорк
Надморска висина 4 m
Статистика
Број писта 4
Полетно-слетне стазе
Смер Дужина Површина
m ft
04L/22R 3.460 11.351 Асфалтирана/Бетон
04R/22L 2.560 8.400 Асфалтирана
13L/31R 3.048 10.000 Асфалтирана
13R/31L 4.442 14.572 Асфалтирана/Бетон

Међународни аеродром Џон Ф. Кенеди (IATA: JFK, ICAO: KJFK, ФАА ЛИД: JFK) (енгл. John F. Kennedy International Airport) налази се у Њујорку, у Сједињеним Америчким Државама. У почетку се звао аеродром Ајдлвајлд, а сада Кенеди — ЏФК. Аеродром се налази у четврти Јамајка, Квинс, у југоисточном делу Њујорка око 19 km од Доњег Менхетна.

Аеродром ЏФК је најновији и најактивнији, поред још три аеродрома који постоје у Њујорку. Аеродромом управља Лучко надлештво Њујорка и Њу Џерзија (Port Authority of New York and New Jersey), које је такође надлежно за још три аеродрома у ширем подручју Њујорка: Аеродром Њуарк, Аеродром ЛаГвардија и Аеродром Тетерборо. На Аеродрому ЏФК је база нискотарифне авио-компаније Џет Блу ервејз, као и хабови за међународне операције Американ ерлајнса и Делта ер лајнса. Током 2000. године, аеродромом ЏФК се користило око 50.000 путника дневно. Линија ЏФК — Лондон Хитроу је најкоришћенија авио-линија у САД, са 2,9 милиона путника који су летели на овој линији 2000. године. Друге популарне дестинације на које се може летети са ЏФК су Париз, Франкфурт и Токио. Скоро 100 авио-компанија из више од 50 земаља врше редовне летове са ЏФК аеродрома.

ЏФК није познат само као међународна капија САД (слоган аеродрома је „Где Америка поздравља свет“ (енгл. Where America Greets the World), већ има и велики број свакодневних домаћих летова. У 2006. години овај аеродром користило је 42,6 милиона путника; аеродром Њуарк око 35,4 милиона и аеродром Ла Гвардија око 26 милиона, тако да је укупан број авио-путника у Њујорку био око 104 милиона.

У Србију, једном недељно и то до Приштине лети АТА ерлајнс. ЈАТ је, док је у време СФРЈ одржавао линију до Њујорка као и за време код шер аранжмана са Узбекистан ервејзом, такође користио аеродром ЏФК. Од 23 јуна 2016. Ер Србија врши летове до тог аеродрома.

Магистрални правац Белт парквеј који пролази поред аеродрома јесте његова главна веза са градом Њујорком, Њу Џерзијем и државом Њујорк на западу, као и са Лонг Ајлендом на истоку. Монорејл систем ЕрТрејн ЏФК, завршен 2003, повезује га са линијама А и Е Њујоршког метроа, као и са Лонг Ајленд приградском железницом.

Пасошка контрола на ЏФК


Спољашње везе

[уреди | уреди извор]