Теорема потпуне вероватноће
Теорема потпуне вероватноће је појам из вероватноће. Користи се за израчунавање вероватноће неког догађаја у односу на његов потпун систем хипотеза.
Потпун систем хипотеза
[уреди | уреди извор]Ако за узајамно искључиве догађаје , ... , и догађај важи:
тада се каже да догађаји , ... , чине потпун систем хипотеза у односу на догађај .[1]
На пример, ако имамо догађаје и , тада су догађај и њему супротан догађај заправо потпун систем хипотеза у односу на догађај , јер свакако важи .[1]
Теорема потпуне вероватноће
[уреди | уреди извор]Ако догађаји , ... , чине потпун систем хипотеза у односу на догађај A, односно, ако је где је скуп свих могућих елементарних догађаја, тада важи теорема потпуне вероватноће:[1][2]
Доказ теореме следи из чињенице да за потпун систем хипотеза важи:
где је скраћени запис . На основу овога, како су догађаји , ... , узајамно искључиви, важи:
Даље се применом правила условне вероватноће добија теорема потпуне вероватноће.[1][2]
Види још
[уреди | уреди извор]Референце
[уреди | уреди извор]- ^ а б в г Меркле, Милан (2016). Вероватноћа и статистика за инжењере и студенте технике (4. и допуњено изд.). Београд: Академска мисао. стр. 44. ISBN 978-86-7466-594-7.
- ^ а б Ивковић, Зоран (1986). Теорија вероватноћа са математичком статистиком (III изд.). Београд: Природно математички факултет Универзитета у Београду и Југословенски завод за продуктивност рада. стр. 17.
Литература
[уреди | уреди извор]- Ивковић, Зоран (1986). Теорија вероватноћа са математичком статистиком (III изд.). Београд: Природно математички факултет Универзитета у Београду и Југословенски завод за продуктивност рада. стр. 17.
- Ивковић, Зоран (1986). Теорија вероватноћа са математичком статистиком (III изд.). Београд: Природно математички факултет Универзитета у Београду и Југословенски завод за продуктивност рада. стр. 17.
- Меркле, Милан (2016). Вероватноћа и статистика за инжењере и студенте технике (4. и допуњено изд.). Београд: Академска мисао. стр. 44. ISBN 978-86-7466-594-7.