Ханс Гајгер — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
Autobot (разговор | доприноси)
м додавање шаблона биографија или стандардизација
м r2.7.1) (Робот додаје: th:ฮันส์ ไกเกอร์
Ред 66: Ред 66:
[[fi:Hans Geiger]]
[[fi:Hans Geiger]]
[[sv:Hans Geiger]]
[[sv:Hans Geiger]]
[[th:ฮันส์ ไกเกอร์]]
[[tr:Hans Geiger]]
[[tr:Hans Geiger]]
[[uk:Ганс Вільгельм Гейгер]]
[[uk:Ганс Вільгельм Гейгер]]

Верзија на датум 5. децембар 2011. у 11:51

Јоханес (Ханс) Вилхелм Гајгер
Ханс Гајгер (1928)
Научни рад
Пољефизика

Јоханес (Ханс) Вилхелм Гајгер (нем. Johannes (Hans) Wilhelm Geiger; 30. септембар 1882 - 24. септембар 1945) био је немачки физичар. Вероватно је најпознатији као један од изумитеља Гајгер-Милеровог бројача, као и по Гајгер-Марсденовом огледу помоћу ког је откривено атомско језгро.

Гајгер је рођен у Нојштат-ан-дер-Харту у Немачкој. Био је један од петоро деце Вилхелма Лудвига Гајгера, професора филозофије на Универзитету у Ерлангену.

Године 1902, Гајгер је започео студије физике и математике на Универзитету у Ерлангену и докторирао је 1906. године. Већ 1907. године је почео да ради са Ернестом Радерфордом на Универзитету у Манчестеру. Заједно су направили Гајгеров бројач. Године 1911, Гајгер и Џон Мичел Нутал открили су Гајгер-Нуталов закон и вршили експерименте који су довели до Радерфордовог модела атома. Године 1928, Гајгер и његов студент Валтер Милер направили су побољшану верзију Гајгеровог бројача, Гајгер-Милеров бројач. Гајгер је такође радио са Џејмсом Чадвиком.

Године 1912, постао је водилац физичко-техничког института (Reichsanstalt) у Берлину, 1925. професор у Килу, 1929. године у Тибингену, а од 1936. године и у Берлину.

Гајгер је умро у Потсдаму, неколико месеци по завршетку рата.

Спољашње везе