Стари надгробни споменици у Бершићима (општина Горњи Милановац)
Стари надгробни споменици у Бершићима | |
---|---|
Опште информације | |
Место | Бершићи |
Општина | Општина Горњи Милановац |
Држава | Србија |
Стари надгробни споменици у Бершићима (Општина Горњи Милановац) представљају значајан извор за проучавање генезе становништва Бершића[1] и споменичког наслеђа Србије 19. века.
Бершићи
[уреди | уреди извор]Бершићи се налазе у централном делу општине Горњи Милановац, на раскрсници путева од Горњег Милановца према Пожеги и Рајцу. Село се простире правцем североисток-југозапад на површини од 1.018ha. Граничи се са атарима села Дренова, Лочевци, Озрем, Брезна (Горњи Милановац) и Срезојевци. Рељеф одликује изразита разлика у надморској висини појединих предела (од 364m у долини Дичине, до 689m уз границу са Срезојевцима), а самим тим и велики нагиби терена. Земљиште је разноврсно. У прошлости оведе су преовладавале велике шуме, по којима је село и добило име.[2]
Првобитно насеље налазило се у шумовитим пределима брда Галич (688m). Од око 1880. године почело је спуштање у поље поред Дичине, где су раније била само привремена летња станишта - "трле", тако да већина родова има своје огранке у оба краја села.[1] Најстарији помен Бершића датира из 1525. године, када је пописано да има 29 домова. У турским пописима из наредних година Галич (данас заселак овог села), посебно се наводи.[2]
У селу постоји више неидентификованих старих гробаља. На граници према Лочевцима налази се место Црквина. По предању, овде се налазила црква, а око ње доста споменика који су касније разнети. Локално предање каже да је на једној надгробној плочи постојао приказ великог крста и "љељена", уз тумачење да је ту сахрањен "поп погинуо од јелена".[1]
Данас у Бершићима постоје два гробља - на Кајиновцу за Галич и на Зборишту за доњи, равничарски крај села.
Сеоска преслава су Друге Тројице.[2]
Стари надгробни споменици
[уреди | уреди извор]На бершићким гробљима заступљени сви типови надгробника карактеристични за споменичко наслеђе западне Србије 19. и прве половине 20. века.
На оба гробља среће се занимљива група споменика, која је по својој декорацији специфична за овај крај Србије, посебно општину Горњи Милановац.
- То су споменици са сведеним антропоморфним представама покојника. Тело покојника је приказано помоћу крстова, тако да по један крст означава тело и ноге, док је свака рука исцртана са по једним крстом. Глава је представљена кругом који је оивичен зракастом линијом, тако да подсећа на сунце. У кругу су исклесане очи, нос и уста. Због начина клесања уста, стичемо утисак да је покојник приказан као да се смеје. Овакве представе су клесане и на споменицима у облику крста, и на споменицима у облику стуба. Географски гледано, најчешће се могу наћи на гробљима у селима која се простиру уз северни обод општине.[3]
Гробље на Зборишту
[уреди | уреди извор]Сеоско гробље на Зборишту (коси Товарници; на Мрамору или гробље "Липе") је знатне величине, издељено по појединим фамилијама. У горњем делу постоји велики број старих надгробника, од којих су многи полегли и препуштени зубу времена. Старост појединих споменика сеже до 30-их година 19. века. Најстарији споменици су неправилних облика, грубо исклесани од непостојане сиге. На сеоском гробљу на Зборишту уочљив је велики варијетет старих споменика у облику стуба и крста, од којих су неки изразитих димензија. На поједине споменике уклесани су геометријски урези и епитафи, док су други без икаквог украса. У највећем броју споменици су клесани од локалног камена различитог квалитета.[4]
Галерија
[уреди | уреди извор]Гробље на Галичу
[уреди | уреди извор]Гробље на брду Каиновац на Галичу свакако је старије од оног на Зборишту, јер су Бершићи прво били насељени у горњем, брдовитом крају. И сами споменици сведоче о старијем пореклу. Типолошки, преовладавају надгробници у облику крста, декорисани у већој или мањој мери геометријским урезима. Ту су и обележја у облику стуба са натписом или без њега. Посебно се истиче стилизован мотив "насмејаног човека",[3] који је на овом гробљу присутан у више варијанти. Један од ових споменика датован је у 1833. годину.
Галерија
[уреди | уреди извор]Референце
[уреди | уреди извор]- ^ а б в Филиповић, Миленко С (2010). Таково: насеља, порекло станотввниша, обичаји, Српски етнографски зборник САНУ, књ. 37 (репринт изд.). Београд: Службени гласник, САНУ. ISBN 978-86-519-0668-1.
- ^ а б в Вучићевић, др Слободан (2016). Горњи Милановац и његова села. Београд: Културно-просветна заједница Србије. ISBN 978-86-7596-190-1.
- ^ а б Народно градитељство општине Горњи Милановац, Атлас народног градитељства св. 2. Београд: Републички завод за заштиту споменика културе. 2012. ISBN 978-86-6299-006-8.
- ^ Николић, Радојко (1998). Каменоресци народног образа: каменорезаштво и каменоресци западне Србије. Чачак: „Литопапир”.
Литература
[уреди | уреди извор]- Народно градитељство општине Горњи Милановац, Атлас народног градитељства св. 2. Београд: Републички завод за заштиту споменика културе. 2012. ISBN 978-86-6299-006-8.
- Вучићевић, др Слободан (2016). Горњи Милановац и његова села. Београд: Културно-просветна заједница Србије. ISBN 978-86-7596-190-1.
- Филиповић, Миленко С (2010). Таково: насеља, порекло станотввниша, обичаји, Српски етнографски зборник САНУ, књ. 37 (репринт изд.). Београд: Службени гласник, САНУ. ISBN 978-86-519-0668-1.
- Дудић Никола, Стара гробља и народни белези у Србији, Републички завод за заштиту споменика културе Београд, Посебна издања 13, „Просвета” Београд. 1995. ISBN 978-86-07-00900-8.
- Николић Радојко, Каменоресци народног образа: каменорезаштво и каменоресци западне Србије, „Литопапир” Чачак, 1998.
- Филиповић Миленко С, Таково: насеља, порекло становништва, обичаји, Српски етнографски зборник САНУ, књ. 37, репринт издање, Службени гласник Београд, САНУ. . Београд. 2010. ISBN 978-86-519-0668-1.
- Крстановић Божидар, Радоњић Живков Естела, Кесић-Ристић Сања, Народно градитељство општине Горњи Милановац, Атлас народног градитељства св. 2, Републички завод за заштиту споменика културе. . Београд. 2012. ISBN 978-86-6299-006-8.
- Вучићевић др Слободан, Горњи Милановац и његова села, Културно-просветна заједница Србије. . Београд. 2016. ISBN 978-86-7596-190-1.