Луси (аустралопитекус)
Луси је познатији назив за фосил аустралопитекуса АЛ 288-1, који чини неколико стотина комада костију или 40% женског скелета врсте аустралопитекус афаренсиса. Луси је пронађена у новембру 1974. године. Њени остаци важе за једно од највећих археолошких открића у свету. Претпоставља се да је стара око 3,2 милиона година. Ово није ни први ни најстарији фосил, али је међу најпотпунијим, будући да је готово 40% скелетне грађе очувано. Сматра се да је Луси најстарији пронађени фосил одрасле жене.
Откриће
[уреди | уреди извор]У провинцији Афар у Етиопији палеонтолог са америчког Аризона Универзитета Доналд Јохансон (енгл. Donald Johanson) започео је ископавања још 1973. године, у околини села Хадар, које је познати археолошки локалитет. Овде је пронађена индивидуа АЛ 129-1, за коју се сматра да припада првим хоминидима који су ходали усправно. Пред крај прве сезоне ископавања, 24. новембра 1974. поред реке Аваш, Дон Јохансон је открио остатке хоминида АЛ 288-1, који је добио надимак Луси, по у то време веома популарној песми Битлса "Луси на небу са дијамантима" (енгл. "Lucy in the Sky with Diamonds").
Карактеристике
[уреди | уреди извор]Луси је била тешка око 27 килограма, висока око једног метра, запремине мозга између 375 и 500 cm³ и ходала је усправно. Луси је „доказала“ да је човек прво проходао усправно, па тек онда развио велики мозак.
Види још
[уреди | уреди извор]Спољашње везе
[уреди | уреди извор]- Lucy’s Story – прича о Луси
- Историјски музеј у Кливленду
- "Becoming Human: Paleoanthropology, Evolution, and Human Origins", документарац чији је водитељ Доналд Џонсон
- University of Texas's eLucy.org website сајт на којем се могу видети кости и одливци костију
- "Lucy's Legacy", интервју са Доналдом Џонсоном
- Australopithecus afarensis – чланак у научном часопису
- 'Lucy' is not direct ancestor of humans – рад израелских истраживача
- Луси: Скелет који је променио све што знамо о еволуцији (Б92, 24. новембар 2015)