Споменик културе
Изглед
Споменик културе је сведочанство људске историје и развоја, за чије очување постоји јавни интерес. То значи, да је у сваком случају реч о историјском објекту.
Споменици културе се деле на:
- грађевинске споменике — цела зграда, њени делови или врста и начин на који је опремљена. Споменичка вредност стваралаштва баштенске уметности у неким државама се исто тако сврстава у грађевинске споменике, а у неким имају засебну категорију;
- укупна подручја (ансамбли) — састоје се од укупности појединачних подручја, појединих зграда и слободног простора;
- покретни споменици културе — уметничко дело (на пример слика, скулптура или надгробни споменик) предмет опреме простора (део намештаја), збирка (на пример уметничких предмета, библиотека, архив);
- предмете ископане или нађене у земљи — налазе се или су били у тлу, на пример гробови, керамика, старе кованице, остаци насеља, надгробна хумка.
Дефинисање вредности споменика
[уреди | уреди извор]Споменик културе је сведочанство протеклих времена и својим изгледом пружа податке о времену свог настанка и постојања. Вредност споменика, да ли објекат има споменичку вредност, утврђује се различито, најчешће законском регулативом појединих држава.